Sylwetka w kształcie litery V - jak ją uzyskać?

Sylwetka w kształcie litery V - jak ją uzyskać?

Sylwetka w kształcie litery V to bardzo częsty cel jaki stawiają sobie mężczyźni chodzący na siłownię. Jeśli chcemy uzyskać taki typ sylwetki to w dużej mierze nasz trening będzie się skupiać na treningu barków oraz pleców.

Jak zrobić sylwetkę V?

Jeśli chcemy, aby nasza sylwetka przybrała kształt litery V, to niestety nie ma żadnej drogi na skróty, musimy odpowiednio trenować i zdrowo się odżywiać. Oczywiście nie może to być pierwszy lepszy trening który wpadnie nam w ręce, aby dowiedzieć się które partie mięśniowe trenować powinniśmy zastanowić się co składa się na sylwetkę w kształcie litery V, a będą to:

 1. szerokie plecy,
 2. szerokie barki, 
 3. wąska talia,
 4. rozbudowane tricepsy.

Te 4 czynniki są kluczowe, aby uzyskać taki typ sylwetki, więc trening będzie głównie opierać się na treningu górnych partii mięśniowych, a także powinniśmy starać się utrzymać stosukowo niski poziom tkanki tłuszczowej, aby zachować wąską talię. Oczywiście nie powinniśmy także zapominać o treningu dolnych partii mięśni, aby nie wyglądać jak przysłowiowy "bocian".

Jak zbudować szerokie plecy?

Aby osiągnąć sylwetkę w kształcie litery V, zbudowanie szerokich pleców będzie niezbędne. Mięśnie grzbietu to jedna z największych partii mięśniowych w naszym organizmie, więc rozbudowywanie jej nie należy do najłatwiejszych zadań, ale z pewnością warto to zrobić. Na mięśnie grzbietu składają się:

 • mięsień czworoboczny,

 • mięśnie najszersze grzbietu,

 • mięśnie obłe,

 • mięsień biodrowo lędźwiowy.

W treningu pleców w dużej mierze będzie korzystać z ćwiczeń wielostawowych, które są świetne jeśli chodzi o rozbudowę tej partii mięśniowej na szerokość. Najlepszymi z nich, których nie powinno zabraknąć w naszym planie treningowym są:

 • martwy ciąg,

 • podciąganie nachwytem,

 • wiosłowanie.

Są to ćwiczenia na które z pewnością powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli chcemy budować szerokie plecy. Powinniśmy również pamiętać o odpowiednim odżywianiu, a w szczególności o właściwej podaży białka. Mięśnie do rozwoju potrzebują budulca, którym jest właśnie białko. Jeśli nie dostarczymy im odpowiedniej jego ilości, to nie tylko będą się one gorzej rozwijać, ale również może dojść do tzw. popalenia mięśni, które może skutkować przerwą od treningów.

4FIZJO Drążek rozporowy do podciągania 4FIZJO Drążek rozporowy do podciągania

👉 8 ćwiczeń na skuteczny trening pleców

Jak zbudować szerokie barki?

Kolejną składową, która w dużej mierze przyczynia się do uzyskania sylwetki w kształcie litery V, są dobrze rozbudowane, muskularne barki. Nawet jeśli naszym celem nie jest dokładnie taki typ sylwetki, to i tak nadal nie powinniśmy pomijać treningu barków, ponieważ świetnie współgra on z muskularnymi plecami. Jakie ćwiczenia są najlepsze na barki:

 • wyciskanie sztangi sprzed/zza głowy siedząc,

 • unoszenie sztangi do brody,

 • unoszenie sztangielek przodem/bokiem.

Są to jedne z najlepiej poznanych i najczęściej używanych ćwiczeń, które spowodują znaczny rozwój naszych barków. Podobnie jak w przypadku rozbudowy pleców, tutaj również powinniśmy pamiętać, aby nasza dieta była odpowiednio zbilansowana, a w szczególności, aby zachowana była odpowiednia podaż białka.

4FIZJO Hantelki Neoprenowe 4FIZJO Hantle neoprenowe

Jakie są typy sylwetki?

Oczywiście sylwetka w kształcie litery v nie jest jedynym typem sylwetki, do którego możemy dążyć. Wyróżniamy 3 podstawowe typy sylwetki:

 • Sylwetka w kształcie litery V - jak już wiemy, jest to sylwetka, w której rozwijamy górną część ciała, a talię staramy utrzymać się wąską

 • Sylwetka w kształcie litery A - Jest to odwrotność litery V, charakteryzuje się ona węższymi barkami, a szerszymi biodrami i masywnymi udami

 • Sylwetka w kształcie litery I - charakteryzuje się ona stosunkowo prostą budową. Posiadacze tego typu sylwetki będą mieli szerokość barków podobną do szerokości bioder.

Jak więc widać, jest kilka typów sylwetek do których możemy dążyć, jednakże wbrew pozorom osiągnięcie niektórych typów sylwetek może być dla nas praktycznie niemożliwe. Osobom, które mają genetyczną predyspozycję do posiadania sylwetkę w kształcie litery A, ciężko będzie przejść z takiego typu sylwetki do litery V.

