Rabat na odżywki ❗ -15%    Kod: WYCINKA15  

Jakie witaminy wziąć po treningu?

Jakie witaminy wziąć po treningu?

Trening zazwyczaj wiąże się z dużymi stratami cennych substancji odżywczych. Uzupełnienie poziomu witamin jest ważne nie tylko z powodu treningu i oczekiwanych przez Ciebie efektów, ale przede wszystkim dla zachowania prawidłowego stanu zdrowia.

Powszechnie wiadomo, że proces budowania masy mięśniowej ma miejsce nie w trakcie treningu, lecz bezpośrednio po nim, kiedy to uszkodzone włókna mięśniowe regenerują się ze zdwojoną siłą.

W związku z tym dostarczane w tym okresie witaminy powinny wspierać syntezę białek i eliminować negatywne działanie procesów oksydacyjnych.

Warto podkreślić, że w przypadku odbywania wieczornych treningów niektóre z wymienionych przykładów będą pokrywały się z zalecaniami artykułu: Jakie witaminy i minerały brać przed snem?

Które witaminy brać po treningu?

Warto więc poznać te witaminy, na które należy zwrócić uwagę po zakończeniu wysiłku fizycznego.

Witamina A po treningu

Jest to silny antyoksydant, który skutecznie wyłapuje cząsteczki pozbawione atomów tlenu pojawiające się w wyniku przyspieszonego procesu oddychania podczas wysiłku fizycznego, które mogą przyczyniać się do niwelowania efektów treningu. Witamina A zmniejsza ich liczbę i pozwala zachować najlepsze efekty ćwiczeń. Przyczynia się także do poprawy kondycji skóry, włosów i paznokci.

Odgrywa też decydującą rolę w procesie syntezy białek, w której łączone są poszczególne aminokwasy w celu utworzenia nowej tkanki mięśniowej.

Dostarczanie prawidłowej ilości witaminy A jest ważne przede wszystkim dla sportowców uprawiających dyscypliny wymagające wytrzymałości oraz w takich sportach jak np. strzelectwo czy łucznictwo (ze względu na udział witaminy A w procesie widzenia).

Swanson Vitamin A Now Foods Vitamin A - witamina A

Witamina D po treningu

Jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania mięśni, układu nerwowego oraz kości. Uczestniczy również w powstawaniu nowych komórek, co ma szczególne znaczenie w okresie odbudowy organizmu po bardzo ciężkim wysiłku fizycznym.

Jej szczególne znaczenie w sporcie wiąże się z korzystnym wpływem na wytrzymałość mięśniową, samopoczucie i nastawienie do treningu oraz budowanie muskulatury.

Podobnie jak w przypadku witaminy A, witaminę D najlepiej jest spożywać wraz z posiłkiem bogatym w tłuszcze. Z tego względu najlepszą porą ich stosowania jest okres potreningowy, kiedy zawartość tłuszczu w diecie jest większa niż w posiłku przed wysiłkiem.

6Pak Nutrition Effective Line D3 2000IU 6PAK EL Vitamin D3 2000IU - witamina D w kapsułkach

Witamina C po treningu

Podobnie jak witaminy A i E jest silnym przeciwutleniaczem i chroni komórki przed uszkodzeniem. Podczas treningu organizm ulegający dużemu wysiłkowi jest znacznie osłabiony, co stanowi zwiększone ryzyko występowania infekcji.

Witamina C wzmacnia odporność i przyczynia się do ochrony przed zachorowaniami, a także uczestniczy w powstawaniu czerwonych krwinek przyczyniając się do lepszego wchłaniania żelaza. To również ważny stymulant produkcji kolagenu przyczyniający się do szybszej regeneracji chrząstek stawowych.

Kwas askorbinowy wpływa także na zwiększone wchłanianie żelaza, przede wszystkim z produktów roślinnych.

Trec Vit C Strong 500 Trec Vit C Strong 500 - witamina C w kapsułkach

Witamina B6 po treningu

Przyjmowana po treningu razem z suplementacją minerałami pozwala na szybsze i pełniejsze przyswajanie magnezu, przyczyniając się tym samym do uzupełnienia jego poziomu po wypoceniu w czasie ćwiczeń. Jest to rozwiązanie najczęściej wykorzystywane w suplementach diety, np. 

Essence Nutrition Magnesium + B6 Essence Magnesium + Vitamin B6 - magnez z witaminą B6

Zapotrzebowanie na witaminy u osób uprawiających sport bywa około 2-3 razy większe niż u przeciętnych ludzi. Wynika to z faktu, że zarówno intensywny wysiłek wymagający znacznie większej energii, jak i regeneracja po wysiłku wraz z trwającymi procesami odbudowy wiążą się z większym zużyciem tych substancji oraz koniecznością ich uzupełnienia.

Środa, 15 lipca 2015

Ocena artykułu:

Ilość ocen: 2, średnia 5.

Zaloguj się, aby ocenić.

Mogą Cię zainteresować

Jakie witaminy wziąć przed treningiem?

Jakie witaminy wziąć przed treningiem?

Efektywność treningu uzależniona jest w dużej mierze od składników, jakie są dostarczane w odpowiednich momentach programu treningowego. Jedną z najważniejszych grup tych związków są witaminy mające znaczący wpływ...

Jakie witaminy i minerały brać przed snem?

Jakie witaminy i minerały brać przed snem?

Naszym szczęściem jest to, że witaminy i minerały znajdują się w produktach spożywczych, z których na co dzień korzystamy przygotowując posiłki. Poza najlepszymi źródłami pokarmowymi warto znać również najlepsze pory...

Kiedy stosować witaminy - przed czy po posiłku?

Kiedy stosować witaminy - przed czy po posiłku?

Rano, w południe czy wieczorem – to nie jedyne kryterium, pod kątem którego należy przyjmować witaminy. Sprawdź jeszcze konkretniej kiedy stosować witaminy - mianowicie przed czy po posiłku?

Najlepsze pory przyjmowania witamin

Najlepsze pory przyjmowania witamin

Witaminy, bez których nasz organizm nie mógłby funkcjonować, a których nam brakuje możemy dostarczyć sobie nie tylko poprzez zbilansowaną dietę, ale także witaminy w tabletkach. Jest to dobre rozwiązanie - szczególnie, jeśli nie...

Napisz pierwszy komentarz!

  • Wygraj bon BCAA.pl o wartości 100 zł!

    Co miesiąc losowanie kolejnej nagrody. Zapoznaj się z warunkami!

  • Baw się i pisz, co myślisz!

    Komentarze pomagają nam tworzyć bardziej interesujące treści. Dzięki nim wiemy, na co mamy zwrócić większą uwagę.

Napisz komentarz

Chcesz mieć własny awatar (obrazek) i pseudonim?
Utwórz konto i profil na forum BCAA.pl!