Rabat -15% od 249 zł na wszystko!!!  Kod: CEL15   

Top 9 mitów, z jakimi możemy spotkać się na siłowni

Top 9 mitów, z jakimi możemy spotkać się na siłowni

Pewne mity powtarzane na siłowniach urosły już do miana kultowych, a powtarzane wielokrotnie sprawiają, że niektórzy zaczynają w nie wierzyć traktując jako wyznaczniki dobrego treningu.

Pora zatem je obalić!

1. Maszyny są lepsze niż hantle i sztanga dla początkujących

Często można zauważyć, że osoby rozpoczynające treningi na siłowni kierują się w stronę maszyn i jak ognia unikają wolnych ciężarów, czyli hantli i sztang. Jeszcze gorzej, kiedy trener sadza swoich podopiecznych na każdym urządzeniu po kolei. Osoba początkująca przede wszystkim musi nauczyć się podstawowych wzorców ruchowych, takich jak: prawidłowe zgięcie biodra, prawidłowa mechanika przysiadu oraz poprawny wzorzec pracy łopatek. Nie da się tego nauczyć korzystając z maszyn, które izolują konkretne mięśnie i to jeszcze często w pozycji siedzącej. Początkujący powinni wykonywać jak najwięcej ćwiczeń wielostawowych z użyciem hantli, sztang oraz kettli. Maszyny mogą być jedynie dodatkiem w treningu.

2. Plan znanego zawodnika da mi najlepsze efekty

Co najczęściej robią młodzi panowie, gdy zaczynają ćwiczyć? Szukają w Internecie treningu jakiegoś znanego zawodnika, którego podziwiają i próbują wykonać jego trening. To chyba najgorsza rzecz jaką można zrobić. Po pierwsze ten zawodnik ćwiczy bardzo ciężko już wiele lat. Dawno temu opanował poprawną technikę wszystkich ćwiczeń i wypróbował na sobie setki planów treningowych. Aby osiągać progres, musi sięgać po bardziej złożone metody. Jeśli Ty porwiesz się na taki trening to wyrządzisz sobie tylko krzywdę. Po drugie, należy pamiętać, że to co działa na innych nie koniecznie musi być dobre dla Ciebie. Trening należy dostosować do swoich potrzeb, możliwości i aktualnych słabych stron.

3. Podnosząc ciężary stanę się męska

Jest to chyba największy mit krążący wśród pań. Mimo, że wiedza o treningu w ostatnim czasie bardzo wzrosła, wiele kobiet wciąż boi się ćwiczyć z hantlami i sztangami, ponieważ wydaje im się, że od tego urosną im duże mięśnie. Drogie Panie – nic bardziej mylnego. Kobieta na siłowni? Jak najbardziej! Fizjologia kobiet skonstruowana jest tak, że praktycznie nie pozwala na zdobycie większej ilości mięśni. Jeśli widziałaś kiedyś nadmiernie umięśnioną kobietę, to jest to wynikiem długich lat ciężkiego treningu, odpowiedniej diety, suplementacji i niestety często użycia środków niedozwolonych. Trenując 2 lub 3 razy w tygodniu na siłowni absolutnie nie musisz bać się, że Twoje mięśnie staną się nagle za duże. Poza tym to właśnie mięśnie są tym, co najlepiej sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej. Dlatego kobiety łapcie za hantle i sztangi.

Dlaczego kobiety nie powinny bać się budować mięśni?

4. Brzuszki są najlepsze żeby mieć piękny brzuch

Jeśli Twój brzuch pokrywa większa lub mniejsza ilość tkanki tłuszczowej to wykonywanie setek, a nawet tysięcy brzuszków nie przybliży Cię do upragnionego celu nawet o krok. Jeśli chcesz mieć ładnie wyrzeźbiony brzuch to pierwsze co należy zrobić, to pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, która zasłania mięśnie. Można to osiągnąć przede wszystkim poprzez zmianę nawyków żywieniowych. Odpowiednie odżywianie będzie zawsze kluczem do sukcesu jeśli chodzi o redukcję tkanki tłuszczowej, a mięśnie brzucha najmocniej pracują podczas wykonywania ciężkich ćwiczeń wielostawowych, takich jak: martwe ciągi, przysiady czy podciągnięcia. Często nie ma już potrzeby wykonywania dodatkowych ćwiczeń. Dlatego czas, który do tej pory poświęcałeś na wykonywanie brzuszków poświęć na przygotowanie sobie odpowiednich posiłków na cały dzień.

5. Trzeba robić dużo powtórzeń podczas redukcji

To bardzo często spotykana praktyka. Osoby, które redukują tkankę tłuszczową nagle wszystkie ćwiczenia wykonują w przedziale 15-20. Niestety jest to kiepski pomysł. Należy pamiętać, że wyznacznikiem dobrej redukcji jest m.in. utrzymanie poziomu siły z poprzednich okresów. Jeśli przestaniemy wykonywać powtórzenia w małej liczbie powtórzeń to mięśnie nie będą miały bodźca, aby pozostać silnymi. Ponadto, duża liczba powtórzeń w okresie ujemnego bilansu kalorycznego może powodować spadek masy mięśniowej. Z kolei praca na dużym obciążeniu i niewielkiej liczbie powtórzeń powoduje wyrzut hormonów, które sprzyjają zarówno zachowaniu obecnej masy mięśniowej i utracie tkanki tłuszczowej.

