Rabat na odżywki! -10% od 199 zł  Kod: RABAT10  

Arginina czy cytrulina?

Arginina czy cytrulina?

Arginina i cytrulina są bardzo powszechnymi związkami w suplementach, które odpowiadają za efekt tzw. pompy mięśniowej. Który z nich wybrać? W naszym artykule porównamy oba ze sobą, aby ułatwić wam wybór oraz przedstawić je w nieco bardziej szczegółowy sposób.

Czy jest arginina?

Arginina to aminokwas produkowany przez nasz organizm (aminokwas endogenny). Głównym zjawiskiem zachodzącym w naszym organizmie po zażyciu argininy jest zwiększenie średnicy naczyń krwionośnych, co przekłada się na efektywniejsze usuwanie metabolitów oraz dostarczanie składników odżywczych dla naszych komórek po treningu.

Porcja argininy to ilość w granicach od 1 do 4g. Najsilniejszy poziom stężania NO po zażyciu w/w suplementów będziemy odczuwać po ok. 1,5 – 2 godzin.

Sprawdź także: AAKG i cytrulina — jak długo można brać suplementy na pompę?

Nasz organizm korzysta z dostarczanej przez nas argininy w różnoraki sposób. Do najbardziej korzystnych pod względem rozwoju naszej muskulatury to rozkład na cytrulinę i tlenek azotu.

Druga ścieżka rozpadu polega na przekształceniu argininy w poliaminy – cząstki, które w wyniku wielu później zachodzących przemian przyczyniają się do powstawania nowych komórek mięśniowych.

Warto pamiętać dodatkowo, że argininę stosuje się również w celach typowo medycznych. Skraca czas rekonwalescencji po stłuczeniach, rozległych ranach oraz oparzeniach przy zalecanej suplementacji 3-5 gram. Wpływa także korzystnie na podnoszenie odporności naszego organizmu.

Argininę możemy spotkać w sklepach z suplementami w formie peptydów, m.in alfa-ketoglutaranu argininy (AAKG). Widoczną różnicą będzie cena i choć "ketoglutarany" często są droższe, to z racji swojej budowy charakteryzują się lepszą przyswajalnością.

Suplementy z AAKG na pompę

BioTech USA AAKG 1000BioTech USA AAKG w tabletkach

Trec AAKG Powder Trec AAKG w proszku

Trec AAKG Mega Hardcore Trec AAKG w kapsułkach

Warto wiedzieć: AAKG przed seksem - jak arginina wpływa na erekcję?

Co to jest cytrulina?

Drugim środkiem równie popularnym i występującym w podobnym przedziale cenowym jest cytrulina (głównie w formie jabłczanu).

I choć na chwilę obecną jest związkiem mniej przebadanym i znanym w porównaniu z argininą (i jej formami), to jej główne działanie powiązane jest z produkcją nośnika energii podczas pracy komórek, czyli ATP (adezynotrójfosforanu).

Co ciekawe, pierwszą formę cytruliny pozyskano z arbuzów. Wykazano również, że jej połączenie z kreatyną nasila neuroprzekaźnictwo impulsów mięśniowych oraz wspomaga usuwanie amoniaku, co przekłada się na odsunięcie w czasie występowania zmęczenia mięśniowego.

Suplementy z cytruliną na pompę

Trec Citrulline Synergy Trec Citrulline Synergy na pompę mięśniową

6Pak Nutrition Citrulline 6PAK Citrulline - jabłczan cytruliny w proszku

Dobrym rozwiązaniem jest również przeplatanie cykli kreatynowych z cyklami na preparatach typu NO-booster. Flagowym połączeniem jest duet z beta-alaniną odpowiadającą za poziom karnozyny w naszym organizmie. Odpowiednie stężenie karnozyny umożliwia regulację pH wewnątrzkomórkowego, przez co nasze mięśnie mogą pracować dłużej i efektywniej.

