Rabat -15% od 249 zł na wszystko!!!  Kod: CEL15   

Co to jest pamięć mięśniowa?

Co to jest pamięć mięśniowa?

Zastanawiałeś się ile Ci zajmie powrót do formy po kontuzji lub dłuższej przerwie? Czy forma i estetyczna sylwetka zostanie utracona zaraz po tym jak odstąpisz od reżimu treningowego? Na szczęście dla każdego, kto zwraca uwagę na swój wygląd sama utrata formy to nie tak szybki proces, a tzw. pamięć mięśniowa pozwoli szybko odbudować utracone efekty.

Czym jest pamięć mięśniowa?

Pamięć mięśniowa to tak naprawdę niedawno zbadane zjawisko i dało nam szerszy rzut na funkcjonowanie ludzkiej fizjologii. Zjawisko pamięci mięśniowej to adaptacja do danych warunków. W skutek obecności jąder komórkowych zapisane są informacje, z których nasz organizm korzysta jeśli pojawi się ponownie w danych warunkach.

Zapamiętuje bodźce i reaguje na nie. Z tego powodu, gdy Twoim celem jest powrót do formy to możesz skorzystać z "pamięci ciała" i z dnia na dzień zobaczysz efekty.

W przypadku samej pamięci mięśniowej możemy mówić o dwóch sferach:

 1. plastyczności i dostosowania włókien do bodźców jakich doświadczyliśmy
 2. dostosowania i „pamięci” układu nerwowego

Przykładem takiej pamięci mózgu jest działanie szczepionek. Przy kolejnym spotkaniu antygenu odpowiedź immunologiczna jest silniejsza i szybsza. Ta pamięć jest przechowywana w komórkach odpornościowych i pozawala na jej użycie w życiu codziennym.

W przypadku treningu, mechanizm działania pamięci mięśniowej pozwala wykonywać czynności motoryczne, doprowadza do powielania wzorców ruchowych, w skutek wcześniej już "stworzonych" jąder komórkowych.

Każde jądro ma wpływ na wystąpienie procesu hipertrofii, poprzez syntezę białek mięśniowych, dzięki czemu jest możliwość szybszego przywróceniu stanu wyjściowego przed przerwą w treningach. Mechanizm działa na następującej zasadzie - wyższa synteza białek mięśniowych przekłada się na odbudowę utraconych białek mięśniowych, czyli większą masę mięśniową.

Kolejne badania naukowe potwierdzają tezę, że pamięć mięśniowa jest zależna od ilości jader komórkowych, a ich ilość warunkuje szybkość przywrócenia stanu wyjściowego.

Co daje zjawisko pamięci mięśniowej?

Jak wcześniej zostało wspomniane pamięć mięśniowa (pamięć ciała) jest rozumiana jako mechanizm adaptacji umożliwiający osobom powrót do danego poziomu wytrenowania - przykładowo siły mięśniowej. Możesz szybciej odbudować masę mięśniową.

Masa mięśniowa dla naszego organizmu jest balastem jeśli jej nie używasz, ponieważ jest dość wymagająca energetycznie. W związku z tym organizm się jej pozbywa, ale nie pozbywa się jąder komórkowych.

Komórki mięśniowe są w stanie "uśpienia" i umożliwiają szybszą odbudowę masy mięśniowej, gdy podejmiesz aktywność fizyczną. Ilość jąder komórkowych na szczęście nie ulega redukcji.

Przeczytaj także: Ranking najlepszych gainerów na masę mięśniową

Ile trwa pamięć mięśniowa?

Bardzo ciężko jednoznacznie określić ile trwa zjawisko pamięci mięśniowej. Przyjmuje się, że pamięć mięśniowa jest uzależniona od długości życia jąder komórkowych, a żyją one około 15 lat. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że pamięć mięśniowa trwa właśnie tyle.

Jest to długi czas, biorąc pod uwagę, że żaden uraz i żadna przerwa wynikająca z naszego wyboru nie trwa aż kilkanaście lat. Oznacza to, że mając 45 lat możesz odbudować formę od momentu, gdy skończyłeś 30 lat!

U kogo występuje zjawisko pamięci mięśniowej?

Co bardzo ciekawe zjawisko pamięci mięśniowej zbadano dzięki...ćmie. Badanie opracowane na na Uniwersytecie Massachusetts przez Lawrence’a Schwartza. Metamorfoza ćmy powiedziała wiele na temat pamięci mięśniowej u ludzi. Stwierdzono, że tracąc pewien poziom sprawności fizycznej, będzie nam później łatwiej do niego wrócić, niż osobie zaczynającej z punktu zero.

