Trening na czczo - czy można ćwiczyć bez śniadania?

Trening na czczo - czy można ćwiczyć bez śniadania?

Trening na czczo posiada wielu zwolenników oraz tak samo wielu przeciwników. Najczęściej decydują się na niego osoby, które usłyszały, że mogą dzięki temu rozwiązaniu szybciej pozbyć się tkanki tłuszczowej. Jaki jednak ma on wpływ na masę mięśniową oraz cały organizm?

Kiedy warto trenować na czczo:

 • Gdy redukujesz tkankę tłuszczową;

 • Trenujesz na niskiej intensywności;

 • Jedyny czas na trening masz rano;

 • Chcesz się pobudzić przed intensywnym dniem.

Czy można wykonywać poranny trening na czczo?

Uzależnione jest to od rodzaju wysiłku, jego intensywności, zaawansowania treningowego oraz tego czy na kolację dzień wcześniej zjedliśmy pełnowartościowy posiłek. Wiele osób decyduje się na wykorzystywanie treningu na czczo ze względów praktycznych. Poranek jest dla nich czasem względnego spokoju przed rozpoczęciem rutyny dnia codziennego oraz wpadnięcia w jego pęd. Jest to także moment, w którym siłownie są puste, a pogoda na zewnątrz najprzyjemniejsza do biegania.

Warto zdać sobie sprawę, że trening na poziomie około 50-70% HR max będzie spalać energię z różnych źródeł. Głównym źródłem energii będzie tkanka tłuszczowa. Organizm sięgnie także do wolnych kwasów tłuszczowych krążących we krwi oraz po węglowodany. Po okresie nocnego postu nie ma ich zbyt dużo z tego względu organizm tworzy glukozę na drodze glukoneogenzy z białek. Białka czerpane będą z mięśni, co zintensyfikuje powstawanie procesów katabolicznych.

Ćwiczenia na pusty żołądek a efektywność treningu

W większości ludzie wykonując trening na czczo pragną spalić tkankę tłuszczową. Stanowi ona źródło energii, po którą ciało sięga w razie braku pożywienia. Efektywność takiego treningu zależeć będzie w dużej mierze od celu jaki sobie stawiamy oraz indywidualnych predyspozycji.

W celu zabezpieczenia mięśni przed katabolizmem warto spożyć aminokwasy rozgałęzione, które zostaną wykorzystane w celu glukoneogenzy. Przed treningiem wypij także szklankę wody. Po przebudzeniu ciało jest odwodnione i nie ma sensu narażać go na dodatkowy stres.

6Pak Nutrition BCAA Pak 6PAK BCAA PAK - aminokwasy rozgałęzione przed treningiem

Trening siłowy na czczo - czy siłownia na czczo ma sens?

Trening siłowy na pusty żołądek może powodować większe zmęczenie. Jest to efektem braku niezbędnej energii dostępnej w postaci węglowodanów.

 1. W trakcie treningu wykonujemy duży wysiłek w krótkim czasie, co będzie podnosić poziom kortyzolu.
 2. Niski poziom cukru we krwi oraz zapasów w postaci glikogenu spowoduje wykorzystanie tłuszczu śródmięśniowego.
 3. Pojawiające się zmęczenie może stanowić problem w funkcjonowaniu przez resztę dnia.

Trening na dużych obciążeniach będzie również prawdopodobnie mniej efektywny jeśli nie zjedliśmy dzień wcześniej porządnej kolacji. W wyniku aktywności na wysokim poziomie mogą pojawić się nawet zawroty głowy. Ćwiczenie bez posiłku może mieć negatywny wpływ na tkankę mięśniową jeśli nie wspomożemy się np. suplementami aminokwasowymi.

Trec Amino EAA Trec Amino EAA - aminokwasy przed treningiem

Cardio na czczo a spalanie tkanki tłuszczowej

Wykonując trening aerobowy bez wcześniejszego posiłku jako główne źródło energii ciało powinno wykorzystać zbędne kilogramy. Tak przynajmniej w założeniu to wygląda. W trakcie treningu na czczo przy niskiej intensywności uzyskamy zdecydowanie lepsze efekty jeśli naszym celem jest niższy poziom tkanki tłuszczowej. Dodatkowo wiele osób zauważa u siebie bardzo ciekawy fakt. Uważają oni, że warto ćwiczyć na pusty żołądek, ponieważ w trakcie dnia są następnie pełni energii.