4-tygodniowa suplementacja 4-gramową porcją beta-alaniny pozwala na podniesienie poziomu karnozyny aż o 50%. Jedynym skutkiem ubocznym wynikającym z jej stosowania jest charakterystyczne swędzenie, przede wszystkim w okolicach ust i uszu. Jednak mimo to zachęcamy do spróbowania - korzyści jest naprawdę wiele.

Pamiętajcie, że tak jak wszystko szkodzi w nadmiarze, tak zbyt wysokie dawki argininy, czy cytruliny mogą zmienić swoje oblicze o 180 stopni. Mogą prowadzić do wzrostu ciśnienia, czy zakwaszenia żołądka - kluczowe jest zachowanie umiaru, tak aby w 100% wykorzystać pełnię działania suplementu.

Oprócz efektów wspominanych powyżej podstawowym uczuciem wynikającym ze stosowania AAKG i cytruliny jest uczucie silnej "POMPY", która wpływa korzystnie nie tylko na wygląd, ale również naszą psychikę i motywację do ćwiczeń.

Czytaj więcej: Cytrulina - działanie, dawkowanie, skutki uboczne

Arginina czy cytrulina?

Podsumowując, odpowiedź na pytanie: „Arginina czy cytrulina?” należy do Was. Sugerujemy wszystko sprawdzić na sobie. Każdy organizm reaguje inaczej.

To co nie działało na kolegę z siłowni, na Tobie może zrobić wrażenie. Sam spróbuj co działa na Ciebie, zachowaj jednak zdrowy rozsądek i umiar.

Czytaj także: Pompa mięśniowa - co na nią brać?

🛒Boostery tlenku azotu na pompę kupisz w sklepie bcaa.pl


Tekst został oryginalnie opublikowany 21.07.2017 i zaktualizowany dnia 21.01.2022 zgodnie z aktualną wiedzą

Piątek, 21 stycznia 2022

Ocena artykułu:

Ilość ocen: 2, średnia 5.

Zaloguj się, aby ocenić.

Mogą Cię zainteresować

AAKG i cytrulina — jak długo można brać suplementy na pompę?

AAKG i cytrulina — jak długo można brać suplementy na pompę?

Stosujesz AAKG lub cytrulinę i zastanawiasz się jak długo można brać te suplementy na pompę? Sprawdź czy są jakieś ograniczenia w długotrwałym przyjmowania suplementów stymulujących syntezę tlenku azotu (NO).

AAKG przed seksem - jak arginina wpływa na erekcję?

AAKG przed seksem - jak arginina wpływa na erekcję?

Długotrwały stres, brak snu, niewłaściwa dieta - to tylko niektóre przyczyny zaburzeń w męskiej gospodarce hormonalnej. Ich efektem może być problem dotykający coraz częściej mężczyzn w wieku powyżej 35 lat - trudności z osiągnięciem erekcji.Sprawdź w jaki sposób L-arginina wpływa na erekcję?

Cytrulina - działanie, dawkowanie, skutki uboczne

Cytrulina - działanie, dawkowanie, skutki uboczne

Jak działa cytrulina? Jak ją dawkować, aby uzyskać mocniejszą pompę? Sprawdź więcej faktów na jej temat, a także poznaj opinie o jej stosowaniu w treningu.

Suplementacja przed snem - co stosować na lepszą regenerację?

Suplementacja przed snem - co stosować na lepszą regenerację?

Okres nocnego wypoczynku to jeden z ważniejszych aspektów życia sportowca, który niestety bardzo często jest pomijany przez wiele osób. Często skupiamy się jedynie na okresie treningu, przykuwając dużą uwagę do produktów stosowanych przed jego rozpoczęciem, czy po zakończeniu.

Komentarze

  (możesz wygrać bon 100 zł!)

polecam AAKG z Treca, mnie osobiście po prostu rozrywa.

Od dłuższego czasu nosze się z zamiarem wypróbowania takiej mieszanki, zainteresował mnie ten artykuł. Trzeba spróbować takiej mieszanki :)