🏋️‍♂️ Odżywki, akcesoria i odzież! -15% taniej!    Kod: TANIEJ15  

Arginina czy cytrulina?

Arginina czy cytrulina?

Jeśli zaczniemy z kimś rozmowę o tym jakie suplementy przyjmuje, głównie rozmowa będzie się toczyła w oparciu o preparaty uzupełniające nasze dzienne zapotrzebowanie na węglowodany, białka i tłuszcze, a drugą grupą będą suplementy przedtreningowe.

Dziś pod lupę weźmy dość tanie i bardzo dobrze spełniające swoje zadanie preparaty z grupy NO boosterów, czyli pomperów tlenku azotu – argininę i cytrulinę.

Arginina

Arginina to aminokwas produkowany przez nasz organizm (aminokwas endogenny). Głównym zjawiskiem zachodzącym w naszym organizmie po zażyciu argininy jest zwiększenie średnicy naczyń krwionośnych, co przekłada się na efektywniejsze usuwanie metabolitów oraz dostarczanie składników odżywczych dla naszych komórek po treningu.

Porcja argininy to ilość w granicach od 1 do 4g. Najsilniejszy poziom stężania NO po zażyciu w/w suplementów będziemy odczuwać po ok. 1,5 – 2 godzin.

Nasz organizm korzysta z dostarczanej przez nas argininy w różnoraki sposób. Do najbardziej korzystnych pod względem rozwoju naszej muskulatury to rozkład na cytrulinę i tlenek azotu.

Druga ścieżka rozpadu polega na przekształceniu argininy w poliaminy – cząstki, które w wyniku wielu później zachodzących przemian przyczyniają się do powstawania nowych komórek mięśniowych. Ostatni szlak metaboliczny to z kolei rozkład do agmatyny.

Warto pamiętać dodatkowo, że argininę stosuje się również w celach typowo medycznych. Skraca czas rekonwalescencji po stłuczeniach, rozległych ranach oraz oparzeniach przy zalecanej suplementacji 3-5 gram. Wpływa także korzystnie na podnoszenie odporności naszego organizmu.

Argininę możemy spotkać w sklepach z suplementami w formie peptydów, m.in alfa-ketoglutaranu argininy (AAKG). Widoczną różnicą będzie cena i choć "ketoglutarany" często są droższe, to z racji swojej budowy charakteryzują się lepszą przyswajalnością.

Polecamy m.in:

BioTech USA AAKG 1000BioTech USA AAKG 1000 100tab.

Olimp AAKG 1250 Extreme Mega CapsOlimp AAKG Extreme Mega Caps 120kaps

4+ Nutrition AAKG+4+ Nutrition AAKG+ 90tab.

Cytrulina

Drugim środkiem równie popularnym i występującym w podobnym przedziale cenowym jest cytrulina (głównie w formie jabłczanu). I choć na chwilę obecną jest związkiem mniej przebadanym i znanym w porównaniu z argininą (i jej formami), to jej główne działanie powiązane jest z produkcją nośnika energii podczas pracy komórek, czyli ATP (adezynotrójfosforanu).

Co ciekawe, pierwszą formę cytruliny pozyskano z arbuzów. Wykazano również, że jej połączenie z kreatyną nasila neuroprzekaźnictwo impulsów mięśniowych oraz wspomaga usuwanie amoniaku, co przekłada się na odsunięcie w czasie występowania zmęczenia mięśniowego.

Jeśli testowaliśmy już solowe działanie argininy lub cytruliny, warto pomyśleć o spróbowaniu suplementacji różnego rodzaju stacków zawierających połączenie kilku substancji czynnych, takich jak m.in:

Gen Lab Adrenox BoostGen Lab Adrenox Boost 200g

Fitness Authority Pump Core EnergizerFitness Authority Pump Core Energizer 216g

BioTech USA Nitrox TherapyBioTech USA Nitrox Therapy 340g

Dobrym rozwiązaniem jest również przeplatanie cykli kreatynowych z cyklami na preparatach typu NO-booster. Flagowym połączeniem jest duet z beta-alaniną odpowiadającą za poziom karnozyny w naszym organizmie. Odpowiednie stężenie karnozyny umożliwia regulację pH wewnątrzkomórkowego, przez co nasze mięśnie mogą pracować dłużej i efektywniej.

