Przejście z siłowni na trening w domu

Przejście z siłowni na trening w domu

Wraz ze wzrostem zachorowań i rozwojem pandemii koronawirusa jesteśmy świadkami wchodzenia w życie coraz to nowych obostrzeń. Jak poradzić sobie w sytuacji zamkniętych siłowni? Jak wykonywać ćwiczenia bez sprzętu? Czy warto to robić?

Trening w domu - jak ćwiczyć bez sprzętu?

Czy wiesz, że możesz zrobić kompletny trening całego ciała, wykonując ćwiczenia bez sprzętu? Wiele osób wykorzystuje własny ciężar lub zamienniki w postaci butelek z wodą czy stolika zamiast ławki do ćwiczeń. Wystarczy odrobina kreatywności albo inspiracji pomysłami dostępnymi w sieci.

Jak ćwiczyć bez sprzętu? Zawsze rozpocznij trening od rozgrzewki, która przygotuje mięśnie do pracy. Powinna trwać około 10 minut. Możesz wykonać na przykład pajacyki, skłony, bieg bokserski, bieg w miejscu i padnij-powstań.

Następnie przejdź do treningu właściwego, który zaangażuje wszystkie partie mięśniowe. Oto przykłady ćwiczeń, które możesz wykonać w 3 seriach, po 15 powtórzeń:

  • Przysiady,
  • brzuszki,
  • unoszenie nóg leżąc,
  • wykroki z butelkami w dłoniach,
  • deska,
  • padnij-powstań,
  • wyciskanie butelek nad głowę w leżeniu, siedzeniu lub staniu,
  • pompki z nogami na kanapie.

Jeśli zależy Ci na rozbudowie masy mięśniowej, możesz łatwo zastąpić sprzęt z siłowni domowymi sposobami. Wbrew pozorom twoje mieszkanie może zawierać wiele przydatnych akcesoriów. Stół posłuży Ci jako drążek do podciągania australijskiego, butelki z wodą 5l jako kettlebell, a butelki 1,5l jako hantle.

Zastosuj filozofię Protect Workout. Nie zaprzestawaj aktywności fizycznej, ćwicz w domu i urozmaicaj swoje treningi stosując różnego rodzaju akcesoria sportowe.

Zamknięte siłownie - trening w domu może być skuteczny

Od dawna istnieją zwolennicy treningu na siłowni oraz miłośnicy ćwiczenia w domu. Jaki trening jest lepszy? Ten spór chyba nigdy nie zostanie rozwiązany. Problem polega na tym, że każdy ocenia na podstawie własnych doświadczeń i trudno o obiektywne spojrzenie.

Teraz jesteśmy zmuszeni do ograniczania kontaktów z innymi, a wszelkie siłownie i kluby fitness pozostają zamknięte do odwołania. Z tego względu większość osób próbuje przekonać się do aktywności fizycznej we własnych czterech ścianach.

Okazuje się, że trening w domu może być równie skuteczny co ten, wykonywany na siłowni. Liczy się przecież nie miejsce, a jakość ćwiczeń, ich intensywność i rodzaj. Jeśli do tej pory trenowałeś na siłowni, nie zniechęcaj się, te same ćwiczenia możesz wykonać w domu, nawet jeśli nie masz odpowiedniego sprzętu. Świetny pomysł to kalistenika, której ćwiczenia możesz wykonać w domu, opierając się jedynie na masie własnego ciała.

Zalety treningu domatora

Ćwiczenia w domu wbrew pozorom mogą przynieść bardzo dobre efekty. Poznaj kilka zalet tego rodzaju treningu.

1. Oszczędność pieniędzy

Ćwiczenia w klubie fitness czy na siłowni zazwyczaj wiążą się z zakupem karnetu. Osoba początkująca często nie wie, czy polubi ten rodzaj aktywności i nie chce się wiązać z danym miejscem na długie miesiące.

Aby zacząć ćwiczenia w domu, nie musisz wydawać ani złotówki. Nic nie tracisz, a możesz jedynie zyskać.

2. Oszczędność czasu

Nawet jeśli siłownia znajduje się blisko Twojego domu, aby się udać na trening, potrzebujesz kilkunastu minut na spakowanie torby sportowej, wybranie odpowiedniego stroju i wyjście z domu.

Im większa odległość od siłowni, tym dłużej zajmie Ci dotarcie do celu. Po treningu musisz wziąć prysznic, ochłonąć i dopiero wrócić. To zajmuje sporo czasu. W domu możesz ćwiczyć, kiedy tylko chcesz i od razu pójść pod prysznic.

3. Różnorodność ćwiczeń

Kto powiedział, że ćwiczenia w domu są nudne i monotonne? Masz dostęp do nieskończenie wielu filmów instruktażowych, aplikacji dostępnych w internecie i darmowych lub płatnych planów treningowych.

Możesz zaopatrzyć się w akcesoria do ćwiczeń, które urozmaicą Twój trening w domu i podniosą jego poziom.

