Rabat na odżywki ❗ -15%    Kod: WYCINKA15  

Witamina D - czy warto ją stosować?

Witamina D - czy warto ją stosować?

Witamina D to z pewnością substancja odgrywająca bardzo ważną rolę w organizmie człowieka, którą wyróżnia przede wszystkim to, że może być wytwarzana przez ludzki organizm na skutek działania zwykłych promieni słonecznych.

Tak, już krótka ekspozycja na słońcu jest w stanie zapewnić nam jej odpowiednią ilość, lecz mimo tego i wielu ludzi wciąż zmaga się z jej niedoborem. Skąd ten deficyt? Jednym z powodów na pewno może być położenie geograficzne naszego kraju, które powoduje od września do kwietnia zbyt małe promieniowanie, nie wystarczające by witamina mogła być wyprodukowana w skórze, nawet w słoneczne dni.

Po co nam Witamina D?

Korzyści ze stosowania cholekalcyferolu jest wiele. Jego podstawową i niekwestionowaną funkcją w organizmie człowieka jest z pewnością regulacja gospodarki wapniowo-fosforanowej oraz wsparcie w prawidłowym funkcjonowaniu układu kostno-mięśniowego.

Jej odpowiedni poziom przyczynia się także do przyspieszania procesów immunologicznych oraz pozwala na znacznie lepsze przygotowanie organizmu do podejmowanego wysiłku.

Zapotrzebowanie w ciągu doby

Nie ma jednoznacznych norm, które by określały, jakiej ilości witaminy D3 potrzebujemy. Wszystko zależeć będzie choćby od tego, jaka jest pora roku, jak i ile czasu przeznaczamy na ekspozycję naszej skóry na promienie słoneczne. Inne więc będą dawki witaminy D3 w okresie letnim, gdzie mamy dostęp do słońca, a inne w okresie zimy, gdy nie mamy dostępu do słońca.

Co więcej, zapotrzebowanie będzie mocno zindywidualizowane ze względu choćby na styl życia, jaki prowadzimy.

Czytaj więcej na https://www.sfd.pl/art/Suplementy/Witamina_d3__zapotrzebowanie%2C_skutki_uboczne_i_dzia%C5%82anie-a2984.html

Zapotrzebowanie zależy tak naprawdę od tego jaka jest aktualnie pora roku i ile w związku z tym spędzamy czasu na słońcu. Z tego też powodu inne dawki będziemy potrzebować w okresie letnim, a zupełnie inne w okresie jesienno-zimowym.

Do obliczenia pokrycia naszego dziennego zapotrzebowania wpływa także styl życia, masa ciała czy sposób odżywiania, który już zupełnie indywidualizuje podaż. Nasz organizm posiada ograniczone możliwości magazynowania witaminy D3 stąd nie trudno o jej przedawkowanie, lecz pamiętajmy, że nie ma świecie niczego czego tak naprawdę nie moglibyśmy przedawkować.

Co do suplementacji tym związkiem zazwyczaj spotykamy się z dawkami od 400IU do 2000IU na dobę.

Niedobory

Przyczynami deficytu cholekalcyferolu może być dieta uboga w tłuszcze, jak i produkty będące źródłem witaminy D3. Łącząc te braki z niską podążą promieni słonecznych niedobory mamy gotowe.

Osteoporoza, ogólne problemy z układem kostnym czy zwiększona kruchość kości to tylko, niektóre negatywne skutki braków cholekalcyferolu. Może pojawić się także spadek siły, zaburzenia układu nerwowego czy nawet obniżenie wydolności ruchowej. 

Podsumowanie

Witamina D to solidne wsparcie funkcji prozdrowotnych organizmu, które oddziałuje przede wszystkim na układ kostno-mięśniowy.

Jej zapotrzebowanie jest szczególnie zwiększone w okresie jesienno-zimowym lecz jej suplementacja w pozostałych porach roku jest również wskazana. Wydaje się mało prawdopodobne jej przedawkowanie lecz pamiętajmy, że nie jest to nie możliwe! Czy nadmiar witamin szkodzi? Z całą pewnością tak.

Zastanawiając się jak w możemy w prosty sposób skutecznie podnieść niski poziom cholekalcyferolu w organizmie możemy np. włączyć do naszej diety produkty będące jego świetnym źródłem takie choćby jak:

Essence Nutrition D3 2000IUEssence Nutrition D3 2000IU 180tab.

Solevitum D3 2000Solevitum D3 2000 60kaps.+15kaps. GRATIS!

BioTech USA Vitamin D3BioTech USA Vitamin D3 60tab.

Piątek, 5 czerwca 2020

Artykuł nie był jeszcze oceniany.

Zaloguj się, aby ocenić.

Mogą Cię zainteresować

Najlepsze pory przyjmowania witamin

Najlepsze pory przyjmowania witamin

Witaminy, bez których nasz organizm nie mógłby funkcjonować, a których nam brakuje możemy dostarczyć sobie nie tylko poprzez zbilansowaną dietę, ale także witaminy w tabletkach. Jest to dobre rozwiązanie - szczególnie, jeśli nie...

Zdrowe śniadanie w 5minut

Zdrowe śniadanie w 5minut

Śniadanie to najbardziej istotny, poranny posiłek, który daje nam siłę oraz energię na cały dzień! Nawet nie mając codziennie rano czasu na przygotowywanie wymyślnych dań, nie powinniśmy odpuszczać tego bardzo ważnego elementu naszej diety. Dlatego też zarówno dla leniuchów jak i tych zabieganych przedstawiamy przepis na smaczne i zdrowe śniadanie w 5minut!

L-karnityna czy termogenik?

L-karnityna czy termogenik?

Zbliża się lato, zatem wraz ze zmniejszoną ilością ubrań wiele osób chciałoby zredukować także swoją tkankę tłuszczową. Chętniej sięgamy więc po suplementy takie jak L-karnityna czy termogeniki. Co jednak będzie lepszym wyborem? Sprawdź!

Czy nadmiar witamin szkodzi?

Czy nadmiar witamin szkodzi?

Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przyzwyczajeni do tego, że niedobór tych składników może zwiększać ryzyko chorób lub powodować uciążliwe dolegliwości, sięgamy po suplementy diety. Tymczasem okazuje się...

Napisz pierwszy komentarz!

  • Wygraj bon BCAA.pl o wartości 100 zł!

    Co miesiąc losowanie kolejnej nagrody. Zapoznaj się z warunkami!

  • Baw się i pisz, co myślisz!

    Komentarze pomagają nam tworzyć bardziej interesujące treści. Dzięki nim wiemy, na co mamy zwrócić większą uwagę.

Napisz komentarz

Chcesz mieć własny awatar (obrazek) i pseudonim?
Utwórz konto i profil na forum BCAA.pl!