Rabat na odżywki ❗ -15%    Kod: WYCINKA15  

Brak efektów na siłowni - 5 najczęstszych błędów treningowych

Brak efektów na siłowni - 5 najczęstszych błędów treningowych

Gdy poświęcamy się dla czegoś, to bardzo frustrujące jest, gdy nie widzimy postępów naszego wysiłku. Nieważne jaki cel sobie obraliśmy, czy jest to redukcja tkanki tłuszczowej czy nabranie masy mięśniowej, każdy chce widzieć efekty treningowe, dzięki którym będzie bliżej obranego celu. Powodem braku efektów ćwiczeń na siłowni mogą być popełniane błędy, które skutecznie hamują nasz progress.

Dlaczego nie mam efektów na siłowni?

Jeśli nie widzisz swojego progresu, to bardzo możliwe że popełniasz błędy w trakcie treningu lub po nim. U większości osób to właśnie błędy są powodem, przez który nie widać postępów.

Błąd 1 - Brak planu treningowego

Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów, szczególnie przez osoby początkujące. Plan treningowy jest absolutną podstawą udanego treningu siłowego. Gdy planujemy trening, to warto dzień wcześniej usiąść i ułożyć plan treningowy na daną partię ciała którą zamierzamy trenować.

Warto budować go w oparciu o ćwiczenia wielostawowe, które są bardzo skuteczne i pozwalają nam w dużym stopniu zaangażować nasze mięśnie do pracy. Na naszej liście ćwiczeń wielostawowych które powinny znaleźć się w planie treningowym znajdują się m.in.:

 • martwy ciąg

 • wiosłowanie
 • wyciskanie sztangi
 • wyciskanie żołnierskie
 • podciąganie

 • przysiady ze sztangą

 • pompki
 • ośle wspięcia

Są to najbardziej popularne ćwiczenia wielostawowe, które warto dołączyć do swojego planu treningowego. Jeśli mamy problem z jego ułożeniem, to warto skonsultować się z trenerem personalnym który pomoże nam w jego stworzeniu.

Sprawdź także: Trening FBW - jak ułożyć plan?

Błąd 2 - Nieodpowiednia dieta

Aby nasz organizm prawidłowo się rozwijał, to trzeba dostarczać mu odpowiednią ilość składników odżywczych. Bardzo często niedobór chociażby jednego ze składników powoduje brak efektów ćwiczeń. Podczas gdy wykonujemy trening siłowy, w naszych mięśniach dochodzi do powstawania mikrouszkodzeń.

Organizm potrzebuje m.in. białka aby je naprawić oraz zregenerować organizm. Niedostarczenie odpowiedniej ilości tego składnika może być przyczyną braku efektów.

Trec Whey 100 Trec Whey 100 - odżywka białkowa na masę

Sport Definition That's the Whey Sport Definition That's the Whey - białko na szybsze efekty

🛒Różnego rodzaju odżywki białkowe na szybsze efekty ćwiczeń kupisz w sklepie bcaa.pl

Kolejnym aspektem odpowiedniego odżywiania się jest bilans kaloryczny. Jeśli naszym celem jest nabranie masy mięśniowej, to powinniśmy spożywać trochę więcej kalorii, niż wynosi nasze zapotrzebowanie. Znowu jeśli chcemy zredukować masę, to powinniśmy zadbać o odpowiedni deficyt kaloryczny, dzięki czemu spalimy tkankę tłuszczową, a uwidocznimy tkankę mięśniową.

👉Kalkulator kalorii - jak wyliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Błąd 3 - Nieodpowiednia ilość treningów

Musimy pamiętać, że nie powinniśmy przesadzać, ani w jedną, ani w drugą stronę. Jeśli będziemy trenować zbyt mało, to nie dostarczymy naszemu organizmowi odpowiedniego bodźca do rozwoju, przez co nie będziemy się rozwijać. Znowu jeśli przesadzimy z treningiem siłowym, to możemy doprowadzić do przetrenowania organizmu. Skutkiem tego może być długa przerwa od treningu, co w dużym stopniu zastopuje nasz progres, a nawet może wywołać regres.

Optymalna ilość treningów w ciągu tygodnia to 3-4 jednostki treningowe. Zapewni nam to odpowiedni bodziec do rozwoju mięśni, a jednocześnie nie doprowadzi do przetrenowania.

