Rabat -15% od 249 zł na wszystko!!!  Kod: CEL15   

Jak być dobrym zawodnikiem sportów walki?

Jak być dobrym zawodnikiem sportów walki?

Jeśli zaczynamy coś robić, to zawsze chcemy być najlepsi, podobnie jest z treningami sztuk walki. Aby zostać dobrym zawodnikiem MMA będziemy musieli podjąć ogrom wyrzeczeń i wysiłku, jednak z pewnością warto.

Jak zostać dobrym zawodnikiem sportów walki?

Przysłowie mówiące, że trening czyni mistrza jest idealną odpowiedzią na to pytanie. Niestety w sportach walki nie ma żadnej drogi na skróty, a jedynym sposobem aby stawać się coraz lepszym są ciężkie treningi. Są one podstawowym czynnikiem wpływającym na nasze wyniki na macie.

Oczywiście treningi to nie jedyny czynnik wpływający na nasze osiągi. Poza tym bardzo ważne jest też odżywianie, zawodnik sportów walki powinien trzymać odpowiednią dietę, która nie tylko zapewni mu energię do ciężkich treningów, ale także dostarczy wszystkie składniki odżywcze niezbędne do regeneracji po ciężkich treningach.

Zawodowe MMA wiąże się z treningami nawet 2 razy dziennie. Po takim obciążeniu organizmu z pewnością warto zadbać o odnowę biologiczną i udać się na saunę lub masaż. Oczywiście, jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z sportami walki, to nie powinniśmy trenować tak często, ponieważ przeforsujemy nasz organizm i doprowadzimy do przetrenowania.

Na początku optymalną ilością treningów są 3-4 w tygodniu, aby organizm zaadaptował się do wysiłku.

Jak zostać mistrzem sztuk walki?

Aby osiągnąć mistrzowski poziom w MMA potrzeba wielu lat treningów, z którymi w parze będą szły wyrzeczenia. Gdy znajomi będą szli w weekend na imprezę, to my będziemy ciężko trenować, aby zostać najlepszym. Niezbędne będzie także odstawienie wszelkich używek, przecież nie po to trenujemy, żeby potem się osłabiać.

Zalety trenowania sztuk walki

 • Dyscyplina i wyrabianie charakteru
 • Lepsza kondycja fizyczna
 • Lepsze samopoczucie
 • Zwiększona sprawność
 • Poznanie swojego ciała i jego ograniczeń
 • Zwiększenie pewności siebie

Potrzebny będzie nam także ogrom motywacji, aby w chwilach zwątpienia nie odpuścić. Każdemu na drodze do zostania mistrzem będą się przydarzały wzloty i upadki. Ważne jest aby w gorszych momentach np. po przegranej walce nie załamywać się i iść dalej do przodu.

Ile trzeba trenować sporty walki by być najlepszym?

Nie ma żadnej dokładnej wartości, która mówimy po jakim czasie zostaniemy najlepsi. Każdy zawodnik sportów walki zostanie najlepszy po innym czasie. Jednym zajmie to 10 lat, innym 15, a jeszcze innym 17.

Wszystko zależy od predyspozycji i naszego poświęcenia. Możemy przyspieszyć ten proces poświęcając jak najwięcej czasu i wysiłku na trening sportów walki. Trenując 2 razy dziennie przez rok będziemy w miejscu, gdzie nasi przeciwnicy trenujący raz dziennie będą za dwa lata.

Jedno jest pewne, aby zostać najlepszym czeka nas cały ogrom wyrzeczeń oraz hektolitry potu zostawionego na macie.

Suplementacja w sportach walki

Pamiętaj, że w sportach walki bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie swojego ciała i umysłu. O wielu kluczowych momentach decydują najmniejsze detale, dlatego tak ważne jest mądre rozplanowanie stosowania suplementów diety i odżywek.

Jeśli potrzebujesz pobudzenia przed walką i chciałbyś wejść na wyższy poziom przygotowania mentalnego, postaw na sprawdzone przedtreningówki, m.in. jak ta - sygnowana nazwiskiem samego Piotra Piechowiaka, "BESTII"!

6Pak Nutrition Bestia 6PAK Bestia - przedtreningówka dla fightera w proszku

6Pak Nutrition Bestia Shot 6PAK Bestia - shoty przedtreningowe dla sportów walki

Czym są predyspozycje do sportów walki?

Szczególnie na początku przygody z treningami sztuk walki mają znaczenie predyspozycje. Jedni będą szybciej rozumieć techniki prezentowane przez trenera, a inni trochę wolniej. Podobnie jest z czasem reakcji, jedni reagują szybciej, zaś inni wolniej.

