Zostało: Happy Hours! -18% od 119 ZŁ! Kod: HOUR18  

Jak działa kofeina?

Jak działa kofeina?

Kofeina to związek, którego działanie jest powszechnie doceniane przez wiele osób i to nie tylko związanych ze światem sportu. Okazuje się, że nie tylko pobudza i poprawia koncentrację, ale również wspomaga procesy termogeniczne prowadzące do szybszej redukcji masy ciała.

Organizm nie jest w stanie gromadzić kofeiny, jest w całości wydalana z organizmu wraz z moczem. Filiżanka kawy zawiera jej do 115mg, co jest zależne od sposobu przygotowania oraz gatunku. Warto podkreślić, że jej dawka śmiertelna wynosi 10 - 12 g jednorazowo. Natomiast średnie spożycie kofeiny szacowane jest do 500mg dzienne, a więc znacznie poniżej dawki jaką można uznać za niebezpieczną.

Najlepsze naturalne źródła kofeiny

 • herbata (11mg/100g)
 • kawa (40mg/100g)
 • kakao (230mg/100g)

Co ciekawe, standardowa zawartość kofeiny w napojach energetycznych wynosi w przeliczeniu na 100g niewiele ponad 30mg.

Działanie kofeiny a odchudzanie

Kofeina jest popularnym stymulantem mającym zapewnić energię do działania oraz odpowiedni stopień pobudzenia. Wpływa też pozytywnie na sprawność intelektualną, ale to jeszcze nie wszystko! Warto podkreślić jej pozytywny wpływ na proces odchudzania, a więc redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej.

Wykazuje bowiem silne właściwości termogeniczne, co oznacza podniesienie ciepłoty ciała celem zwiększenia ilości wydatkowanej w ten sposób energii. Niejako przy okazji przyśpieszeniu ulegają przemiany metaboliczne, co w dwójnasób sprzyja zwiększeniu tempa odchudzania.

Spalacze tłuszczu na odchudzanie

Kofeina bardzo często wykorzystywana jest w spalaczach tłuszczu. Ze względu na jej stymulujące działanie podkręca metabolizm, nasila termogenezę i redukcję tłuszczu.

Znasz Redin? To spalacz tłuszczu, który w swoim składzie poza kofeiną zawiera jeszcze 19 innych związków! Oczekujesz szybkich efektów? Ten suplement na odchudzanie sprawdzi się, gdy chcesz przyspieszyć redukcję.

Spalacz tłuszczu Redin - opinie

Według źródeł w serwisie Zdrowie.wprost.pl stosowanie kofeiny może wspomagać redukcję tłuszczu, masy ciała i BMI. Suplement diety Redin to spalacz tłuszczu zapewniający kompleksowe wsparcie na każdym etapie redukcji. [3]

Sprawdź: TOP6 najlepszych suplementów na odchudzanie 2021

Jak działa kofeina?

Kofeina jest jednym z najpopularniejszych stymulantów na całym świecie. Bardzo szybko się wchłania z przewodu pokarmowego, a jej maksymalne stężenie we krwi osiągane jest  po koło 40 minutach od spożycia (jest to wartość przybliżona i zależy między innymi od indywidualnych cech organizmu).

 • wpływa pobudzająco na układ nerwowy poprzez blokowanie receptorów adenozynowych
 • wspomaga zwiększoną sekrecję adrenaliny, dopaminy oraz serotoniny
 • wpływa na przyśpieszenie metabolizmu
 • wzmacnia zwiększenie zapotrzebowania organizmu na tlen
 • poprawia koncentrację i ogólnie rozumianą sprawność intelektualną
 • ogranicza poczucie zmęczenia i znużenia, dodaje energii do działania
 • prawdopodobnie przyczynia się do skrócenia czasu niezbędnego na regenerację organizmu – nawet po bardzo ciężkim i intensywnym treningu

Kofeina jest metabolizowana w wątrobie, czego wynikiem są trzy związki:

 1. teofilina (wykazuje działanie zwiotczające, rozluźnia mięśnie gładkie),
 2. teobromina (sprzyja rozszerzeniu naczyń krwionośnych oraz pobudza serce do pracy),
 3. paraksantyna (wpływa pozytywnie na rozpad lipidów).

Spożywanie kofeiny w dawce wyższej niż 250mg na dobę przekłada się na zwiększenie ciśnienia tętniczego, jednak nie wpływa na rozwój tętniczego nadciśnienia.

UWAGA: Osoby przyjmujące regularnie większe dawki kofeiny mogą nawet nie odczuć jej wpływu na ciśnienie, mimo aktywacji układu współczulnego.

Ile kofeiny pobudza?

