Rabat -15% od 249 zł na wszystko!!!  Kod: CEL15   

Wyjdź na dwór - trening na świeżym powietrzu

Wyjdź na dwór - trening na świeżym powietrzu

Za oknem coraz ładniejsza pogoda, zbliża się również czas wyjazdów wakacyjnych. W tym okresie wiele osób ma problem z systematycznym uczęszczaniem na siłownię. Jeśli nie lubicie ćwiczyć w dusznej sali treningowej lub nie chcecie zrywać z aktywnością fizyczną w trakcie urlopu, to mamy dla Was rozwiązanie - trening na świeżym powietrzu! Ćwicząc w ten sposób nie tylko utrzymacie formę, ale przede wszystkim świetnie spędzicie czas.

Wyjdź na dwór

Nie da się ukryć, że aktywność na świeżym powietrzu różni się od standardowego treningu na siłowni. Nie mamy tutaj do dyspozycji maszyn, dzięki którym bezpośrednio przetrenujemy daną partię mięśniową, problemem może być również znalezienie odpowiednich ciężarów. Nie oznacza to jednak, że taki trening jest czasem zmarnowanym. Przeciwnie, jego odmienność stanowi ogromną zaletę. Po miesiącach spędzonych na siłowni ruch na świeżym powietrzu przy pięknej pogodzie będzie dobrą odskocznią i sposobem na uniknięcie stagnacji. Zrobienie przerwy od dużych ciężarów odciąży nie tylko mięśnie, ale również układ nerwowy.

To właśnie nasza psychika zyska najwięcej na ćwiczeniach poza siłownią. W badaniach naukowych zaobserwowano, że ćwiczenia w naturalnym środowisku wiążą się z większym poziomem energii i zaangażowania, a także ograniczeniem napięcia nerwowego i stanów depresyjnych. Osoby trenujące na zewnątrz deklarowały większą satysfakcję z aktywności i chęć powtórzenia jej w najbliższym czasie. Według badaczy ćwiczenia na powietrzu przyczyniają się do obniżenia poziomu kortyzolu, znanego jako hormon stresu, który m.in nasila procesy kataboliczne w organizmie i osłabia odporność [1,2].

Ćwiczenia w plenerze są ponadto doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Arnold Schwarzenegger w swojej biografii wspominał, że jednym z jego ulubionych zajęć w trakcie wakacji było zabieranie sztangi do lasu i rywalizowanie w liczbie wykonanych przysiadów z grupą przyjaciół. Zorganizowanie zawodów ze znajomymi w trakcie urlopu będzie na pewno świetną zabawą z korzyścią dla naszego ciała.

Słońce nie tylko poprawia nasz nastrój - przebywanie w jego zasięgu (oczywiście z umiarem) ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Około 90% witaminy D powstaje wskutek oddziaływania promieni słonecznych na skórę. Już 15 minut ćwiczeń na świeżym powietrzu zapewni nam właściwą syntezę tego związku.

Ze względu na położenie geograficzne niestety jesteśmy narażeni na niedobór tej witaminy, więc tym bardziej warto spędzać wiosenne i letnie miesiące na słońcu. Witamina D wzmacnia układ kostny, nerwowy i mięśniowy oraz wpływa na wzrost siły, co jest szczególnie ważne z punktu widzenia kulturystów. Warto również podkreślić, że deficyt witaminy D przekłada się na niski poziom testosteronu [3].

Wyjście na zewnątrz będzie korzystne także dla naszych mięśni. Nawet niewielka modyfikacja danego ćwiczenia, jak np. zmiana podłoża przy wykonywaniu wykroków na plaży przyczyni się do innej aktywacji włókien mięśniowych. Zastępując sesję cardio na bieżni joggingiem w terenie odczujemy bardziej intensywną pracę mięśni ud w związku z koniecznością pokonania podbiegów i zbiegów. Uwzględniając zmianę ukształtowania terenu czy też opory powietrza, taki bieg będzie również bardziej kosztowny energetycznie, dzięki czemu spalimy większą ilość kalorii. Ćwiczenia na powietrzu są bardziej funkcjonalne niż typowy trening kulturystyczny. Dzięki nim poprawimy naszą kondycję, wytrzymałość, zwinność, a także koordynację ruchową.

Kreatywność zamiast sprzętu

Jak wspomnieliśmy wcześniej trening na świeżym powietrzu ma pewne ograniczenia, które wynikają głównie z małej dostępności sprzętu. Zrobienie kilku różnorodnych ćwiczeń na daną grupę mięśniową będzie znacznie trudniejsze niż na siłowni. Z drugiej strony w plenerze mamy do dyspozycji znacznie więcej przestrzeni, z tego względu powinniśmy zmienić charakter treningu.

Zachęcamy do odejścia od typowego splitu, w nowych warunkach lepiej sprawdzi się praca nad całym ciałem jednego dnia. Należy wybierać ruchy złożone, o dość dużej dynamice. Do treningu warto zatem wplatać elementy cardio, na które nie możemy sobie pozwolić na sali treningowej przede wszystkim ze względu na przebywanie dużej ilości osób.

Jak rozwiązać problem sprzętu? Nie zachęcamy Was do naśladowania Arnolda Schwarzeneggera i zabierania sztangi z obciążeniem na urlop, choć oczywiście możecie to zrobić. Znacznie łatwiej zabrać na zewnątrz skakankę, matę do ćwiczeń, sandbag, kettlebell czy TRX-a.

Jak wykorzystać ostatnie dwa znajdziecie w naszych artykułach: 

TRX - trening z taśmami dla początkujących
Odważniki kulowe kettlebells - jakie ćwiczenia wybrać”.

