Rabat -5% od 119 zł lub -10% od 179 zł  Kod: RABAT510   

Przepis na idealny stek

Przepis na idealny stek

Steki wołowe to podstawa diety wielu kulturystów. Stanowią świetne urozmaicenie oraz dostarczają białka o wysokiej wartości biologicznej. Charakteryzują się także obecnością aminokwasów egzogennych (przede wszystkim leucyny), witamin z grupy B oraz stosunkowo wysoką jak na produkt spożywczy ilością kreatyny. Oznacza to, że poza walorami smakowymi wołowina dba o dobre przygotowanie do treningu świetnie uzupełniając dietę, suplementację i ćwiczenia.

Z tego powodu znajduje miejsce w kuchni wielu sportowców, szczególnie wśród osób pracujących nad rozbudową masy mięśniowej.

Ale czy na pewno wiesz dokładnie jak powinien być przygotowany, aby zapewnić wysoką zawartość składników odżywczych i zminimalizować starty związane z obróbką termiczną? Poniższy artykuł dostarczy Ci kilka cennych wskazówek, a Twoje steki będą jeszcze lepsze! JAKIE MIĘSO POWINNO SIĘ WYBIERAĆ?

Duże znaczenie dla przygotowania idealnego steku ma wybór odpowiedniego mięsa. To pierwszy, ale jeden z ważniejszych elementów.  Przyjrzyjmy się zatem, które części wołowiny najlepiej się nadają na przygotowanie steku.

  • Polędwica - jedna z najszlachetniejszych części, za to najdroższa. Pomimo tego, że jest chuda, po usmażeniu ma w sobie wiele smaku i delikatności.
  • Antrykot - Zawiera więcej tłuszczu niż polędwica, który po usmażeniu nadaje mięsu wiele wilgotności. Z tej części mięsa otrzymywane są tzw. rib eye steak
  • Łopatka - Mało popularna forma przeznaczona do otrzymania steku, za to dzięki krojeniu na równomierne fragmenty bardzo dobrze się smaży.
  • Rostbef - Coraz bardziej doceniania część wołowiny. Marmurkowa faktura chroni mięso przed suchością po usmażeniu, nadaje się do obróbki w całości. To właśnie z tej części otrzymywane są słynne amerykańskie steki New York.
  • Stek T-bone, czyli kawałek polędwicy wołowej połączonej z antrykotem przedzielony kością. Jedna z najczęściej wybieranych form, uznawana za najsmaczniejszą i wprost idealną do przygotowania porcji smacznej wołowiny.

JAK PRZYGOTOWAĆ MIĘSO DO SMAŻENIA?

Przed rozpoczęciem smażenia mięso powinno być odpowiednio przygotowane:

  • Bardzo dokładnie je umyj oraz oczyść ze wszystkich błon. Ich pozostawienie sprawi, że mięso stanie się "gumiaste" z charakterystycznym posmakiem, który zniszczy prawdziwe walory smakowe dobrej wołowiny.
  • Po umyciu osusz ręcznikiem papierowym. Pomoże to ochronić przed pryskaniem rozgrzanego tłuszczu oraz pozwoli na równomierne zarumienienie skórki steku.
  • Jeżeli mięso przechowywałeś w lodówce, to odczekaj ok. 20-30minut od jego wyjęcia. Przed usmażeniem powinno najpierw osiągnąć temperaturę pokojową.
  • Po zastosowaniu się do wcześniejszych wskazówek możesz przejść do przygotowania kawałków mięsa, z których usmażysz stek. Lepiej przygotować jest grubsze paski. Wtedy jest mniejsze prawdopodobieństwo przypalenia i uzyskania suchego steku. Zazwyczaj stosuje się zasadę: im chudsze mięso, tym większa grubość. Polędwicę średnio kroi się na ok. 5-6cm, a rostbef na 3cm.
NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY SMAŻENIU?