W najlepszej sytuacji znajdują się osoby o sylwetce która ma kształt litery I, ponieważ jest ona w pewien sposób uniwersalna, czyli nie potrzeba aż tak dużo starań, aby uzyskać sylwetkę w kształcie litery V lub A. Oczywiście nie należy to do łatwych zadań, ale będzie to znacznie łatwiejsze niż w przypadku osoby przechodzącej z litery A do litery V.

Sprawdź także: Ektomorfik, mezomorfik, endomorfik - jaki masz typ budowy?

Jak określić swój typ sylwetki?

Może nam się wydać, że określenie naszego typu sylwetki jest skomplikowanym procesem, jednakże nic bardziej mylnego. Nasz typ sylwetki na ogół jest zauważalny gołym okiem, dzięki czemu bardzo łatwo można określić swoją sylwetkę. Wystarczy stanąć przed lustrem w obcisłych ubraniach (tak aby uwidaczniała się nasza sylwetka) lub bez koszulki i przyjrzeć się swojej posturze. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na szerokość barków oraz biodra, ponieważ to one są kluczowym elementem który decyduje o tym jaki typ sylwetki posiadamy.

Jeśli w ten sposób mamy problem z określeniem sylwetki to warto stanąć prostopadle do lustra i zrobić sobie zdjęcie, a następnie na zdjęciu połączyć prostą linią barki z biodrami. To powinno nam pomóc w określeniu naszego typu sylwetki.

Jak zrobić V na brzuchu - czyli mięsień poprzeczny brzucha

Aby osiągnąć V na brzuchu, będziemy musieli podczas treningów angażować mięsień poprzeczny brzucha, który znajduje się w okolicach podbrzusza. Również będziemy musieli zadbać, aby mięsień ten był dość dobrze widoczny, czyli powinniśmy utrzymywać tkankę tłuszczową na dość niskim poziomie, tak, aby nie przykrywała ona naszego mięśnia. Najlepsze ćwiczenia angażujące mięsień poprzeczny brzucha:

 • nożyce pionowe/poziome,

 • deska bokiem,

 • podciąganie nóg w zwisie,

 • russian twist.

Jeśli umieścimy te ćwiczenia w naszym planie treningowym, to możemy być pewni, że po pewnym czasie zaobserwujemy pojawiającą się literę V na naszym brzuchu. Oczywiście podobnie jak w poprzednich przypadkach musimy zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę.

Przeczytaj również: Jak zbudować mięśnie skośne brzucha?


Bartosz Dzwonek

Wtorek, 7 marca 2023

Artykuł nie był jeszcze oceniany.

Zaloguj się, aby ocenić.

Mogą Cię zainteresować

8 ćwiczeń na skuteczny trening pleców

8 ćwiczeń na skuteczny trening pleców

Zarysowane mięśnie pleców to marzenie wielu osób. Jednak wzmacniając te partie ciała, wpływamy nie tylko na wygląd, ale zapewniamy sobie też większą ochronę kręgosłupa, który umożliwia nam wykonywanie podstawowych czynności w ciągu dnia. Poznaj 8 ćwiczeń na skuteczny trening pleców

Witanolidy - co to jest i jak działa ashwagandha?

Witanolidy - co to jest i jak działa ashwagandha?

Ashwagandha zyskuje coraz większą popularność. Jak dokładniej działają witanolidy w niej zawarte oraz jakich efektów możesz się spodziewać? Sprawdź.

Jak pozbyć się boczków? Sprawdzone sposoby na odchudzanie

Jak pozbyć się boczków? Sprawdzone sposoby na odchudzanie

Jak szybko i sprawnie pozbyć się boczków? Kliknij i sprawdź najlepsze wskazówki na uzyskanie sexy sylwetki oraz znacznie lepsze samopoczucie.

Ektomorfik, mezomorfik, endomorfik - jaki masz typ budowy?

Ektomorfik, mezomorfik, endomorfik - jaki masz typ budowy?

Ekto-, endo- i mezomorficzny. To skrajne typy budowy ciała charakteryzujące się określonymi tendencjami do budowania mięśni, efektów treningowych, a nawet pewnych cech charakteru. Jaki typ budowy reprezentujesz? Sprawdź na co zwrócić uwagę przy diecie, treningu i suplementacji.

Napisz pierwszy komentarz!

 • Wygraj bon BCAA.pl o wartości 100 zł!

  Co miesiąc losowanie kolejnej nagrody. Zapoznaj się z warunkami!

 • Baw się i pisz, co myślisz!

  Komentarze pomagają nam tworzyć bardziej interesujące treści. Dzięki nim wiemy, na co mamy zwrócić większą uwagę.

Napisz komentarz

Chcesz mieć własny awatar (obrazek) i pseudonim?
Utwórz konto i profil na forum BCAA.pl!