4. Brak rozpraszania uwagi

Na siłowni zazwyczaj poznajemy nowych ludzi i zachęcamy się do dalszej aktywności. Ma to swoje zalety, ale z pewnością przyznasz, że nieraz zdarzyło Ci się spędzić wiele minut na rozmowie, tym samym skracając swój trening.

W domu nic nie rozprasza twojej uwagi. Jesteś w pełni skoncentrowany na wykonywanym ćwiczeniu i nie robisz zbyt długich przerw.

5. Możliwość samodzielnego wyboru muzyki

Muzyka ma duży wpływ na nasze samopoczucie i nastrój. Nie bez powodu istnieje wiele kompozycji na różne okazje. Ćwicząc na siłowni lub na zajęciach fitness jesteś skazany na muzykę, która została wybrana przez właścicieli danego miejsca albo prowadzącego trening.

Jeśli za każdym razem piosenki się powtarzają, szybko mogą Ci się znudzić. Możliwe, że masz zupełnie inny gust muzyczny. W domu masz możliwość samodzielnego wyboru utworów.

6. Poczucie swobody

Niestety wciąż panuje błędne przekonanie, że siłownia to miejsce dla osób z idealną figurą. Ten niewłaściwy sposób myślenia sprawia, że niektórzy, będąc świadomi swojej nieidealnej sylwetki, rezygnują z wyjścia do klubu fitness w obawie o to, co pomyślą inni.

Jeśli czujesz, że to Cię blokuje, z pewnością w domu będziesz miał poczucie swobody i polubisz taką aktywność.

Trening w domu - jakie akcesoria warto kupić?

Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup pewnych akcesoriów, warto wybrać przede wszystkim matę do ćwiczeń. Trening w domu na podłodze może spowodować liczne otarcia, siniaki i urazy. Mata zapewni komfort i bezpieczeństwo.

Innym przydatnym sprzętem jest zegarek sportowy. Za jego pomocą będziesz w stanie zmierzyć ilość spalonych kalorii i tętno podczas treningu. Monitorowanie swoich wyników jest bardzo motywujące nie tylko dla ćwiczącego, ale też innych, którzy je zobaczą na przykład w social mediach.

Inne przydatne akcesoria do ćwiczenia w domu:

  • Skakanka,
  • drążek do podciągania,
  • hantle,
  • gumy oporowe,
  • kettlebell,
  • uchwyty do pompek,
  • wałek do ćwiczenia mięśni brzucha,
  • step do aerobiku.

Podsumowanie:

Nie pozwól, by zamknięcie siłowni spowodowało spadek twojej formy. Powroty po przerwie nigdy nie są przyjemne. Możesz zadbać o siebie, wykonując trening w domu. Ćwiczenia bez sprzętu przyniosą dobre rezultaty, jeśli tylko będziesz systematyczny i wytrwały.

Zrób, co tylko się da, by doprowadzić do takiego zmęczenia, jakie czujesz po treningu na siłowni. Z czasem możesz zainwestować w akcesoria do ćwiczeń. Liczą się chęci i odrobina pomysłowości.

Przeczytaj więcej: 

Plan treningowy w domu - jak ćwiczyć dla dobrych efektów?

Trening w domu - 5 przydatnych akcesoriów do ćwiczenia


Klaudia Pieczykolan

Wtorek, 27 października 2020

Artykuł nie był jeszcze oceniany.

Zaloguj się, aby ocenić.

Mogą Cię zainteresować

Plan treningowy w domu - jak ćwiczyć dla dobrych efektów?

Plan treningowy w domu - jak ćwiczyć dla dobrych efektów?

Umięśniona, wysportowana sylwetka kojarzy Ci się z siłownią i ciężarami? Nie ma znaczenia miejsce, w którym je wykonujesz. Liczy się systematyczność i wytrwałość w dążeniu do celu.

Trening cardio w domu - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Trening cardio w domu - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Trening cardio ma wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej, poprawia regulację gospodarki hormonalnej oraz wydolność organizmu. Możemy go wykonać na milion różnych sposobów. Sprawdź jak może wyglądać w domu.

Jak często robić cardio?

Jak często robić cardio?

Systematycznie wykonywany trening cardio pomaga schudnąć, zbawiennie działa na układ krążenia, dotlenia oraz pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Jak często wykonywać tego typu aktywność by osiągnąć korzyści?

Trening siłowy dla kobiet - fakty i mity

Trening siłowy dla kobiet - fakty i mity

Jeszcze kilka lat temu trening siłowy kojarzył się z aktywnością , która jest domeną mężczyzn. Wraz z rozwojem branży fitness i powstawaniem kolejnych klubów, coraz więcej żeńskiego grona osób aktywnych zaczęła uczęszczać na siłownię.

Napisz pierwszy komentarz!

  • Wygraj bon BCAA.pl o wartości 100 zł!

    Co miesiąc losowanie kolejnej nagrody. Zapoznaj się z warunkami!

  • Baw się i pisz, co myślisz!

    Komentarze pomagają nam tworzyć bardziej interesujące treści. Dzięki nim wiemy, na co mamy zwrócić większą uwagę.

Napisz komentarz

Chcesz mieć własny awatar (obrazek) i pseudonim?
Utwórz konto i profil na forum BCAA.pl!