Jednak to co naprawdę cechuje trening na świeżym powietrzu, to duża dowolność w doborze ćwiczeń. Jedyne czego potrzebujecie, to trochę wolnego miejsca i kreatywność.

W większości ćwiczeń będziecie wykorzystywać ciężar swojego ciała. Jako przyrządy do ćwiczeń możecie wykorzystać plac zabaw, ławkę w parku, czy też konary lub kamienie znalezione w lesie.

Poniżej prezentujemy przykładowe treningi, które przeprowadzimy w różnych miejscach na świeżym powietrzu. A co najważniejsze, nie musimy zabierać ze sobą żadnych przyrządów do ćwiczeń.

Przedstawione rozpiski można zrealizować w formie treningu obwodowego, wykonując 3-4 z minimalnymi przerwami między kolejnymi ćwiczeniami. Dzięki temu zadbamy o odpowiednią intensywność wysiłku i cały trening wykonamy nawet w 30 minut. Oczywiście, tak jak w przypadku innych aktywności fizycznych powinna poprzedzić go rozgrzewka. W przypadku ćwiczeń w terenie niezwykle istotne jest odpowiednie nawodnienie, ponieważ trening w wysokiej temperaturze przyczynia się do utraty wody i elektrolitów.

  • TRENING W PARKU

Przykładowy obwód:

Ćwiczenie  Ilość powtórzeń/czas:
Wejścia na ławkę (step ups)
15
Pompki z nogami trzymanymi na ławce
10-15
Toe tap z wykorzystaniem ławki
30 sekund
Przysiad bułgarski
10-12
Przyciąganie kolan do klatki piersiowej siedząc na ławce 20
Przeskoki w podporze z rękoma na ławce 30 sekund
Odwrotne pompki 12-15

Na koniec możemy wykonać kilka sprintów między latarniami

  • TRENING W LESIE

Przykładowy obwód:

Ćwiczenie Ilość powtórzeń/czas:
Podciąganie na gałęzi
max
Przysiady z pieńkiem drzewa trzymanym nad głową
12-15
Landmine chest press z konarem
15-20
Uginanie ramion z konarem
10-12
Wjazdy na triceps na gałęzi
10-15
Kettlebell swing z kamieniem
1 minuta

Jeśli w lesie znajdziemy większe nachylenie terenu, to trening warto zakończyć sesją podbiegów.

  • TRENING NA PLAŻY

Przykładowy obwód:

Ćwiczenie Ilość powtórzeń/czas:
Przysiady z wyskokiem
8-10
Scyzoryki
15-20
Mountain climbers
30 sekund
Wykroki chodzone
10-12
Pompki max
Burpees 30 sekund
Plank max

Choć proponowane treningi w plenerze nie będą tak skuteczne w kształtowaniu sylwetki jak solidna praca z ciężarami, to warto je stosować okresowo w czasie cieplejszych miesięcy. Dzięki nim unikniemy monotonii treningowej, a także nie zmarnujemy efektów naszej całorocznej pracy nad formą podczas urlopu.

Mateusz Kostrzewski


Źródła:

[1] J. Coon, K. Boddy, K. Stein, R. Whear, J. Barton, Does participating in physical activity in outdoor natural environments have a greater effect on physical and mental wellbeing than physical activity indoors? A systematic review
[2] A.C. Logan, E.M. Selhub Vis Medicatrix naturae: does nature "minister to the mind"?
[3] http://www.musculardevelopment.pl/odzywianie/art,76,niski-poziom-witaminy-d-obniza-poziom-testosteronu-pazdziernik-2010.html

Wtorek, 19 kwietnia 2016

Ocena artykułu:

Ilość ocen: 1, średnia 5.

Zaloguj się, aby ocenić.

Mogą Cię zainteresować

TRX - trening z taśmami dla początkujących

TRX - trening z taśmami dla początkujących

Choć trudno znaleźć skuteczniejszy sposób budowania muskularnej sylwetki niż trening kulturystyczny, to w naszych artykułach staramy się przedstawić również inne metody szlifowania formy fizycznej. Ostatnio przybliżyliśmy kettlebellsy, tym razem...

Wykroki, czyli recepta na silniejsze mięśnie ud i pośladków

Wykroki, czyli recepta na silniejsze mięśnie ud i pośladków

Wyrzeźbienie ud i pośladków, wzmocnienie mięśni stabilizujących, poprawienie koordynacji ruchowej, czy też skuteczne spalenie kalorii - wszystko to możliwe jest dzięki jednemu ćwiczeniu - wykrokom. Choć nie cieszą się...

Odważniki kulowe kettlebells - jakie ćwiczenia wybrać?

Odważniki kulowe kettlebells - jakie ćwiczenia wybrać?

Niektóre publikacje wskazują, że trening z odważnikami kulowymi odkrywa "nową erę potencjału ludzkiej siły" i należy do najskuteczniejszych sposobów jej budowania. Warto więc zapoznać się bliżej z odważnikami...

Komentarze

  (możesz wygrać bon 100 zł!)

Super artykuł, fajnie, że znalazła się rozpiska - chętnie skorzystam:) Od siebie, dla osób początkujących, dodam jeszcze siłownie plenerowe. Oczywiście, nie zrobimy tam takiego wyniku jak na normalnej siłowni, ale dla początkujących albo ludzi, którzy wolą poruszać się na świeżym powietrzu, bez parcia na wynik, opcja idealna. Nikt nie dyszy nad uchem, nie ma napiętej atmosfery, można się po prostu fajnie poruszać. Opcja wiadomo, że nie jest dla nastawionych na jakiś bardziej skuteczny czy profesjonalny trening. Ale jak ktoś nie ma pieniędzy na karnety albo chciałby się tylko rozruszać i coś ze sobą zrobić, złapać trochę kondycji, opcja moim zdaniem całkiem w porządku.