Odżywka białkowa dla początkującego - którą wybrać?

Odżywka białkowa dla początkującego - którą wybrać?

Odżywka białkowa dla początkującego - którą wybrać?

W ostatnich latach wybór odżywek białkowych na rynku znacząco wzrósł. Wybierać można spośród produktów krajowych i zagranicznych o zróżnicowanych cenach i nieco odmiennych właściwościach. Producenci co chwilę zasypują nas nowościami i zachęcają by to właśnie ich produkt kupić i stosować. Jak wybrać najwłaściwszą odżywkę dla siebie? Tutaj postaramy się przybliżyć Wam kilka najpopularniejszych produktów z kategorii odżywki białkowe i podać ich cechy charakterystyczne, które wyróżniają je spośród innych.

Przegląd odżywek białkowych dla początkujących:

 1. Odżywka białkowa firmy Trec Whey 100 jako źródło białka wykorzystuje koncentrat białka serwatki, który wytwarzany jest w procesie ultrafiltracji. Surowiec taki cechuje się niską zawartością tłuszczu, bardzo małą ilością cukru mlecznego (laktozy) i jest przy tym bogaty w aminokwasy BCAAL-Glutaminę. Koncentrat białek serwatkowych stanowiący wysoko oczyszczone i szybko przyswajalne źródło pełnowartościowych protein zawiera białka, które zaczynają się wchłaniać po około 1 godzinie od chwili spożycia i proces ten trwa do 3 godzin. Jest to czas niezbędny na rozbicie pierwszych białek na aminokwasy i przetransportowanie ich do krwi. Ten środek to nie tylko dobry produkt pod względem składu, ale też niezapomniane wrażenia smakowe. Białko Whey 100 firmy Trec to  niebanalne i dobrze dopracowane smaki, które na długo pozostaną w Twojej pamięci. W naszej pamięci szczególnie utkwił smak czekoladowo-wiśniowy (cherry-chocolate), którego nie znajdziecie w innych odżywkach. Rozpuszczalność i konsystencja stoją na najwyższym poziomie. Problem pienienia się praktycznie nie występuje. Zawartość białka to 72,2 %. Cena za opakowanie 2270 g to 179,00 zł.

 2. Białko firmy Mex Nutrition American Standard Whey, to odżywka zawierająca koncentrat i izolat białka serwatki, pozyskiwane w procesie ultra i mikro-filtracji oraz dodatek hydrolizatu białka wołowego. Takie połączenie źródeł białka gwarantuje zróżnicowanie czasu wchłaniania oraz dostawę wszelkich niezbędnych aminokwasów rozgałęzionych i prostych. Czas przyswajania odżywki wynosi od 1 do 3 godzin.  Odżywka zawiera śladowe ilości cukru i tłuszczu. Polecane smaki, to czekolada i cappuccino. Zawartość białka to 71 %. Cena za opakowanie 2270 g to 128,99 zł.

 3. Jako trzecią, postanowiliśmy wziąć na tapetę Olimp Whey Protein Complex 100%. Jest to produkt, który zawiera 2 źródła białka: ultrafiltrowany koncentrat białek serwatkowych WPC i  izolat białek serwatkowych WPI – CFM. Takie połączenie pozwoliło nieco zwiększyć ilość białka absorbowanego po 1 godzinie od spożycia, ponieważ izolat cechuje się krótszym czasem absorpcji od samego koncentratu. Białko wchłania się do 3 godzin.  Produkt również jest  bogaty w aminokwasy BCAA i L-Glutaminę. Na uwagę zasługują: bardzo dobra rozpuszczalność, niska pienistość i dobrze dopracowane smaki, które nie są zbyt intensywne. Nam szczególnie przypadł do gustu smak kawy mrożonej (ice coffee), który występuje tylko w Olimp Whey Protein Complex 100%. Zawartość białka to 75 %. Cena za opakowanie 2200 g to 179,99 zł.
 4. Scitec Nutrition 100% Whey Protein Professional, podobnie jak w przypadku odżywki firmy Olimp jest  połączeniem koncentratu białek serwatkowych WPC i  izolatu białek serwatkowych WPI.  Białko zaczyna się wchłaniać po 1 godzinie i trwa to do 3 godzin. Produkt bogaty jest w aminokwasy BCAA i L-Glutaminę (z białek) i wzbogacony o wolne aminokwasy: L-Leucynę, L-Glutaminę oraz Taurynę. Pozwalają one na lepszą ochronę mięśni przed katabolizmem.  Scitec Nutrition 100% Whey Protein Professional zawiera także aminogen - dodatek enzymów trawiących białka, bromelainępapainę, co ma na celu przyspieszenie absorpcji białek i poprawę komfortu trawiennego.  Pienistość, rozpuszczalność i smaki stoją na światowym poziomie (ponad 20 różnych smaków). Większość smaków jest dość intensywna i słodka dzięki czemu świetnie smakuje nawet przy rozrobieniu z wodą. Nam najbardziej do gustu przypadł smak Vanilla Very Berry, który występuje tylko w odżywkach Scitec. Zawartość białka to 75 %. Cena za opakowanie 2350 g to 169,99 zł.