4-tygodniowa suplementacja 4-gramową porcją beta-alaniny pozwala na podniesienie poziomu karnozyny aż o 50%. Jedynym skutkiem ubocznym wynikającym z jej stosowania jest charakterystyczne swędzenie, przede wszystkim w okolicach ust i uszu. Jednak mimo to zachęcamy do spróbowania - korzyści jest naprawdę wiele.

Pamiętajcie, że tak jak wszystko szkodzi w nadmiarze, tak zbyt wysokie dawki argininy, czy cytruliny mogą zmienić swoje oblicze o 180 stopni. Mogą prowadzić do wzrostu ciśnienia, czy zakwaszenia żołądka - kluczowe jest zachowanie umiaru, tak aby w 100% wykorzystać pełnię działania suplementu.

Oprócz efektów wspominanych powyżej podstawowym uczuciem wynikającym ze stosowania AAKG i cytruliny jest uczucie silnej "POMPY", która wpływa korzystnie nie tylko na wygląd, ale również naszą psychikę i motywację do ćwiczeń.

Czytaj więcej: Cytrulina - działanie, dawkowanie, skutki uboczne

Co wybrać?

Podsumowując, odpowiedź na pytanie: „Arginina czy cytrulina?” należy do Was. Sugerujemy wszystko sprawdzić na sobie. Każdy organizm reaguje inaczej. To co nie działało na kolegę z siłowni, na Tobie może zrobić wrażenie. Sam spróbuj co działa na Ciebie, zachowaj jednak zdrowy rozsądek i umiar.

Piątek, 21 lipca 2017

Ocena artykułu:

Ilość ocen: 2, średnia 5.

Zaloguj się, aby ocenić.

Mogą Cię zainteresować

Suplementacja przed snem - co stosować na lepszą regenerację?

Suplementacja przed snem - co stosować na lepszą regenerację?

Okres nocnego wypoczynku to jeden z ważniejszych aspektów życia sportowca, który niestety bardzo często jest pomijany przez wiele osób. Często skupiamy się jedynie na okresie treningu, przykuwając dużą uwagę do produktów stosowanych przed jego rozpoczęciem, czy po zakończeniu.

Odżywki przedtreningowe - ranking według składników

Odżywki przedtreningowe - ranking według składników

Odżywki przedtreningowe zyskują coraz większą popularność, przede wszystkim ze względu na swoje znakomite działanie. Choć ich głównym zadaniem jest dostarczenie sporej ilości energii, to dokładny wpływ jaki wykazują...

Najlepsze suplementy i odżywki przed treningiem, w trakcie i po treningu

Najlepsze suplementy i odżywki przed treningiem, w trakcie i po treningu

Okres około-treningowy wiąże się z bardzo dużym obciążeniem organizmu. Warto zadbać o jak najlepsze jego wsparcie w tym czasie, tak aby podnieść efektywność treningów i zadbać o jak najlepsze rezultaty. W tym artykule dowiecie się, po co warto sięgnąć...

3 suplementy najlepsze na regenerację

3 suplementy najlepsze na regenerację

Prawidłowa regeneracja to jeden z etapów, który jest niezbędny do jak najlepszego przygotowania do kolejnych treningów. Bez niej coraz trudniej będzie Ci osiągać postawione sobie cele, a wydajność podczas ćwiczeń zacznie stopniowo spadać. Jakie suplementy pomogą ją usprawnić?

Komentarze

  (możesz wygrać bon 100 zł!)

polecam AAKG z Treca, mnie osobiście po prostu rozrywa.

Od dłuższego czasu nosze się z zamiarem wypróbowania takiej mieszanki, zainteresował mnie ten artykuł. Trzeba spróbować takiej mieszanki :)