6. Plan nie jest potrzebny

Trening bez planu to jeden z najczęściej popełnianych błędów u osób ćwiczących na siłowni. Praca bez wcześniejszego zaplanowania ćwiczeń, ilości serii, powtórzeń, czasu przerw itd. nigdy nie przyniesie pożądanych efektów. Musimy wiedzieć nad czym dokładnie w danym okresie chcemy pracować. A do tego potrzebny jest dobry plan. Bez tego trening zamienia się jedynie w chaotyczne wykonywanie ćwiczeń. Odpowiednio ułożony plan jest gwarantem systematycznego progresu i dodatkowo stanowi duży bodziec motywacyjny. Osobie, która ma zaplanowane treningi znacznie trudniej będzie się złamać, żeby opuścić trening, nawet w sytuacji gorszego samopoczucia.

7. Jeśli przestanę trenować mięśnie zamienią się w tłuszcz

Tkanka mięśniowa i tkanka tłuszczowa to dwie zupełnie odmienne struktury. Obie działają niezależnie i nie ma możliwości, aby mięśnie zamieniały się w tłuszcz i odwrotnie. Kiedy przestajemy ćwiczyć na dłuższy czas normalne jest, że poziom mięśni maleje, ponieważ nie otrzymują one bodźca do rozwoju w postaci treningu. Jest to również czas, w którym jemy więcej lub tyle samo, gdy wykonywaliśmy kilka jednostek treningowych w tygodniu. Wszystko to sprawia, że tkanka tłuszczowa odkłada się wtedy chętniej.

8. Więcej znaczy lepiej

To klasyczny błąd osób początkujących, a czasem nawet i bardziej zaawansowanych. Ludziom często wydaje się, że jeśli zrobią więcej ćwiczeń, serii czy powtórzeń, spędzą więcej czasu na bieżni czy na zajęciach fitness to efekty będą lepsze i szybsze. Niestety to nie działa w ten sposób. Wykonywanie zbyt długich i męczących treningów będzie skutkować pogorszeniem możliwości wysiłkowych i zwiększeniem ryzyka kontuzji. Nie bez powodu najlepsi trenerzy oraz naukowcy na świecie sugerują, że część właściwa treningu (czyli bez rozgrzewki i schłodzenia potreningowego) nie powinna trwać dłużej niż 60 minut. Warto wziąć to pod uwagę planując swoją aktywność.

9.  Kreatyna jest tylko dla zaawansowanych

Kreatyna to substancja chemiczna, która naturalnie występuje w naszym organizmie. Ma ją zatem każdy, niezależnie od wieku, płci, czy stażu treningowego. Najważniejszą funkcją kreatyny jest magazynowanie energii oraz wpływ na resyntezę cząsteczek ATP wykorzystywanych podczas każdej aktywności organizmu.

Jednak szeroki wachlarz korzyści stosowania kreatyny nie zamyka się jedynie do aspektów treningowych. Udowodniono, że kreatyna m.in.:

  • Poprawia regenerację układu kostno-stawowego,
  • Wpływa na redukcję stanów zapalnych w organizmie,
  • Wpływa na poprawę funkcji kognitywnych oraz pamięci.

Jak widać z powyższego, kreatyna to bardzo wszechstronny suplement. Jak widać, z jej zalet mogą korzystać nie tylko osoby aktywne fizycznie! Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Czy kreatyna to suplement tylko dla sportowców?

Piątek, 17 sierpnia 2018

Artykuł nie był jeszcze oceniany.

Zaloguj się, aby ocenić.

Mogą Cię zainteresować

Czy kreatyna to suplement tylko dla sportowców?

Czy kreatyna to suplement tylko dla sportowców?

Kreatyna zwykle postrzegana jest jako suplement diety odpowiedni wyłącznie dla sportowców dyscyplin siłowych i osób dążących do podniesienia masy mięśniowej. Okazuje się jednak, że to środek, którego działanie...

Szybka redukcja tłuszczu z treningiem German Body Comp (GBC)

Szybka redukcja tłuszczu z treningiem German Body Comp (GBC)

Jeśli nie lubisz spędzać długich godzin na ćwiczeniach aerobowych lub po prostu szukasz najszybszego sposobu, aby spalić zbędną tkankę tłuszczową, to nie ma chyba skuteczniejszej metody treningowej niż German Body Composition.

Czy warto stosować odżywki po treningu?

Czy warto stosować odżywki po treningu?

Kwestia żywienia i suplementacji po zakończonym treningu siłowym to według wielu opinii fundament do budowy potężnej muskulatury. Bez wątpienia jest to bardzo ważny element w całym procesie kształtowania sylwetki. A jak jest z odżywkami? Należy je przyjmować? Jeśli tak to jakie?

Trening zaczyna się po 40-stce

Trening zaczyna się po 40-stce

Dzień 40 urodzin uznawany jest powszechnie za symboliczny moment w życiu. Ale czy to, że nie wypracowaliśmy imponującej sylwetki w wieku 20-30 lat oznacza, że teraz tym bardziej się to nie uda? Wręcz przeciwnie.

Napisz pierwszy komentarz!

  • Wygraj bon BCAA.pl o wartości 100 zł!

    Co miesiąc losowanie kolejnej nagrody. Zapoznaj się z warunkami!

  • Baw się i pisz, co myślisz!

    Komentarze pomagają nam tworzyć bardziej interesujące treści. Dzięki nim wiemy, na co mamy zwrócić większą uwagę.

Napisz komentarz

Chcesz mieć własny awatar (obrazek) i pseudonim?
Utwórz konto i profil na forum BCAA.pl!