Aby uzyskać soczysty stek pełen aromatu stosuj się do poniższych wskazówek:

  1. Nigdy nie kładź mięsa na zimną patelnię, szczególnie polaną wcześniej tłuszczem. W takiej sytuacji stek zamiast się na nim smażyć, to wchłonie jego większe ilości. A tego przecież chcesz uniknąć. Zanim rozpoczniesz smażenie upewnij się więc, że patelnia jest rozgrzana, a tłuszcz osiągnął już prawidłową temperaturę. Możesz również rozpocząć smażenie od nagrzania patelni, a dopiero późniejszego dodania tłuszczu.

    Pamiętaj, aby wybierać dobre jego źródła. Wybieraj te oleje, które charakteryzują się wysokim punktem dymienia, np. olej kokosowy. Nie dojdzie wtedy do ich szybkiego rozpadu na związki wykazujące niekorzystny wpływ na organizm człowieka.

    Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Przepis na zdrowsze smażenie - na jakim oleju smażyć?

    Miłośnicy masła mogą je dodać np. po usmażeniu steku. Lepiej jednak go nie wykorzystywać do samego smażenia.

  2. Przyprawianie. Są dwie szkoły - jedna zakłada wcześniejsze doprawienie mięsa, inna z kolei dodanie przypraw dopiero po jego usmażeniu. Dodanie soli przed obróbką termiczną może zwiększyć twardość mięsa, a z kolei późniejsze przyprawienie może skutkować mniejszym aromatem i pogorszeniem walorów smakowych. Od Ciebie więc zależy decyzja, którą drogę wybierzesz. Przecież to Tobie musi odpowiadać.

    Jeżeli przygotowujesz się do zawodów, to zapewne unikasz spożywania nadmiernych ilości soli. W takim przypadku możesz zastąpić ją czosnkiem, czy też różnymi ziołami, które nadadzą mięsu lekko słony posmak. Unikaj jednak gotowych mieszanek przypraw, np. do wołowiny. W większości z nich znajdzie się całkiem spory dodatek soli.

  3. Nie nakłuwaj mięsa. Spowoduje to wypłynięcie jego soków, a stek stanie się suchy i pozbawiony wielu cennych związków oraz aromatów. Z tego powodu nawet do jego przekręcania na patelni nie używaj widelca, tylko np. specjalnych szczypców lub łopatki.
  4. Obsmażając mięso przy danej temperaturze przekręcaj je tylko raz na danej stronie! Ochroni to przed nadmiernym wyciekiem soków oraz przesuszeniem steku.

JAK SMAŻYĆ?

Początkowo zacznij od bardzo wysokiej temperatury. W pierwszym etapie stek powinien być krótko i mocno obsmażony, aby zarumienić skórkę, ochronić przed wypłynięciem soków oraz nadać aromat. Po tym czasie zmniejsz temperaturę i smaż ok. 3minuty na każdej stronie (3-4 minuty dla steku średnio wysmażonego, 2-3 dla średnio krwistego). W zależności od preferowanego stopnia wysmażenia oraz grubości mięsa możesz jeszcze go wstawić na 5-10minut do piekarnika nagrzanego do temperatury 130 stopni.

Pamiętaj, aby nie kroić steku od razu po jego usmażeniu/dopieczeniu.  Spowoduje to wyciek soków i pogorszenie smaku, a samo mięso stanie się suche. Z tego powodu zawiń je w folię aluminiową i odczekaj kilka minut, żeby "odpoczęło".

JAKIE SĄ STOPNIE WYSMAŻENIA I JAK JE SPRAWDZIĆ?

Stopni wysmażenia steków wołowych jest kilka, a do Ciebie należy decyzja w jaki sposób mięso wysmażysz. Są osoby, które lubią steki krwiste, w których po przekrojeniu pojawia się krew, a inni z kolei preferują w pełni wysmażone bez większych jej śladów. Pamiętaj, że im bardziej wysmażone jest mięso, tym bardziej zmienia się jego wartość odżywcza.

Stopień wysmażenia możesz kontrolować na dwa sposoby: przy użyciu specjalnego termometru (metoda dokładna, ale nakłucie może powodować wyciek soku) lub przy użyciu własnej dłoni, o czym będzie w dalszej części artykułu.

