📦 Rabat na odżywki ❗ -15%    Kod: ZAMAWIAM15  

Czym jest magnezja i kiedy warto jej używać?

Czym jest magnezja i kiedy warto jej używać?

Chyba każda osoba która choć raz była na siłowni czy na ściankach wspinaczkowych będzie kojarzyć specyficzny biały proszek którego wszyscy używają. Magnezja używana jest do zwiększenia tarcia, co przekłada się na lepszy chwyt. Sprawdź czym tak naprawdę jest i jakie ma znacznie w sporcie?

Czym jest magnezja?

Magnezja to nic innego jak hydroksowęglan magnezu, czyli związek chemiczny. Wiele osób myli hydroksywęglan magnezu z kredą lub talkiem, które nie mają zbyt dużego zastosowania w sporcie. Związek ten nie tylko zwiększa tarcie ale także magnezja zapobiega poceniu się rąk, dzięki czemu nasze dłonie nie będą się ślizgać.

Stosowanie magnezji jest szczególnie popularne na siłowniach, gdzie sportowcy używają jej do polepszenia chwytu i jego pewności. Znajduje ona również zastosowanie w zdobywającym ostatnimi czasy popularność pole dance, gdzie tancerki używają go w podobnym celu co sportowcy na siłowni.

Czytaj także: Magnezja na siłownię - którą wybrać?

Z czego zrobiona jest magnezja?

Najczęściej otrzymuje się ją poprzez dodanie sodu do roztworu siarczanu magnezu, gdzie w wyniku reakcji następuje wytworzenie hydroksowęglanu magnezu. oczywiście istnieje kilka innych metod, jednakże ta jest najpopularniejsza.

Jak używać magnezji?

Sposób użycia magnezji może się różnić w zależności od formy w jakiej ona występuje, jednak wszystko polega na zaaplikowaniu jej na ręce. Jeśli jest to kostka magnezji, to po prostu nacieramy nią ręce lub kruszymy i nakładamy powstały proszek na dłonie.

Użycie płynnej magnezji jest jeszcze łatwiejsze, ponieważ wystarczy polać nią delikatnie ręce i rozetrzeć produkt. Jego płynne składniki wyparują a na naszych dłoniach zostanie czysty hydroksowęglan magnezu.

Ostatnią formą w jakiej występuje magnezja, są kulki. Wystarczy sięgnąć po nią i delikatnie ją ścisnąć, aby na naszych dłoniach osadził się produkt.

Rodzaje magnezji

Jak już wyżej wspominałem, magnezja może występować pod wieloma postaciami. Różnią się one sposobem użycia, jednakże właściwości pozostają niezmienione. Wystarczy wybrać najwygodniejszą dla siebie formę i można korzystać z jej wspaniałych właściwości.

Rodzaje magnezji:

  1. magnezja w butelce,
  2. magnezja w kostce,
  3. magnezja w tubce.

1. Magnezja w butelce

Zaleta stosowania magnezji w butelce jest fakt, że nie brudzi ona ubrań tak jak dzieje się to w przypadku gdy używana przez nas jest magnezja sypka. Taka magnezja przydaje się szczególnie na siłowniach, ponieważ nie pyli ona w przeciwieństwie do innych form tego produktu (na niektórych siłowniach jest zakaz używania magnezji w kostce).

Trec Liquid Chalk - Płynna Magnezja w butelce Trec Liquid Chalk - Płynna Magnezja w butelce

2. Magnezja w kostce

Jest to najbardziej popularna forma w jakiej magnezja występuje. Najczęściej taką kostkę kruszy się, a powstały proszek przechowuje się w materiałowym woreczku. Ten rodzaj jest najczęściej wybierany przez miłośników wspinaczki górskiej, ponieważ podczas wspinaczki wystarczy włożyć rękę do woreczka, a produkt zostaje od razu na naszej dłoni, co poprawia tarcie i przyczepność dłoni.

Niektóre osoby preferują nacieranie dłoni kostką zamiast kruszenia jej, jednakże jest to sprawa indywidualna.

Trec Chalk Block - Magnezja w Kostce Trec Chalk Block - Magnezja w Kostce

3. Magnezja w tubce

Magnezja w płynie, który znajduje się w tubce jest bardzo wygodną formą, szczególnie dla osób trenujących na siłowni. Jest to forma hydroksowęglanu magnezu, która jest najmniej pylna, ponieważ występuje w postaci płynnej. W kontakcie ze skórą produkt szybko wysycha, a co za tym idzie zwiększa tarcie oraz zmniejsza potliwość dłoni.

Nie jest to forma preferowana przez osoby uprawiające wspinaczkę, ponieważ wymaga ona użycia obu rąk, jednakże osoby uprawiające sporty siłowe, w których liczy się chwyt, będą w pełni zadowolone z takiej formy tego produktu.

Trec Liquid Chalk - Płynna Magnezja w tubce Trec Liquid Chalk - Płynna Magnezja w tubce

Jak formę wybrać magnezji?

Tak naprawdę forma w jakiej wybierzemy magnezję, to sprawa drugorzędna. Niezależnie na jaką formę się zdecydujemy, to zwiększy ona tarcie oraz zmniejszy potliwość naszych dłoni. Jeśli nigdy nie próbowaliśmy trenować z tym produktem, to z pewnością warto choć raz spróbować, ponieważ większość osób po pierwszym treningu z magnezją zostaje przy takiej formie treningu.

🛒Więcej produktów zawierających magnezję kupisz w sklepie bcaa.pl


Bartosz Dzwonek

Poniedziałek, 16 maja 2022

Artykuł nie był jeszcze oceniany.

Zaloguj się, aby ocenić.

Mogą Cię zainteresować

Jak zrobić formę na lato?

Jak zrobić formę na lato?

Jak zrobić formę na lato? Czy da się jeszcze zmienić swoją sylwetkę w zaledwie 2 miesiące? Widoczne zmiany proporcji ciała to lata treningów, a nie 2 miesiące. Niemniej jednak istnieją sposoby jak w tak krótkim czasie zauważyć zmiany i zmniejszyć rozmiar swoich ciuchów przed urlopem.

Czy melisa poprawia humor?

Czy melisa poprawia humor?

Melisa od lat kojarzona jest z działaniem uspokajającym. Czy poza pozytywnym wpływem na stres pomaga również poprawić nastrój?

Dieta na masę mięśniową - wskazówki i wytyczne

Dieta na masę mięśniową - wskazówki i wytyczne

Aby uzyskać wymarzoną budowę ciała bardzo ważny jest nie tylko odpowiednio dobrany trening fizyczny, ale również prawidłowe żywienie i suplementacja. Porad można znaleźć wiele i choć w większości są bardzo pomocne...

Odżywki węglowodanowe - czy warto po nie sięgać?

Odżywki węglowodanowe - czy warto po nie sięgać?

Węglowodany wywołują niemałe kontrowersje. Wiele osób unika ich ze względu na strach przed nadmiernym otłuszczaniem się ciała i anabolicznym działaniem insuliny. Czy zatem trzeba je wyeliminować? W poniższym artykule udowodnimy Ci, że nie.

Napisz pierwszy komentarz!

  • Wygraj bon BCAA.pl o wartości 100 zł!

    Co miesiąc losowanie kolejnej nagrody. Zapoznaj się z warunkami!

  • Baw się i pisz, co myślisz!

    Komentarze pomagają nam tworzyć bardziej interesujące treści. Dzięki nim wiemy, na co mamy zwrócić większą uwagę.

Napisz komentarz

Chcesz mieć własny awatar (obrazek) i pseudonim?
Utwórz konto i profil na forum BCAA.pl!