Przyjmuje się, że jednorazowe spożycie 200mg czystej kofeiny bezwodnej jest dawką gwarantującą natychmiastowy efekt. Zapewnia ona solidny „zastrzyk” energii oraz pobudzenie do działania. Doskonale sprawdza się w słabsze dni, chwilę przed planowanym treningiem. Właśnie z tego powodu w preparatach przedtreningowych najczęściej spotyka się dawki 100 do 200mg kofeiny.

Jaka jest maksymalna dawka kofeiny, jaką dziennie można przyjąć?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się niemożliwa, bowiem wiele zależy od indywidualnych uwarunkowań organizmu. Dawka śmiertelna to koło 10 do 12 gramów kofeiny, ale chyba nie warto przyjmować tej wartości jako maksymalnej – kieruj się rozsądkiem!

Jeżeli nie czujesz potrzeby wzmocnienia organizmu, nie czujesz się osłabiony fizycznie, to po prostu nie stosuj kofeiny. Jest to typowa substancja aktywna, po którą warto sięgać doraźnie w razie potrzeby. Niezależnie od tego, czy wolisz bardzo mocną kawę czy suplementy na jej bazie, musisz poznać swój organizm. Tylko ta wiedza i zdrowy rozsądek pomogą Ci w określeniu maksymalnej jednorazowej dawki kofeiny (lub też dziennej), po której będziesz się po prostu dobrze czuł.

Suplementy oparte o kofeinę znajdziesz w sklepie bcaa.pl 🛒

UWAGA: Powszechnie uznaje się, że dawka 400mg kofeiny jest tą optymalną dawką, powyżej której może już występować stan podenerwowania, drażliwość, a nawet rozstrój żołądka.

Kofeina zgodnie z powszechną opinią nie uzależnia, chociaż w przypadku osób jej nadużywających, można dopatrzeć się pewnych syndromów odstawienia w przypadku nagłego zaprzestania jej przyjmowania. Wystarczy jednak powoli zmniejszać dawki dzienne, by obeszło się bez jakiegokolwiek dyskomfortu i spadków samopoczucia.

Poznaj więcej informacji: Kofeina przed treningiem - jakie dawki, źródła, efekty uboczne?

Przydatna literatura:

[1]. Dworzański W. et al., Kawa i kofeina – wrogowie czy sprzymierzeńcy kardiologa?, „Kardiologia Polska” 2011, 69(2), 173–176.
[2.] Frankowski M. et al., Kofeina w kawach i ekstraktach kofeinowych i odkofeinowanych dostępnych na polskim rynku, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” 2008, 41(1), 21–27.
[3] https://zdrowie.wprost.pl/uroda/10415061/suplement-diety-redin-wsparcie-na-kazdym-etapie-redukcji.html


Paweł Zieliński

Poniedziałek, 21 grudnia 2020

Artykuł nie był jeszcze oceniany.

Zaloguj się, aby ocenić.

Mogą Cię zainteresować

Kofeina przed treningiem - jakie dawki, źródła, efekty uboczne?

Kofeina przed treningiem - jakie dawki, źródła, efekty uboczne?

Nic nie dostarcza tak silnego zastrzyku energii na treningu jak kofeina. Nie ulega wątpliwości, że odżywki zawierające ją w swoim składzie należą do jednych z najczęściej wybieranych w gronie sportowców, szczególnie...

10 rad jak nie stracić formy - nie tylko na święta

10 rad jak nie stracić formy - nie tylko na święta

Jak nie stracić formy podczas świąt? To pytanie zadaje sobie wielu z nas. Poznaj 10 wskazówek, które pomogą Ci utrzymać ciężko wypracowaną sylwetkę nie tylko przez okres świąteczny. Najgorszym rozwiązaniem jest zaprzestanie treningu połączone z dużym luzem dietetycznym.

Ashwagandha i różeniec górski - adaptogeny dobre także na odchudzanie!

Ashwagandha i różeniec górski - adaptogeny dobre także na odchudzanie!

Adaptogeny pomagają poprawić szybkość adaptacji organizmu do funkcjonowania w niekorzystnych warunkach. Okazuje się, że są bardzo pomocne także w czasie odchudzania.

Ile białka powinno być w jednym posiłku?

Ile białka powinno być w jednym posiłku?

Pytanie o ilość białka jaka powinna znajdować się w jednym posiłku, pojawia się nieustannie wśród osób aktywnych fizycznie. Jaką wartość max przyswoimy? Sprawdź

Napisz pierwszy komentarz!

 • Wygraj bon BCAA.pl o wartości 100 zł!

  Co miesiąc losowanie kolejnej nagrody. Zapoznaj się z warunkami!

 • Baw się i pisz, co myślisz!

  Komentarze pomagają nam tworzyć bardziej interesujące treści. Dzięki nim wiemy, na co mamy zwrócić większą uwagę.

Napisz komentarz

Chcesz mieć własny awatar (obrazek) i pseudonim?
Utwórz konto i profil na forum BCAA.pl!