Kwas hialuronowy - czy faktycznie działa?

Kwas hialuronowy - czy faktycznie działa?

Popularność kwasu hialuronowego w ostatniej dekadzie cały czas rośnie. Dzieje się tak dlatego, że ma wiele możliwych zastosowań. Wykorzystywany jest w medycynie estetycznej, ortopedii, okulistyce, czy nawet ginekologii.

Czego oczekiwać mogą osoby decydujące się na wdrożenie do suplementacji kwasu hialuronowego w kapsułkach? Kto osiągnąć może z tego tytułu największe korzyści? Jakie jest zastosowanie kwasu hialuronowego? Sprawdź.

Jak działa kwas hialuronowy?

Hialuronian sodu jest najczęściej stosowaną i wykorzystywaną formą kwasu hialuronowego. Jest on związkiem naturalnie występującym nie tylko w ludzkim, ale także każdym innym żywym organizmie.

Jest ważnym składnikiem skóry (dlatego też tak chętnie po niego sięgają producenci kosmetyków), a także znajduje się w płynie wewnątrz stawowym, co przekłada się na jego wykorzystywanie w suplementach na regenerację stawów.

Kwas hialuronowy - właściwości

 • umiejętność wiązania i zatrzymywania cząsteczek wody - wypełnianie zmarszczek oraz zwiększenie elastyczności skóry
 • wsparcie syntezy kolagenu
 • pomoc w łagodzeniu bólów stawowych
 • •ważny udział w gojeniu ran i regeneracji tkanek

Kwas hialuronowy - hit czy kit?

Mimo kilkuletniej obecności na rynku, wciąż odpowiedzi na pytanie czy kwas hialuronowy działa bywają odmienne.

Fakty jednak mówią same za siebie, czego potwierdzeniem są dziesiątki badań - hialuronian sodu w postaci suplementów diety może przynieść pozytywne skutki zarówno w kontekście kondycji stawów, jak i zdrowia skóry.

Niestety, pamiętać należy że podobnie jak większość suplementów, tak samo kwas hialuronowy nie odmieni naszego życia o 180 stopni, a jedynie wspomóc może bądź nieco zahamować pewne procesy zachodzące w naszym organizmie.

Jeśli zatem zmagamy się z chorobą zwyrodnieniową stawów o zaawansowanym stadium, hialuronian sodu nawet przy wysokiej dawce nie sprawi, że planować będziemy mogli wyjazd w góry i na narty już za dwa tygodnie, a nasza skóra nie będzie wyglądała na 20 lat młodszą.

Kwas hialuronowy - dawkowanie

Warto wspomnieć także o efektywnym dawkowaniu kwasu hialuronowego. Większość badań, świadczących o zasadności stosowania suplementacji oparta była o dawki w przedziale 120-250mg.

Decydując się na tabletki z kwasem hialuronowym i suplementację hialuronianem sodu zwracajmy uwagę na stężenie substancji w porcji - ono będzie kluczowe w odpowiedzi na pytanie czy i jak działa kwas hialuronowy.

Świetnym wyborem będzie:

Essence Nutrition Hyaluronic Acid+ Kwas hialuronowy w tabletkach na skórę i stawy

Kwas hialuronowy na zmarszczki

Stosowana cząsteczka kwasu hialuronowego w postaci suplementu diety w celu poprawy stanu skóry jest bez wątpienia strzałem w dziesiątkę.

Zawarty w skórze kwas hialuronowy odpowiada za wiązanie wody i zatrzymywanie jej, efektem czego są:

 • utrzymanie właściwego poziomu wilgotności skóry,
 • zapewnienie elastyczności i sprężystości tkanek.

Kwas hialuronowy - co obniża jego stężenie?