 • W ciekawym badaniu naukowym zanotowano, że osoby trenujące na czczo uzyskały wzrost wydolności tlenowej organizmu aż o 10%, w porównaniu do 2,5% u osób spożywających posiłek przed aktywnością.
 • Osoby trenujące bez śniadania gromadziły również w większym stopniu glikogen.
 • Rankiem organizmowi łatwiej przychodzi spalanie tłuszczu, ponieważ wykorzystuje jego większe pokłady do wytworzenia energii. 
 • Trening cardio jest zatem najbardziej polecaną formą ćwiczeń na pusty żołądek.

Sprawdź także: Jak często robić cardio?

Interwały na czczo - czy warto trenować bez śniadania?

Interwały, podobnie jak trening na siłowni mogą wpływać na poziom masy mięśniowej. Z tego względu nie zaleca się wykonywania ich całkowicie na czczo. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie zapewnienie ciału odpowiednią dawkę energii spożywając np. odżywkę węglowodanową z aminokwasami. Nie obciążymy wtedy żołądka, lecz zabezpieczymy mięśnie oraz zapewnimy sobie paliwo do intensywniejszej pracy.

Sport Definition Carbonic Sport Definition Carbonic - węglowodany przed treningiem

Bardzo istotne jest aby po zakończonej aktywności nie zapominać o zbilansowanym posiłku, który zapewni ciału mikro oraz makroskładniki odżywcze niezbędne do regeneracji.

Zobacz również: Trening interwałowy - dieta i suplementacja

Bieganie na czczo - jakie są skutki?

Bieganie na czczo uczy organizm lepiej wykorzystywać zapasy w postaci tkanki tłuszczowej. Przy odpowiedniej diecie powoduje lepsze wysycenie glikogenem. Polecane jest jednak osobom wytrenowanym. Może przyczyniać się do katabolizmu mięśniowego.

Trening na czczo nie może być ani zbyt długi, ani zbyt intensywny ponieważ wpłynie to negatywnie na efekty oraz późniejszy poziom energii w trakcie dnia.


Tomasz Piotrowski

Poniedziałek, 6 czerwca 2022

Artykuł nie był jeszcze oceniany.

Zaloguj się, aby ocenić.

Mogą Cię zainteresować

Co daje BCAA przed treningiem?

Co daje BCAA przed treningiem?

Suplementacja przedtreningowa ma na celu poprawienie jakości treningu. Jednym z suplementów, który się do tego przyczynia są aminokwasy BCAA.

5 hormonów, które budują ogromne mięśnie

5 hormonów, które budują ogromne mięśnie

Ważnym elementem w procesie budowania tkanki mięśniowej jest bez wątpienia działanie testosteronu. Nie jest on jednak jedynym z hormonów, które muszą zadziałać, aby mięśnie urosły. Poza wspomnianym już testosteronem...

Jak często robić cardio?

Jak często robić cardio?

Systematycznie wykonywany trening cardio pomaga schudnąć, zbawiennie działa na układ krążenia, dotlenia oraz pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Jak często wykonywać tego typu aktywność by osiągnąć korzyści?

Szybka regeneracja po treningu - 10 wskazówek dla początkujących

Szybka regeneracja po treningu - 10 wskazówek dla początkujących

Jakie są sposoby na lepszy i bardziej efektywny odpoczynek? Na co powinny zwrócić uwagę szczególnie osoby początkujące? Sprawdź jak przeprowadzić szybką, ale przy tym skuteczną regenerację mięśni po treningu.

Napisz pierwszy komentarz!

 • Wygraj bon BCAA.pl o wartości 100 zł!

  Co miesiąc losowanie kolejnej nagrody. Zapoznaj się z warunkami!

 • Baw się i pisz, co myślisz!

  Komentarze pomagają nam tworzyć bardziej interesujące treści. Dzięki nim wiemy, na co mamy zwrócić większą uwagę.

Napisz komentarz

Chcesz mieć własny awatar (obrazek) i pseudonim?
Utwórz konto i profil na forum BCAA.pl!