 5. Activlab Muscle Up Protein, to koncentrat białka serwatkowego, który wyróżnia się na tle wcześniej przedstawionych białek znaczącym dodatkiem monohydratu kreatynytauryny. Zawiera, jak na koncentrat przystało, sporą ilość aminokwasów BCAA i L-Glutaminy. Zawartość kreatyny nie jest tutaj na tyle duża, by mogła zastąpić cykl kreatynowy i jeżeli chcemy budować siłę to należałoby dołożyć kilka gramów monohydratu, bądź innej formy kreatyny. Rozpuszczalność jest dobra, pienistość stoi na średnim poziomie, a smaki nieco mniej urozmaicone niż u konkurencji. Polecamy czekoladę.  Activlab Muscle Up Protein wynagradza jednak te drobne niedociągnięcia ceną, a ta jest po prostu niska. Zawartość białka to 70%. Cena za opakowanie 2000 g to 105,90 zł.

 6. Na koniec odżywka najtańsza, co nie oznacza, że najsłabsza. OstroVit WPC80.eu, od pewnego czasu nazywana także Standard WPC80.eu, zawiera koncentrat białka serwatkowego WPC80 o wysokiej zawartości aminokwasów BCAA i L-Glutaminy. Czas wchłaniania zaczyna się po 1 godzinie od spożycia i trwa do 3 godzin. Czyli podobnie jak w przypadku innych koncentratów. Co wyróżnia tę odżywkę? Z pewnością jest to niska cena oraz delikatne smaki, które chyba najlepiej smakują z mlekiem.  Pieni się trochę mocniej niż odżywki konkurencji, ale czy można to uznać za istotną wadę? Zdecydujcie sami. Zawartość białka to około 78%, a cena za opakowanie 2270 g to 109,99 zł.

Jak widać, każdy początkujący może znaleźć coś dla siebie wystarczy określić minimalne wytyczne. Jeżeli, ktoś jest wybredny i priorytetem dla niego jest smak i konsystencja powinien wybrać odżywkę Trec Whey 100, Scitec Nutrition 100% Whey Protein Professional lub Olimp Whey Protein Complex 100%. Kierując się wyłącznie szybkością wchłaniania najlepsze okażą się Mex American Standard Whey, Olimp Whey Protein Complex 100% i Scitec Nutrition 100% Whey Protein Professional. Jeżeli natomiast priorytetem jest cena to polecamy Activlab Muscle Up Protein lub OstroVit WPC80.eu.

Czwartek, 25 czerwca 2015

Ocena artykułu:

Ilość ocen: 2, średnia 5.

Zaloguj się, aby ocenić.

Mogą Cię zainteresować

Białko na noc – które wybrać, by obudzić się większym?

Noc, to okres, w którym organizm się regeneruje i rośnie. To wtedy „naprawia” mikro-uszkodzenia powstałe podczas treningu. Dla osób, które budują muskulaturę ważne jest, aby okres ten jak najlepiej wykorzystać i nie...

Jak zwiększyć siłę i pobudzenie na treningu?

Wybór odżywek i suplementów jest niezwykle szeroki, a wybór rośnie z każdym miesiącem. Mamy coraz więcej odżywek białkowych, węglowodanowych, coraz częściej pojawiają się też nowe preparaty zwiększające siłę i pobudzenie, czyli...

Jakie spalacze tłuszczu dla osób z nadciśnieniem?

Nadciśnienie tętnicze to często występująca przewlekła choroba układu krążenia polegająca na stałym lub okresowym podwyższeniu ciśnienia tętniczego krwi powyżej wartości prawidłowych, czyli 140/90 mmHg. W przypadku...

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o gainerach

Jeśli jesteś zdeterminowany, aby przybrać na wadze i zbudować górę mięśni? Może warto spróbować gainera? Zanim jednak sięgniesz po taką odżywkę, jest kilka ważnych rzeczy na ich temat, które powinieneś wiedzieć, aby uzyskać jak...

Napisz pierwszy komentarz!

 • Wygraj bon BCAA.pl o wartości 100 zł!

  Co miesiąc losowanie kolejnej nagrody. Zapoznaj się z warunkami!

 • Baw się i pisz, co myślisz!

  Komentarze pomagają nam tworzyć bardziej interesujące treści. Dzięki nim wiemy, na co mamy zwrócić większą uwagę.

Napisz komentarz

Chcesz mieć własny awatar (obrazek) i pseudonim?
Utwórz konto i profil na forum BCAA.pl!