Jak poprawić kondycję pod sporty walki?

Jak poprawić kondycję pod sporty walki?

Każdy kto choć raz był na treningu sportów walki walki wie, jak bardzo ważna jest kondycja fizyczna. Dobry zawodnik musi zadbać o przygotowanie kondycyjne do walki, aby móc przewalczyć kilka rund na pełnych obrotach.

Jak przygotować się kondycyjnie pod sporty walki?

W sportach walki liczy się nie tylko trening siłowy oraz techniczny, ale również trening kondycji oraz koordynacji ruchowej. Jeśli chcemy się przygotować kondycyjnie do treningów sztuk walki, to powinniśmy dołożyć do naszego planu treningowego kilka ćwiczeń o wysokiej intensywności, które pozwolą poprawić naszą kondycję.

Jeśli nie mamy tyle czasu na treningi co profesjonalni zawodnicy MMA, to bez problemu możemy dołożyć 2-3 ćwiczenia zaraz po treningu technicznym, dzięki czemu zaoszczędzimy czas, a jednocześnie zbudujemy kondycję. Ćwiczenia powinny mieć formę interwału, dzięki czemu wzrośnie nasza wytrzymałość beztlenowa, co ma szczególne znaczenie podczas walki.

Sprawdź także: Interwały biegowe - łatwy sposób na redukcję

Trec ENDURANCE MarathonTrec Endurance Marathon - suplement wspomagający wytrzymałość

Na czym polega przygotowanie kondycyjne do walki?

Treningi kondycyjne w sztukach walki różnią się od treningów pod inne dyscypliny. Przykładowy trening kondycji powinien zawierać dużą ilość interwałów, aby rozwijana była wytrzymałość beztlenowa. Najlepsze będą interwały, gdzie przez 10 sekund pracujemy, a przez 15-20 sekund odpoczywamy.

Podobnie będzie w walce, kilka sekund szybkiej wymiany, a potem chwila przerwy i ponowienie akcji. Dlatego interwały 10-20 będą najlepsze w okresie przygotowawczym do walki, ponieważ zapewniają one warunki bardzo zbliżone do tych panujących w klatce lub ringu.

Warto wiedzieć: Jak szybko poprawić kondycję? Plan treningowy na 2 tygodnie

Trec ENDURANCE Isotonic SportTrec ENDURANCE Isotonic Sport 400g - napój izotoniczny

Jak wygląda trening kondycyjny w sportach walki?

Nasza kondycja tylko w niewielkim stopniu zależy od predyspozycji genetycznych, a największy wpływ ma na nią po prostu trening. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwolą nam zbudować świetną kondycję, dzięki czemu będziemy mogli przewalczyć pełen dystans bez obawy, że braknie nam tchu.

W planie treningowym musi się znaleźć airbike, który jest jednym z najlepszych przyrządów do budowania kondycji. Wielu zawodników go nienawidzi, ponieważ jest to jedno z najbardziej wymagających kondycyjnie ćwiczeń. Warto też dodać kilka ćwiczeń z piłką lekarską, co bardzo pozytywnie wpłynie na proces generowania mocy oraz dynamiki, są to aspekty równie ważne co kondycja podczas walki.

Kiedy zacząć przygotowania kondycyjne do walki?

Tak naprawdę im wcześniej zaczniemy, tym lepiej. Jeśli zaczniemy budować naszą kondycję na kilka miesięcy przed walką, to możemy być pewni, że będziemy w stanie walczyć kilka rund i bez problemu wytrzymać kondycyjnie. Jednakże powinniśmy zacząć budować kondycję najpóźniej na miesiąc przed walką. Jeśli za późno zabierzemy się za treningi kondycyjne, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie wyrobimy się z nią do walki. Tak naprawdę każda dyscyplina sportowa powinna zaczynać przygotowania kondycyjne miesiąc przed zawodami.

