Rabat na odżywki! -10% od 199 zł  Kod: RABAT10  

Początki na siłowni - jakie suplementy wybrać?

Początki na siłowni - jakie suplementy wybrać?

Osoby początkujące sugerowane najczęściej reklamą lub wskazówkami znajomych, najczęściej kierują swoją uwagę na nieodpowiednie produkty, które na tym etapie zaawansowania nie będą najlepszym wyborem. Dowiedz się po jakie suplementy sięgnąć rozpoczynając przygodę z siłownią.

Początki

Na początku należy zaznaczyć, że dobór suplementów to bardzo indywidualna sprawa i zależy ona od wielu czynników, takich jak: płeć, wiek, staż treningowy, ilość jednostek treningowych w tygodniu, dieta itp. Najczęściej ten ostatni, czyli ilość i jakość pożywienia, które dostarczamy do organizmu będzie miała kluczowe znaczenie. Wiąże się to z niedoborami lub nadmiarami ilości makroskładników, witamin, minerałów czy elektrolitów, które otrzymujemy z jedzenia.

Należy również zaznaczyć, że osoba zupełnie początkująca, która stawia swoje pierwsze kroki na siłowni będzie notować progres we wszystkich możliwych cechach motorycznych (siła, wytrzymałość, rozwój masy mięśniowej, redukcja tkanki tłuszczowej) niezależnie od tego, co i jak będzie robić. Dlatego wybieranie na początku swojej przygody z siłownią produktów bardziej zaawansowanych, tylko dlatego, że nasz kolega czy koleżanka je stosuje jest błędem. Poniżej skupimy się na suplementach, na które naprawdę warto zwrócić uwagę. Ich kolejność nie jest przypadkowa i ponumerowana jest od produktu, naszym zdaniem najważniejszego.

1. Kompleks witamin i minerałów

Odpowiedni kompleks witamin i minerałów powinien być pierwszym produktem, na który skierujemy uwagę. Jest to bardzo ważne, ponieważ już niewielki ich deficyt może znacznie pogorszyć funkcjonowanie całego organizmu, nie mówiąc już o efektywności treningu. Witaminy i minerały są odpowiedzialne za prawidłową pracę organizmu. Nasze ciało niestety nie wszystkie jest w stanie same wytwarzać, dlatego należy dostarczać je z pożywienia. Spożywając dobrze zbilansowane posiłki, bogate w warzywa, owoce i ryby możemy mieć pewność, że większość z tych mikroelementów zostanie uzupełniona.

Jednak w dobie żywności przetworzonej, gdzie tylko nieliczne osoby mają dostęp do naturalnie uprawianych produktów, większość może mieć pewne objawy niedoborów witamin i minerałów. Jest to po prostu spowodowane ich mniejszą zawartością w jedzeniu, które spożywamy na co dzień. Dlatego tak ważne będzie ich uzupełnienie za pomocą dobrego suplementu.

2. Witamina D

Witamina jest D witaminą, której przekształcanie zachodzi pod wpływem promieni UV, a więc aby zadbać o jej syntezę powinniśmy po prostu często wystawiać się na działanie słońca. Niestety w naszym klimacie, gdzie lato jest krótkie, będzie to bardzo trudne. Dlatego kluczowe będzie uzupełnianie witaminy D w postaci suplementu, ponieważ wpływa ona na szereg ważnych funkcji w naszym organizmie:

 • Wywiera znaczący wpływ na układ kostny
 • Pomaga w zwalczaniu próchnicy
 • Wpływa pozytywnie na układ nerwowy i mięśniowy
 • Wspiera procesy immunologiczne
 • Dba o właściwą pracę układu krążenia
 • Zwiększa spermatogenezę i wpływa korzystnie na rozrodczość
 • Stymuluje procesy regeneracyjne wątroby

3. Omega 3

Kwasy tłuszczowe omega 3 to kolejny składnik, który jest kluczowy dla prawidłowego działania naszego organizmu. Aby nasze ciało funkcjonowało prawidłowo stosunek omega 3 do omega 6 powinien wynosić 1:2 lub 1:3. Obecnie wynosi on 1:10, 1:15, a nawet 1:20. Skutkuje to powstawaniem wielu dysfunkcji i zachwianiem homeostazy.

