Mikołajki 🎁 Rabat -15% ❗    Kod: MIKOLAJ15 

Trening w domu - 7 ćwiczeń bez sprzętu

Trening w domu - 7 ćwiczeń bez sprzętu

Chcesz zrzucić zbędne kilogramy? A może marzą ci się lekko zarysowane mięśnie? Jedni nakłaniają Cię do pójścia na siłownię, inni natomiast zachwalają trening w domu. Zastanawiasz się, czy ćwiczenia bez sprzętu mogą przynieść jakieś efekty? Koniecznie dowiedz się, czym jest kalistenika.

Trening w domu bez sprzętu - czy warto?

Trening w domu czy na siłowni? Każdy ma inne doświadczenia pod tym względem. Wiele zależy też od Twojego charakteru. Aktywność musi sprawiać ci przyjemność. Jeśli mobilizujesz się w grupie, wybierz się na zajęcia fitness.

Jeżeli jednak towarzystwo byłoby dla ciebie uciążliwe i potrafisz zorganizować sobie czas na ćwiczenia w domu, zdecydowanie warto spróbować. Aby dostrzec efekty, nie musisz od razu kupować karnetu na siłownię. Możesz trenować z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała.

Trening w domu - zalety

 • Oszczędność pieniędzy, które wydałbyś na karnet.
 • Możesz ćwiczyć, gdzie chcesz i kiedy chcesz.
 • Nie tracisz czasu na dojazdy.
 • Nie czekasz w kolejce, aby skorzystać z jakiejś maszyny lub prysznica.
 • Nie czujesz na sobie wzroku innych.
 • Włączasz ulubioną muzykę.

Ćwiczenia bez sprzętu sprawdzą się nie tylko w przypadku osób początkujących. Mogą w ten sposób trenować też zaawansowani, ale muszą wiedzieć jak to robić.

Kalistenika - co to jest i jak zacząć ćwiczyć w domu?

Jeśli wciąż twierdzisz, że trening w domu nie da takich efektów jak ćwiczenia na siłowni, koniecznie dowiedz się, czym jest kalistenika i spójrz na zdjęcia sportowców, którzy trenują w ten sposób. Wbrew pozorom nie są chuderlawi, a dobrze zbudowani i umięśnieni.

Czym jest kalistenika?

Kalistenika jest sportem wywodzącym się ze starożytnej Grecji. To bardzo naturalna forma treningu. Polega na wykorzystaniu ciężaru własnego ciała. Metodę tę stosuje się w treningu wojskowym, a także podczas lekcji wychowania fizycznego na całym świecie. Tę aktywność można nazwać treningiem siłowym, który często łączy się ze stretchingiem (rozciąganiem). Z badań wynika, że kalistenika angażuje o wiele większą ilość mięśni niż inne rodzaje aktywności.

Kalistenika - korzyści:

 • Poprawa pracy mózgu,
 • Wzmocnienie siły i stabilności organizmu,
 • Spalanie większej ilości kalorii niż podczas tradycyjnego cardio,
 • Większa świadomość własnego ciała,
 • Wyrzeźbienie mięśni,
 • Utrata zbędnej tkanki tłuszczowej.

Kalistenika - jak ćwiczyć?

Brak sprzętu nie oznacza, że technika ćwiczeń jest nieistotna. Nawet małe błędy mogą obniżyć skuteczność ćwiczenia w domu. Kalistenika to między innymi pompki, przysiady, mostek, podciąganie na drążku i dipy (pompki na poręczach). Początkującym zaleca się stosowanie prostych wariantów ćwiczeń. Z czasem można zwiększać poziom zaawansowania.

Ile powinien trwać trening i jak często ćwiczyć?

Każdy człowiek ma inne możliwości i ilość treningów w ciągu tygodnia jest kwestią indywidualną podobnie jak czas ich trwania. W miarę upływu lat ciało potrzebuje więcej czasu na regenerację, zwłaszcza u osoby, która do tej pory nie trenowała. Inne czynniki mające wpływ na ilość treningów to dieta, intensywność ćwiczeń i masa ciała. Jak długo ma trwać trening w domu? Ćwiczenia bez sprzętu w przypadku osób początkujących powinny zajmować od 30 minut do godziny.

Ćwiczenia w domu bez sprzętu

Trening w domu zawsze zaczynaj od rozgrzewki. Poświęć na nią około 10 minut. Dzięki temu unikniesz kontuzji i przygotujesz ciało do wysiłku. Wykonuj pajacyki, krążenia ramion, bioder, wykroki i padnij-powstań.

