Rabat na odżywki! -10% od 199 zł  Kod: RABAT10  

Pole dance - jak zacząć i ile zajmuje nauka?

Pole dance - jak zacząć i ile zajmuje nauka?

Na przestrzeni ostatnich lat pole dance zyskuje ogromną popularność szczególnie wśród płci pięknej. Nic zresztą dziwnego, ponieważ taki taniec na rurze nie tylko świetnie wygląda, ale również pozwala zbudować muskulaturę oraz zadbać o sylwetkę.

Jak zacząć trenować pole dance?

Najcięższym zadaniem będzie podjęcie decyzji o tym, aby zacząć trenować, potem będzie już z górki. Na początku znajdź studio, które oferuje zajęcia z pole dance, a podczas wyboru upewnij się, że dana szkoła tańca jest dobrze wyposażone w odpowiednie rury, maty i inne elementy potrzebne do ćwiczeń na rurze.

Gdy już mamy wybrane studio to musimy tylko zorientować się, w jakich godzinach prowadzone są zajęcia dla osób początkujących i na nie pójść. Ważne jest, aby wybrać treningi pole dance dla osób początkujących, dzięki czemu będziemy mogli poczynić pierwsze kroki w tańcu na drążku pionowym.

Ważne jest również wybranie odpowiedniego stroju na zajęcia. Oczywiście nie musimy od razu zabierać ze sobą butów na wysokim obcasie, jednakże najważniejszy będzie nasz ubiór. Podczas tańca ważna jest dobra przyczepność do drążka, więc najlepiej jeśli nasze uda będą odsłonięte, tak aby umożliwiały dobrą przyczepność. Z pewnością powinniśmy unikać luźnych dresowych spodni, ponieważ sprawią one, że będziemy "zjeżdzać" z drążka.

Trec Wear Short Pants TrecGirl Trec Wear Short Pants TrecGirl

Ile zajmuje nauka pole dance?

To, jak szybko pójdzie nam nauka pole dance, jest w dużej mierze zależne od częstotliwości naszych treningów oraz od tego, czy wcześniej uprawialiśmy jakiś sport. Jeśli przed rozpoczęciem nauki tańca byliśmy stałymi bywalcami siłowni, to nauka wielu figur pójdzie nam o wiele łatwiej, ponieważ nasze mięśnie będą już w pewnym stopniu wytrenowane.

Równie ważna jest częstotliwość treningów, ponieważ osoba trenująca 4 razy w tygodniu opanuje szybciej wiele ruchów, niż osoba trenująca 2 razy w ciągu tygodnia. Jednakże średni czas opanowania podstawowych ruchów to około pół roku regularnych treningów.

Po jakim czasie widać efekty pole dance?

Czas, po którym zauważymy efekty treningów pole dance, może się różnić w zależności od indywidualnego poziomu wytrzymałości, intensywności treningów oraz wielu innych czynników. Jednakże pierwsze efekty powinniśmy zacząć zauważać już po kilku tygodniach regularnego treningu pole dance.

Jest to w dużym stopniu zależne od naszego zaangażowania, dlatego im bardziej będziemy starać się na zajęciach, tym szybciej zauważymy efekty naszych treningów.

Desire Labs Brazilian Butt Desire Labs Brazilian Butt

Jak wygląda trening pole dance?

Pole dance nie jest wyjątkiem i jak przed każdym treningiem zaczynamy od rozgrzewki, która przeważnie trwa około 15 minut. Podczas niej wykonujemy szereg ćwiczeń, które mają na celu przygotować nasze mięśnie na nadchodzący wysiłek. Po rozgrzewce przyszedł czas na część główną.

Długość trwania tej części jest uzależniona od długości zajęć, jednakże przeważnie trwa ona od 40 minut do godziny. Podczas tej części treningu będziemy trenować poszczególne figury na drążku, a po pewnym czasie będziemy komponować poznane wcześniej figury w choreografie. Na koniec treningu poświęcamy 5-10 minut na tzw. cool down podczas którego czyścimy sprzęt, rozciągamy i pozwalamy, aby nasze ciało trochę ochłonęło po treningu.