Jednak są to umiejętności, które można wyćwiczyć. Na wyższym stopniu zaawansowania predyspozycje odgrywają coraz mniejszą rolę, ponieważ zawodowe MMA wymaga od zawodnika, aby nadrobił braki m.in. w czasie reakcji itp.

Jeśli ktoś uważa, że trening sportów walki jest nie dla niego, ponieważ nie ma predyspozycji, to jest w ogromnym błędzie. Ciężką pracą można bez problemu nadrobić braki w predyspozycjach i stać się lepszym od osób z nawet najlepszymi predyspozycjami.

Co jest najważniejsze w sportach walki?

Trening sportów walki wymaga ciężkiej pracy i systematyczności. Jeśli będziemy systematycznie trenować, to po kilku latach będziemy świetnymi wszechstronnymi zawodnikami. Zawodowe MMA wymaga wszechstronności, która jest jednym z najważniejszych atutów jakie może posiadać zawodnik sportów walki. Ważne jest, aby umieć kontrolować wszystkie płaszczyzny walki od stójki aż do parteru.

Skupiając się na treningu tylko jednej płaszczyzny prawdopodobnie przegramy walkę gdy trafimy na zawodnika potrafiącego się odnaleźć w każdej płaszczyźnie. Będąc dobrym stójkowiczem, ale bez umiejętności parterowych prawdopodobnie zostaniemy szybko obaleni do parteru i poddani techniką kończącą, podobnie jest w drugą stronę.

Równie ważna jest zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta dla fightera, która da nam energię do ciężkich treningów oraz dostarczy naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Czytaj także: Jak trenować na worku bokserskim?

Od jakiego wieku można zacząć trenować MMA?

Wielu rodziców oglądających brutalne walki MMA w telewizji zabrania swoim dzieciom uprawiać ten sport ze strachu o swoje pociechy. Na szczęście treningi MMA nie są tak brutalne, a strach jest nieuzasadniony. Szczególnie treningi grup dziecięcych są prowadzone z szczególną uwagą, aby nikomu nie stała się krzywda. Oczywiście jak w każdym sporcie zdarzają się kontuzję, jednakże jest to rzadkość.

Sztuki walki nauczą dzieci ciężkiej pracy, wytrwałości oraz pokory. Są to cechy, które z pewnością przydadzą im się w dorosłym życiu. Tak więc nie ma żadnej bariery wiekowej od której możemy pozwolić dzieciom na treningi. Powinniśmy kierować się zdrowym rozsądkiem i wybrać odpowiednią grupę wiekową dla naszej pociechy.

Zobacz także: Sporty walki a siłownia


Bartosz Dzwonek

Poniedziałek, 28 lutego 2022

Artykuł nie był jeszcze oceniany.

Zaloguj się, aby ocenić.

Mogą Cię zainteresować

Plan treningowy pod sporty walki

Plan treningowy pod sporty walki

Dobry plan to taki, który jest dopasowany pod konkretnego zawodnika oraz specyfikę jego dyscypliny. Sprawdź nasz plan treningowy pod sporty walki na 6dni w tygodniu i dowiedz się jak trenować oraz jakich unikać błędów. Zapraszamy!

Sporty walki a siłownia

Sporty walki a siłownia

Czy połączenie treningu siłowego wraz z uprawianiem sportów walki idzie w parze? Z jednej strony możemy podziwiać świetnie zbudowanych fighterów, z drugiej zaś wielu uważa, że od masy mięśniowej ważniejsze są szybkość...

Jak wygląda i co daje rozciąganie w sportach walki?

Jak wygląda i co daje rozciąganie w sportach walki?

Rozciąganie w sportach walki to bardzo ważny element treningu. Odpowiednio rozciągnięte ciało znacznie łatwiej radzi sobie w walce zarówno na macie jak i w ringu. Sprawdź jak wygląda przykładowe rozciągnie w sportach walki i jakie są jeszcze jego korzyści.

Dieta w sportach walki

Dieta w sportach walki

O tym jak ważne jest żywienie człowieka wie dziś niemal każdy. Szczególnie u osób uprawiających sport właściwe żywienie może podnieść możliwości i pomóc w osiąganiu lepszych wyników. Jak dużą rolę odgrywa dieta u zawodników sportów walki? Czy nie jest ona zbyt przeceniana, podczas gdy to inne czynniki decydują o sukcesie?

Napisz pierwszy komentarz!

 • Wygraj bon BCAA.pl o wartości 100 zł!

  Co miesiąc losowanie kolejnej nagrody. Zapoznaj się z warunkami!

 • Baw się i pisz, co myślisz!

  Komentarze pomagają nam tworzyć bardziej interesujące treści. Dzięki nim wiemy, na co mamy zwrócić większą uwagę.

Napisz komentarz

Chcesz mieć własny awatar (obrazek) i pseudonim?
Utwórz konto i profil na forum BCAA.pl!