Następnym krokiem może być tabata, czyli intensywny trening interwałowy. W tym czasie staraj się dać z siebie 100%. Ćwicz przez 20 sekund. Później przez 10 sekund możesz odpoczywać, by wrócić do 20-sekundowego wysiłku. Jakie ćwiczenia mogą znaleźć się w tabacie?

7 ćwiczeń bez sprzętu

 1. Przysiady
 2. Pompki
 3. Brzuszki
 4. Wyskoki
 5. Bieg w podporze
 6. Pajacyki
 7. Padnij-powstań

Aerobiczna 6 weidera (A6W) to skuteczny sposób na szybkie spalanie tkanki tłuszczowej z brzucha. Na czym polegają te ćwiczenia bez sprzętu? W skład treningu wchodzi 6 rodzajów aktywności wzmacniających brzuch. Oto kilka propozycji:

A6W ćwiczenie 1

Połóż się na plecach. Przyklej odcinek lędźwiowy do podłogi. Unieś klatkę piersiową. Podnoś najpierw jedną, potem drugą nogę. Kolano i biodro powinny być ugięte pod kątem prostym. Napinaj mięśnie brzucha.

A6W ćwiczenie 2

Połóż się na macie. Ułóż ręce wzdłuż tułowia. Unoś naprzemiennie nogi w poziomie, wykonując nożyce.

A6W ćwiczenie 3

Połóż się na podłodze lub macie spleć ręce na karku. Nie ciągnij głowy. Nogi lekko ugnij. Spinaj mięśnie brzucha, dotykając łokciami kolan.

A6W ćwiczenie 4

Leżąc na podłodze, wyciągnij ręce za siebie. Nogi również powinny znajdować się w linii prostej. Unoś jednocześnie wszystkie kończyny, spinając mięśnie brzucha.

A6W ćwiczenie 5

Deska bokiem - oprzyj się na łokciu, przedramieniu i stopach. Nogi powinny być złączone i ułożone równolegle do podłogi. Aby zwiększyć poziom zaawansowania ćwiczenia, unoś nogę do góry. Następnie powtórz czynność na drugiej stronie ciała.

A6W ćwiczenie 6

Utrzymuj nogi skierowane w górę. Unoś biodra, aż ciało znajdzie się w jednej linii. Podczas maksymalnego napięcia brzucha, utrzymaj pozycję przez chwilę.

Przeczytaj więcej o kalistenice: Kalistenika - 4 ćwiczenia, które możesz wykonać w domu

Trening w domu - plan bez siłowni

Jak widać, można zrobić skuteczny trening w domu bez siłowni. Musisz jedynie ułożyć dobry plan i się go trzymać.

Kalistenika to świetny sposób na rozbudowę mięśni i utratę zbędnych kilogramów. Stawiaj sobie rozsądne cele, nie poddawaj się i uwierz, że ćwiczenia bez sprzętu mogą zdziałać cuda!


Klaudia Pieczykolan

Czwartek, 13 sierpnia 2020

Artykuł nie był jeszcze oceniany.

Zaloguj się, aby ocenić.

Mogą Cię zainteresować

Kalistenika - 4 ćwiczenia, które możesz wykonać w domu

Kalistenika - 4 ćwiczenia, które możesz wykonać w domu

Kalistenika, czyli ćwiczenia z ciężarem własnego ciała zyskują dużą popularność. Czy można je wykonywać w domu? Oczywiście - sprawdź nasze propozycje.

Plan treningowy w domu - jak ćwiczyć dla dobrych efektów?

Plan treningowy w domu - jak ćwiczyć dla dobrych efektów?

Umięśniona, wysportowana sylwetka kojarzy Ci się z siłownią i ciężarami? Nie ma znaczenia miejsce, w którym je wykonujesz. Liczy się systematyczność i wytrwałość w dążeniu do celu.

8 ćwiczeń z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała

8 ćwiczeń z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała

Sądzisz, że aby uzyskać idealne efekty potrzebujesz najdroższych karnetów na siłownię i najnowocześniejszego sprzętu? Nic bardziej mylnego! Poznaj nasze propozycje i przekonaj się sam, jakie efekty dadzą Ci ćwiczenia z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała.

Tabata - efekty i zasady treningu trwającego 4 minuty

Tabata - efekty i zasady treningu trwającego 4 minuty

Wysoko-intensywne metody treningowe cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem osób aktywnych fizycznie. Perspektywa osiągnięcia podobnych efektów, w krótszym czasie jest niezwykle kusząca, mimo tego, że w trakcie...

Komentarze

  (możesz wygrać bon 100 zł!)

Spalanie tkanki tłuszczowej nie jest miejscowe, a z całego ciała. Nie da się spalić tłuszczu tylko z brzucha.