Jakie są rodzaje i figury pole dance?

Jeśli chcielibyśmy wymienić wszystkie możliwe figury które możemy wykonać podczas tańca na rurze, to musielibyśmy wymienić kilkaset pozycji. Jako początkujący spotkamy się najprawdopodobniej z kilkoma podstawowymi figurami:

  • Chair spin,

  • Fireman,

  • Carousel,

  • Open V,

  • Front hook.

Są to tylko podstawowe figury, z którymi prawdopodobnie spotkamy się na początku naszej przygody z pole dance, jednakże tak naprawdę jest to tylko kropla w morzu, ponieważ w miarę rozwoju poznamy całą masę innych figur. Istnieją również odmiany tego tańca takie jak np. pole choreo oraz pole art.

Desire Labs Better Boobs Desire Labs Better Boobs

Dlaczego warto trenować pole dance?

Wiele osób uważa, że pole dance to tylko taniec, więc ciężko będzie wzmocnić mięśnie za jego pomocą. Otóż nic bardziej mylnego, wzmocnienie mięśni to tylko jedna z wielu zalet wynikających z takiego treningu. Jakie zalety przyniesie nam pole dance?

  • Wzmocnienie mięśni - aby utrzymać się na drążku pionowym, potrzebujemy sporej ilości siły, którą z czasem wykształcimy. Dodatkowo zauważymy poprawę gibkości, elastyczności oraz koordynacji.

  • Zwiększona pewność siebie - taniec ten wymaga od nas pozytywnego myślenia o naszym ciele, co skutkuje wzrostem pewności siebie. Dodatkowo poprawia się nasza sylwetka, co dodatkowo podnosi naszą pewność siebie.

  • Upust artystyczny - jak sama nazwa mówi jest to taniec na rurze, czyli forma wyrazu artystycznego. Jeśli mamy duszę artysty, to może być to dla nas idealne rozwiązanie.

  • Zawieranie nowych znajomości - treningi przeważnie odbywają się w grupach, przez co poznajemy nowe osoby o podobnych do nas zainteresowaniach.

Są to tylko najważniejsze zalety które wynikają z regularnego uczęszczania na zajęcia pole dance. Jeśli chcemy przekonać się o wszystkich korzyściach płynących z takiego treningu to powinniśmy spróbować pole dance.

Przeczytaj również: Kobieta na siłowni? Jak najbardziej!

Czy przy pole dance się chudnie?

Pomijając fakt, że na chudnięcie składa się całkiem spora ilość czynników, to z pewnością pole dance będzie miało pozytywny wpływ na ten proces. Zajęcia będą angażować całkiem sporą ilość mięśni, przez co wydatek energetyczny naszego organizmu się zwiększy, co będzie skutkować spalaniem tkanki tłuszczowej.

Dodatkowo taki trening przyspieszy nasz metabolizm, co przyczyni się do szybszej przemiany materii w organizmie, a tym samym ułatwi nam schudnięcie. Poza samym spaleniem tkanki tłuszczowej dodatkowo wzmocnimy i wyrzeźbimy mięśnie, dzięki czemu nasza sylwetka będzie wyglądać jeszcze lepiej.

Redin - reduktor tłuszczu Redin - odchudzanie jest łatwiejsze niż myślisz

Kto może iść na pole dance?

Jest to forma aktywności fizycznej, którą możemy podjąć w każdym wieku i niezależnie od stopnia zaawansowania. szkoły tańca oferują nam przeróżne grupy, które są dostosowane do naszego poziomu umiejętności oraz wieku, dzięki czemu w naszej grupie znajdą się osoby podobne do nas, a sam program treningu będzie dostosowany do nas.

Jeśli planujemy rozpocząć naszą przygodę z pole dance, to powinniśmy wybrać się na grupę początkującą, na której poznamy podstawy tego tańca.

Sprawdź także: Suplementacja u kobiet - pytania i odpowiedzi


Bartosz Dzwonek

Wtorek, 21 marca 2023