Do najpopularniejszych stopni wysmażenia należą:

  • Rare (krwiste, prawie surowe), sok wypływający z mięsa jest ciemnoczerwony. Temperatura środka: ok. 45 stopni.
  • Medium rare (średnio-krwisty), po przekrojeniu sok jest lekko czerwony. Temperatura ok. 55 stopni.
  • Medium (średnio-wysmażony), sok przyjmuje barwę różową. Po przekrojeniu wierzch jest różowy z czerwonawym środkiem. Temperatura środka: 65 stopni.
  • Well done (dobrze wysmażony), po przekrojeniu jest równomiernie różowy i daje wyciek przezroczystego soku pozbawionego krwi. Temperatura wewnątrz: ok. 85 stopni.

Jeżeli nie dysponujesz specjalnym termometrem, stopień wysmażenia możesz sprawdzić inną metodą.

Pomiędzy kciukiem a nadgarstkiem jest wybrzuszenie potocznie nazywane "poduszeczką". Stykanie kciuka z innymi palcami zmienia sprężystość omawianego miejsca. A jego twardość można odnieść do twardości mięsa sprawdzając tym samym stopień jego wysmażenia.

Zetknięcie kciuka z palcem wskazującym: "poduszeczka" jest miękka. Jeżeli dotykając mięso odczuwasz podobną twardość, to oznacza to że jest krwiste.

Zetknięcie kciuka z palcem środkowym: "poduszeczka" staje się twardsza. Jeśli stek ma podobną twardość, jest pół-krwiste.

Po dotknięciu kciuka z palcem serdecznym omawiane miejsce jest jeszcze twardsze, co przy porównywalnej sprężystości mięsa wskazuje na średni stopień wysmażenia.

I analogicznie - stykając kciuk z małym palcem "poduszeczka" staje się bardzo twarda, więc podobna twardość steku wskazuje na pełne jego wysmażenie.

Poznałeś już kilka faktów dotyczących idealnego przygotowania steku. Nie pozostaje więc nic innego, jak jego usmażenie.

Życzymy zatem smacznego!

Piątek, 4 listopada 2022

Artykuł nie był jeszcze oceniany.

Zaloguj się, aby ocenić.

Mogą Cię zainteresować

Czym jest kreatyna, formy kreatyny oraz cykle?

Czym jest kreatyna, formy kreatyny oraz cykle?

Jednym z najpowszechniej stosowanych w sportach siłowych suplementów jest kreatyna (kwas β-metyloguanidynooctowy). Jest to organiczny związek chemiczny występujący naturalnie w mięśniach i odpowiadający za magazynowanie i uwalnianie energii.
Budowanie masy mięśniowej - jak szybko rosną mięśnie?

Budowanie masy mięśniowej - jak szybko rosną mięśnie?

Budowanie masy mięśniowej nie jest wcale tak trudnym procesem jak mogłoby się wydawać. Jak szybko rosną mięśnie? To sprawa indywidualna, ale poznaj nasze porady, dzięki którym z pewnością każdy przyspieszy osiągnięcie swojego celu.

Post przerywany 16/8 - opinie, efekty, jadłospis

Post przerywany 16/8 - opinie, efekty, jadłospis

Post przerywany, albo inaczej dieta IF to nieustannie jeden z modniejszych trendów w dietetyce. Na czym polega jego idea? Sprawdź.

Omlet na mase

Omlet na mase

Poznaj nasz przepis na pyszny omlet na masę.

Napisz pierwszy komentarz!

  • Wygraj bon BCAA.pl o wartości 100 zł!

    Co miesiąc losowanie kolejnej nagrody. Zapoznaj się z warunkami!

  • Baw się i pisz, co myślisz!

    Komentarze pomagają nam tworzyć bardziej interesujące treści. Dzięki nim wiemy, na co mamy zwrócić większą uwagę.

Napisz komentarz

Chcesz mieć własny awatar (obrazek) i pseudonim?
Utwórz konto i profil na forum BCAA.pl!