Dlatego dobrej jakości suplement może okazać się świetnym wyborem, wzmacniając dodatkowo odporność organizmu.

4. Odżywka białkowa

Odżywka białkowa do najczęściej stosowany produkt. Piją ją niemal wszyscy,  a wybór jest przeogromny. Gdy zaczynasz ćwiczyć, zapotrzebowanie na białko wzrasta i niekiedy ciężko jest tak zbilansować dietę, aby pokryć w pełni dzienną porcję protein.

To czyni odżywkę białkową doskonałym pomocnikiem i sprzymierzeńcem w drodze po uzyskanie super efektów treningowych, ze szczególnym naciskiem na rozwój sylwetki.

Odżywka białkowa dla początkującego - którą wybrać?

5. Kreatyna

Kreatyna jest jednym z najlepiej przebadanych suplementów i jej działanie jest potwierdzone naukowo. Wbrew obiegowej opinii, jej stosowanie jest korzystne nie tylko u sportowców, ale dla wszystkich ludzi bez wyjątku. Kreatyna wpływa nie tylko na polepszenie zdolności wysiłkowych, ale także na:

 • Lepszą regeneracje powysiłkową
 • Zmniejszenie ryzyka urazów i kontuzji
 • Polepszenie termoregulacji
 • Przyspieszenie rehabilitacji w wielu chorobach

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Czy kreatyna to tylko suplement dla sportowców?

Jak widać, działanie kreatyny jest naprawdę szerokie. Dlatego warto ją włączyć do swojej suplementacji, szczególnie ze względu na jej rekomendacje do stosowania. A korzystny wpływ na swój organizm odczujesz już po bardzo krótkim czasie przyjmowania.

Piątek, 1 marca 2019

Artykuł nie był jeszcze oceniany.

Zaloguj się, aby ocenić.

Mogą Cię zainteresować

Odżywka białkowa dla początkującego - którą wybrać?

Odżywka białkowa dla początkującego - którą wybrać?

Jesteś osobą początkującą, która szuka swojej pierwszej odżywki białkowej? Świetnie trafiłeś! Poznaj nasze najlepsze propozycje i ułatw sobie wybór oraz dostarczenie odpowiedniej porcji protein do diety.

4-dniowy plan treningowy na masę mięśniową

4-dniowy plan treningowy na masę mięśniową

Trening na masę 4-dniowy jest jednym z najlepszych podziałów, gdy celem jest rozbudowa mięśni. Należy jednak umiejętnie podzielić jednostki treningowe w tygodniu, aby zmaksymalizować ich efekty. Sprawdź jak to zrobić, żeby osiągnąć upragnione rezultaty!

Czy kreatyna to suplement tylko dla sportowców?

Czy kreatyna to suplement tylko dla sportowców?

Kreatyna zwykle postrzegana jest jako suplement diety odpowiedni wyłącznie dla sportowców dyscyplin siłowych i osób dążących do podniesienia masy mięśniowej. Okazuje się jednak, że to środek, którego działanie...

Trening na siłę

Trening na siłę

Trening mający na celu zwiększenie siły maksymalnej jest bez wątpienia ciężkim wyzwaniem dla organizmu. Jednak korzyści z niego płynące są nieocenione bez względu na wiek, płeć oraz stopień zaawansowania. Już teraz sprawdź jak może wyglądać przykładowa jednostka treningowa.

Komentarze

  (możesz wygrać bon 100 zł!)

Kreatyna posiada mnóstwo właściwości zdrowotnych. Z diety jest niemożliwe dostarczenie optymalnej dawki dla osoby uprawniającej sport, zwłaszcza dla zawodowców. Wtedy suplement kreatynowy jest sporym ułatwieniem.