Osoby, które trenują jakiś czas mogą stwierdzić z własnego doświadczenia, że po przerwie dość łatwo można wrócić na odpowiedni poziom sprawności fizycznej. Zjawisko to występuje wśród osób trenujących zarówno sporty siłowe, jak i wytrzymałościowe.

Duży wpływ ma także nasza mentalność i czynniki psychologiczne. Jeśli jesteśmy odpowiednio zmotywowani szybciej wracamy do pełni formy. Wiemy też jak fizjologia oddziałuje na zjawisko pamięci mięśniowej. Znajdujące się w komórkach mięśniowych jądra komórkowe.

Częste powtarzanie konkretnych ruchów lepiej buduje naszą pamięć ciała. Chodzi o zdolność zapamiętywania różnorodnych form aktywności fizycznej. Zapamiętujemy konkretne schematy wyuczone w dany sposób. Osiągamy dany efekt w sposób bardziej ekonomiczny.

Jak ćwiczyć pamięć mięśniową?

Pamięć mięśniową poniekąd zdobywamy sami. Natomiast możemy ją ćwiczyć stosując kilka rad:

 • Rutyna i konsekwencja - organizm potrzebuje powtarzania tych samych ruchów, aby wzmacniać połączenia poszczególnych komórek mięśniowo - nerwowych.
 • Koncentracja - skupiaj się podczas wykonywanego treningu.
 • Rozłóż czynniki na czynniki pierwsze - każde ćwiczenie składa się z kilku faz. Każde z nich powinno zostać wykonane dokładnie.

Czy istnieje pamięć mięśniowa u początkujących

Tak jak osiągnięcie pewnego stopnia wytrenowania wymaga czasu i wprawy. Tak samo pamięć mięśniowa nie jest dana na kredyt. W związku z tym tylko osoby zaawansowane lub ewentualnie średnio - zaawansowane mają zdolność do szybkiego powrotu do formy.

Osoby początkujące nie mają wypracowanych połączeń nerwowych i dużej ilości jąder komórkowych. To powoduje, że pamięć mięśniowa nie wystąpi. Należy konsekwentnie przepracować co najmniej rok tak, aby faktycznie osiągnąć wyższy stopień wytrenowania. Dopiero wtedy mamy możliwość szybkiego powrotu do formy dzięki pamięci mięśniowej.

Sprawdź także: 4 rady na szybki przyrost masy mięśniowej


Artur Antoniewski

Poniedziałek, 7 lutego 2022

Artykuł nie był jeszcze oceniany.

Zaloguj się, aby ocenić.

Mogą Cię zainteresować

Budowanie masy mięśniowej - jak szybko rosną mięśnie?

Budowanie masy mięśniowej - jak szybko rosną mięśnie?

Budowanie masy mięśniowej nie jest wcale tak trudnym procesem jak mogłoby się wydawać. Jak szybko rosną mięśnie? To sprawa indywidualna, ale poznaj nasze porady, dzięki którym z pewnością każdy przyspieszy osiągnięcie swojego celu.

4 rady na szybki przyrost masy mięśniowej

4 rady na szybki przyrost masy mięśniowej

Wiele zagadnień obrazowanych jest w formie piramidy, w której poziom danego piętra wskazuje jego znaczenie dla zachowania prawidłowego stanu zdrowia, czy też zaspokojenia potrzeb organizmu. My postanowiliśmy stworzyć...

Low carb przepisy - 8 propozycji na dania niskowęglowodanowe

Low carb przepisy - 8 propozycji na dania niskowęglowodanowe

Sprawdź najnowsze przepisy na dania low carb. Idealne dla wszystkich zwolenników diety niskowęglowodanowej - pomysły na potrawy na słodko i na słono.

4 najlepsze suplementy na potencję

4 najlepsze suplementy na potencję

Czy kapsułki na potencję lub inne suplementy wspierające męską seksualność zapewnią wzrost libido i poradzą sobie z takimi problemami, jak np. zaburzenia erekcji? Tak, sprawdź 4 najlepsze suplementy na potencję.

Napisz pierwszy komentarz!

 • Wygraj bon BCAA.pl o wartości 100 zł!

  Co miesiąc losowanie kolejnej nagrody. Zapoznaj się z warunkami!

 • Baw się i pisz, co myślisz!

  Komentarze pomagają nam tworzyć bardziej interesujące treści. Dzięki nim wiemy, na co mamy zwrócić większą uwagę.

Napisz komentarz

Chcesz mieć własny awatar (obrazek) i pseudonim?
Utwórz konto i profil na forum BCAA.pl!