Trec ENDURANCE Energy FuelTrec Endurance Energy Fuel - wsparcie w osiąganiu lepszych wyników wytrzymałościowych

Budowanie kondycji przed zawodami MMA

Na początku sezonu startowego powinniśmy obrać za cel większe zawody jak np. Mistrzostwa Polski i do nich się przygotowywać. Oczywiście w międzyczasie jak najbardziej możemy startować na mniejszych zawodach, jednakże warto obrać jeden główny cel. Powinniśmy jak najwcześniej rozpocząć okres przygotowania specjalistycznego, w którym będzie rozwijana siła relatywna, siła eksplozywna oraz nasza kondycja. Na początku przygotowania do zawodów warto zadbać o rozwój siły poprzez odpowiednie treningi siłowe, jednakże im bliżej walki, tym więcej uwagi warto poświęcić na rozwój szybkości, wytrzymałości oraz kondycji.

Oczywiście należy pamiętać, że zawodnik powinien przez cały czas mieć dobrą kondycję, a nie tylko podczas walki. Gdy przychodzi czas zawodów, to musimy być w jak najlepszej kondycji, jednakże pomiędzy poszczególnymi startami, nie powinniśmy jej zaniedbywać.

Trec ENDURANCE Full SpeedTrec Endurance Full Speed - odżywka przedstartowa oraz przed wymagającymi treningami

Sposoby na poprawę kondycji w sportach walki

Tak naprawdę podstawą są po prostu treningi techniczne w naszym klubie. Przeważnie po każdym treningu następuje sesja sparingów, która w dużej mierze angażuje nas kondycyjnie.

Jeśli mamy mało czasu, i nie możemy sobie pozwolić na wykonywanie dodatkowych treningów kondycyjnych, to warto dodać kilka interwałów po treningu technicznym, czy siłowym. Pozwoli to na poprawę nie tylko naszej kondycji, ale również wytrzymałości.

Kolejnym sposobem jest po prostu bieganie lub jazda na rowerze. Warto zadbać, aby teren był w miarę zróżnicowany, dzięki czemu nasz bieg będzie bardziej intensywny.

Warto również rozważyć dodanie 1 czy 2 treningów kondycyjnych w tygodniu. Zajmie nam to trochę czasu, jednakże przyniesie świetne rezultaty naszej kondycji.

Musimy pamiętać, że organizm każdego zawodnika potrzebuje odpoczynku, więc powinniśmy dać mu czas na regenerację.


Bartosz Dzwonek

Poniedziałek, 11 lipca 2022

Artykuł nie był jeszcze oceniany.

Zaloguj się, aby ocenić.

Mogą Cię zainteresować

Plan treningowy pod sporty walki

Plan treningowy pod sporty walki

Dobry plan to taki, który jest dopasowany pod konkretnego zawodnika oraz specyfikę jego dyscypliny. Sprawdź nasz plan treningowy pod sporty walki na 6dni w tygodniu i dowiedz się jak trenować oraz jakich unikać błędów. Zapraszamy!

Jak szybko poprawić kondycję? Plan treningowy na 2 tygodnie

Jak szybko poprawić kondycję? Plan treningowy na 2 tygodnie

Sprawdź plan treningowy na 14 dni, dzięki któremu szybko i sprawnie poprawisz swoją kondycję. Jeśli chcesz się znacznie mniej męczyć koniecznie sprawdź naszą rozpiskę.

Jak poprawić kondycję i wydolność organizmu?

Jak poprawić kondycję i wydolność organizmu?

Poprawa kondycji organizmu to przede wszystkim ukierunkowany na to plan treningowy. Kondycja i wydolność to bardzo ważny punkt w wielu dyscyplinach.

Trening obwodowy w sportach walki - na czym polega?

Trening obwodowy w sportach walki - na czym polega?

Trening obwodowy to jeden z podstawowych elementów w okresie przygotowań zawodnika sportów walki. Pozwala on m.in.na poprawę kondycji czy treningowej wytrzymałości. Sprawdź na czym konkretnie polega i co daje w sportach walki?

Napisz pierwszy komentarz!

  • Wygraj bon BCAA.pl o wartości 100 zł!

    Co miesiąc losowanie kolejnej nagrody. Zapoznaj się z warunkami!

  • Baw się i pisz, co myślisz!

    Komentarze pomagają nam tworzyć bardziej interesujące treści. Dzięki nim wiemy, na co mamy zwrócić większą uwagę.

Napisz komentarz

Chcesz mieć własny awatar (obrazek) i pseudonim?
Utwórz konto i profil na forum BCAA.pl!