Niestety, wraz z wiekiem poziom naturalnie wytwarzanego kwasu hialuronowego spada. Dodatkowo, wiele czynników ma także negatywny wpływ na jego ilość:

 • palenie papierosów
 • •długotrwałe oddziaływanie promieni słonecznych
 • korzystanie z solarium
 • •zanieczyszczenia w powietrzu

Wspomaganie w postaci kwasu hialuronowego pozwoli na osiągnięcie stężenia substancji w organizmie zbliżonej do produkcji z młodzieńczych lat, kiedy to skóra była gładka, nawodniona i jędrna.

Jeśli jesteś na redukcji i obserwujesz, że kondycja Twojej skóry się pogorszyła przeczytaj artykuł:
Jak dbać o skórę i włosy w czasie odchudzania?

Kwas hialuronowy na stawy

W oparciu o wyniki badań nie możemy mieć najmniejszych wątpliwości - kwas hialuronowy działa na stawy korzystnie. Jako, że naturalnie jest on jedną z substancji zapewniających nawilżenie stawów i zapewnienie ''smarowania'', niska ilość kwasu hialuronowego wywoływać może mówiąc potocznie ścieranie, a tym samym ból.

Zobacz: Ranking najlepszych suplementów na stawy

Choć suplementacja kwasem hialuronowym w większości przypadków nie usunie samej przyczyny problemów, z pewnością poprawi odczucia stosujących, ich sprawność i funkcjonowanie na co dzień.

Pamiętać należy o tym, by stosować suplementację kwasu hialuronowego cyklicznie. Taka forma jest nie tylko znacznie bardziej efektywna, ale także bezpieczniejsza. Musimy mieć na uwadze - dostarczając przez dłuższy czas do organizmu substancję, jaką w normalnych warunkach sam powinien produkować, ''rozleniwiamy'' go, co może skutkować redukcją, bądź całkowitym wstrzymaniem syntezy endogennej.

Najlepsze suplementy zawierające kwas hialuronowy kupisz w sklepie bcaa.pl 🛒


Michał Kusyk

Czwartek, 22 kwietnia 2021

Artykuł nie był jeszcze oceniany.

Zaloguj się, aby ocenić.

Mogą Cię zainteresować

Ćwiczenia na plecy - 5 ćwiczeń na odcinek lędźwiowy kręgosłupa

Ćwiczenia na plecy - 5 ćwiczeń na odcinek lędźwiowy kręgosłupa

Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym to powszechna dolegliwość. Większość z nas ma siedzący tryb pracy, a po powrocie do domu odpoczywa w niewłaściwy dla kręgosłupa sposób. Jak wzmocnić plecy? Sprawdź.

Czy suplementacja kolagenu ma sens?

Czy suplementacja kolagenu ma sens?

Czy warto suplementować kolagen? Co o jego skuteczności mówią badania oraz na jakie produkty warto zwrócić szczególną uwagę? Na te inne pytania znaleźliśmy odpowiedź w tym artykule. Zapraszamy!

Ranking najlepszych suplementów na stawy

Ranking najlepszych suplementów na stawy

Sprawdź najnowszy ranking suplementów na stawy! Preparaty na stawy to znakomity wybór nie tylko w okresie kontuzji, ale także solidne wsparcie na co dzień. Codzienna aktywność, często uwzględniająca wysiłek fizyczny powodują duże obciążenie. Poznaj, które produkty warto stosować.

Jak dbać o skórę i włosy w czasie odchudzania?

Jak dbać o skórę i włosy w czasie odchudzania?

W czasie odchudzania bardzo często pogarsza się kondycja skóry i włosów. Jak temu zapobiec? Poznaj skuteczne sposoby, które pomogą zachować je piękne pomimo redukcji.

Napisz pierwszy komentarz!

 • Wygraj bon BCAA.pl o wartości 100 zł!

  Co miesiąc losowanie kolejnej nagrody. Zapoznaj się z warunkami!

 • Baw się i pisz, co myślisz!

  Komentarze pomagają nam tworzyć bardziej interesujące treści. Dzięki nim wiemy, na co mamy zwrócić większą uwagę.

Napisz komentarz

Chcesz mieć własny awatar (obrazek) i pseudonim?
Utwórz konto i profil na forum BCAA.pl!