Dowiedz się także: Podstawy układania treningu - liczba serii

Błąd 4 - Brak regeneracji

Ważnym czynnikiem wpływającym na nasze efekty jest nie tylko trening, ale również odpoczynek po wysiłku. Jest to szczególnie ważne dla naszego układu nerwowego, który podczas treningu zostaje obciążony. Zaniedbanie procesu regeneracji pogorszy nie tylko nasz stan fizyczny, ale również zdrowie psychiczne na tym ucierpi.

Powinniśmy zapewnić sobie regenerację po treningu, aby nasz układ nerwowy odpoczął, dzięki czemu brak efektów ćwiczeń na siłowni nie będzie już naszym problemem.

Czytaj więcej: Szybka regeneracja po treningu - 10 wskazówek dla początkujących

Błąd 5 - pomijanie rozciągania

Dla wielu osób stretching jest nudny, więc zostaje on pomijany. Jest to bardzo często powodem zahamowania naszego progresu. Wysiłek fizyczny powoduje, że nasze mięśnie się kurczą. Tak skurczone mięśnie stają się mniej ukrwione, więc mniejsza ilość tlenu zostaje do nich dostarczona. Przez brak rozciągania po treningu zwiększają się zakwasy na drugi dzień, ale nie tylko.

Pogarsza się również nasza regeneracja, przez co nasze postępy treningowe zostają w dużej mierze zahamowane. Warto poświęcić 5-10 minut po treningu, aby się porozciągać. Zajmie nam to tylko chwilę, a znacznie przyspieszy regenerację oraz poprawi nasze wyniki.

4FIZJO Roller piankowy EPP 4FIZJO Roller piankowy

6Pak Nutrition Roller do masażu 6PAK Roller do masażu

4FIZJO Roller EVA 4FIZJO Roller z wypustkami

Przeczytaj także: 5 najlepszych ćwiczeń na rozciąganie

Po jakim czasie ćwiczeń widać efekty?

To kiedy zobaczymy pierwsze efekty naszych ćwiczeń na siłowni, to sprawa mocno indywidualna. Zależy to m.in. od:

 • ilości treningów,

 • sposobu odżywiania,

 • wieku,

 • płci.

Jednakże średnio pierwsze efekty ćwiczeń możemy zauważyć po około 4-5 tygodniach od rozpoczęcia ćwiczeń.


Bartosz Dzwonek

Poniedziałek, 13 czerwca 2022

Artykuł nie był jeszcze oceniany.

Zaloguj się, aby ocenić.

Mogą Cię zainteresować

Czy białko na redukcję jest dobre?

Czy białko na redukcję jest dobre?

Czy białko jest dobre na redukcje? Jeśli tak to w jakich proporcjach? Dowiedz się więcej o białku - podstawowym elemencie diety, także podczas etapu odchudzania.

Ile wody pić dziennie? Odpowiednie nawodnienie organizmu

Ile wody pić dziennie? Odpowiednie nawodnienie organizmu

Ile wody powinniśmy pić każdego dnia? Sprawdź, jak oszacować odpowiednią ilość wody oraz poznaj najlepsze sposoby na nawodnienie organizmu.

4 rady na szybki przyrost masy mięśniowej

4 rady na szybki przyrost masy mięśniowej

Wiele zagadnień obrazowanych jest w formie piramidy, w której poziom danego piętra wskazuje jego znaczenie dla zachowania prawidłowego stanu zdrowia, czy też zaspokojenia potrzeb organizmu. My postanowiliśmy stworzyć...

Trening FBW - jak ułożyć plan?

Trening FBW - jak ułożyć plan?

FBW (full body workout) opiera się na treningu całego ciała. Są to podstawowe ćwiczenia, które opierają się na ruchach wykorzystywanych w codziennym życiu.

Napisz pierwszy komentarz!

 • Wygraj bon BCAA.pl o wartości 100 zł!

  Co miesiąc losowanie kolejnej nagrody. Zapoznaj się z warunkami!

 • Baw się i pisz, co myślisz!

  Komentarze pomagają nam tworzyć bardziej interesujące treści. Dzięki nim wiemy, na co mamy zwrócić większą uwagę.

Napisz komentarz

Chcesz mieć własny awatar (obrazek) i pseudonim?
Utwórz konto i profil na forum BCAA.pl!