Rabat -5% od 119 zł lub -10% od 179 zł  Kod: RABAT510   

Ranking kreatyny

Kreatyny — ranking

Czy patrząc na półkę z kreatyną, dostajesz zawrotu głowy od nazw, rodzajów i form? A może wstrzymujesz się z zakupem suplementu z kreatyną, bo nie wiesz, który wybrać i jak go stosować? Można odnieść wrażenie, że niektórzy producenci suplementów zdołali skomplikować wybór do tego stopnia, że ​​potrzeba doktoratu, aby kupić ten właściwy. Oprócz odżywek białkowych kreatyna jest zdecydowanie najpopularniejszym suplementem wśród sportowców i osób aktywnych. Szerokość oferty sprawia, że decydując się na systematyczne stosowanie kreatyny, powinieneś sprawdzić najważniejsze informacje na temat konkretnego produktu. Dlatego zapoznaj się z rankingiem kreatyn i sprawdź, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza.

Kreatyna — czym jest?

Kreatyna jest związkiem powstającym endogennie z aminokwasów argininy i glicyny. Jest produkowana przez kręgowce i występuje naturalnie głównie w mięśniach szkieletowych, w nerkach, wątrobie, mózgu oraz jądrach. Chemicznie kreatyna jest podobna do aminokwasów, które są budulcem białek.

Jak wybrać najlepszą kreatynę?

Wiele osób aktywnych fizycznie przyjmuje doustne suplementy kreatynowe, aby poprawić swoje wyniki sportowe. Szczególną korzyść z ich stosowania odnotowują uprawiający sporty o wysokiej intensywności, takie jak podnoszenie ciężarów i sprint. Suplementacja kreatyną jest również stosowana w leczeniu określonych rodzajów zaburzeń mózgu, schorzeń nerwowo-mięśniowych i innych problemów zdrowotnych. Do wyboru masz kilka formy kreatyny takich jak cytrynian kreatyny, monohydrat (Creatine Monohydrate), jabłczan i pirogronian kreatyny.

Jak działa kreatyna?

Kreatyna jest wykorzystywana przez komórki mięśniowe do wytwarzania energii, ponieważ pomaga organizmowi tworzyć wysokoenergetyczną cząsteczkę znaną jako ATP [1]. Może to bezpośrednio wpłynąć na zwiększenie liczby powtórzeń, podniesienie masy mięśniowej, siły i ogólnej wydajności. Może również zwiększyć sygnalizację między sąsiadującymi komórkami, która pomaga w naprawie i wzroście mięśni [2].

Ponadto uważa się, że kreatyna zwiększa zawartość wody w komórkach mięśniowych (tzw. pompa mięśniowa), co jest kolejnym czynnikiem wzrostu mięśni. Co więcej, przyjmowanie suplementu kreatynowego może pomóc w zmniejszeniu rozpadu mięśni, co skutkuje jeszcze większym wzrostem całkowitej masy mięśniowej [3,4]. Kreatyna przyspiesza też regenerację. Badania wykazały też, że kreatyna powoduje wzrost hormonów anabolicznych, takich jak IGF-1, który pomaga w tworzeniu mięśni, oraz spadek miostatyny, która może hamować wzrost nowych mięśni.

Wiarygodny ranking kreatyny

Chociaż większość suplementów kreatynowych jest bezpieczna, nie wszystkie są sobie równe. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, szukając suplementu, jest znalezienie takiego, który zawiera odpowiednią dla Ciebie formę kreatyny. Świetny suplement powinien mieć dobry skład, bez żadnych wypełniaczy i zbędnych składników. Poszukaj takiego, która ma około 3 do 5 gramów kreatyny na porcję.

Poniższy ranking kreatyny uwzględnia te wytyczne i opiera się na najpopularniejszych produktach w kategorii. To suplementy, które cieszą się niesłabnącą popularnością wśród osób aktywnych fizycznie, a także wyróżniają się dobrymi składami. Ranking bierze pod uwagę produkty zawierające najpopularniejsze formy kreatyny, czyli monohydrat, jabłczan oraz tzw. stacki (miks różnych form). Dlatego w rankingu zestawiamy wybrane kreatyny, nie zapominając o najlepszych markach — Universal, Trec i Olimp.

Pytania i odpowiedzi na temat kreatyn

Kreatyna jest jednym z najlepiej przebadanych suplementów diety dla sportowców. Mimo tego zdarza się, że jej przyszli użytkownicy mają wątpliwości co do tego, jaki rodzaj powinni wybrać i jak najlepiej ją stosować. Dlatego poniżej znajdziesz najczęściej zadawane pytania przez osoby chcące włączyć proszek kreatynowy do suplementacji wraz z odpowiedziami.

Jaka jest najlepiej przebadana forma kreatyny?

Co jest lepsze — monohydrat czy jabłczan?

Kiedy brać kreatynę?

Kreatyna przed czy po treningu?

Jak brać kreatynę?

Czy trzeba stosować cykle ładowania kreatyną?

Czy kreatynę trzeba brać na czczo?

Czy kreatynę trzeba łączyć z węglowodanami?

Czy można przedawkować kreatynę?

Czy w żywności jest kreatyna?

Kiedy wybierać kreatyny?

Uważa się, że regularna suplementacja kreatyną poprawia siłę, zwiększa beztłuszczową masę mięśniową i pomaga mięśniom szybciej się regenerować podczas ćwiczeń. To wzmocnienie mięśni może pomóc osobom uprawiającym sport uzyskać przypływ energii i poprawę prędkości.

Takie działanie kreatyny jest szczególnie zauważalne podczas krótkich treningów o wysokiej intensywności, takich jak podnoszenie ciężarów lub sprint. Suplementacja kreatyny jest zalecana osobom aktywnym fizycznie na każdym stopniu zaawansowania. Osobom początkującym zaleca się suplementować kreatynę, ponieważ naukowo udowodniono, że poprawia ona wydajność na siłowni i poza nią.

Oprócz zwiększenia beztłuszczowej masy mięśniowej i siły, kreatynę możesz brać też w celu:

Bibliografia:

[1] E S Rawson et al: Differential response of muscle phosphocreatine to creatine supplementation in young and old subjects. Acta Physiol Scand. 2002 Jan;174(1):57-65. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11851597/

[2] B Dangott et al: Dietary creatine monohydrate supplementation increases satellite cell mitotic activity during compensatory hypertrophy. Int J Sports Med. 2000 Jan;21(1):13-6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10683092/

[3] G Parise et al: Effects of acute creatine monohydrate supplementation on leucine kinetics and mixed-muscle protein synthesis. J Appl Physiol (1985). 2001 Sep;91(3):1041-7.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11509496/

[4] Steven L Nissen, Rick L Sharp: Effect of dietary supplements on lean mass and strength gains with resistance exercise: a meta-analysis. J Appl Physiol (1985). 2003 Feb;94(2):651-9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12433852/

[5] Thomas W Buford et al: International Society of Sports Nutrition position stand: creatine supplementation and exercise. J Int Soc Sports Nutr. 2007; 4: 6.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2048496/

[6] George Sakellaris et al: Prevention of traumatic headache, dizziness and fatigue with creatine administration. A pilot study. Acta Paediatr. 2008 Jan;97(1):31-4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18053002/