Zostało: Happy Hours! -18% od 119 ZŁ! Kod: HOUR18  

Kreatyna przed czy po treningu - kiedy najlepiej brać kreatynę?

Kreatyna przed czy po treningu - kiedy najlepiej brać kreatynę?

Przyjmowanie kreatyny to jeden z najpopularniejszych oraz sprawdzonych sposobów na wspomaganie naszego organizmu podczas treningów. Jest to jeden z najbardziej przebadanych oraz bezpiecznych suplementów. Jednakże w środowisku sportowców wciąż istnieje spór, czy stosować kreatynę przed treningiem siłowym, czy po. Kiedy brać kreatynę? Sprawdź.

Suplementacja kreatyny - czy pora przyjmowania ma znacznie?

Tak naprawdę, samo to, że rozpoczęliśmy stosowanie kreatyny już dużo nam da. Suplementacja nią przynosi nam korzyści niezależnie od tego, czy stosujemy ją przed, czy po treningu. Jednakże, to kiedy przyjmujemy kreatynę, ma znaczenie dla efektów wywoływanych przez kreatynę.

Wyróżniamy kilka form kreatyny oto najpopularniejsze z nich:

Sprawdź: Która forma kreatyny jest najlepsza?

Czy brać kreatynę przed treningiem?

Kreatynę kiedy brać? Badania pokazują, że suplementacja kreatyną przed treningiem pozwala uzupełnić deficyty kreatyny mięśniowej, co pozwala nam ćwiczyć z większą mocą. Kreatyna stosowana przed treningiem wspiera syntezę wysokoenergetycznego ATP w mięśniach pozwalając nam ćwiczyć dłużej oraz intensywniej.

Również połączenie kreatyny z kofeiną da nam bardzo dobre efekty podczas treningu, jeśli chodzi o pobudzenie oraz zwiększenie naszej siły i wytrzymałości. Z tego też względu kreatyna jest bardzo częstym dodatkiem do odżywek przedtreningowych, które zawierają także kofeinę.

Trec ENDURANCE Creatine Sport Trec Endurance Creatine Sport

Czy warto brać kreatynę po treningu?

Jak najbardziej warto, przyjmowanie kreatyny po treningu w znaczącym stopniu pozwala nam na zwiększenie siły mięśni oraz muskulatury, a także uzupełnienie energetycznych strat oraz szybszą regenerację organizmu.

Kreatyna przed treningiem jest jak "paliwo", które daje nam siłę, ale zostaje zużyte podczas wysiłku. Jeśli przyjmiemy kreatynę po treningu, to szybo zostanie ona przyjęta w mięśniach szkieletowych, co przełoży się na przyspieszenie syntezy białek mięśniowych, co z kolei spowoduje przyrost beztłuszczowej masy ciała.

6Pak Nutrition Creatine Monohydrate 6Pak Nutrition Creatine Monohydrate

Co daje kreatyna na czczo?

Tak naprawdę ciężko stwierdzić, skąd wziął się pomysł zażywania kreatyny na czczo. Wchłanianie kreatyny wziętej przed spożyciem posiłku tylko w minimalnym stopniu zostaje zwiększone. Jednakże nie ma to w praktyce większego znaczenia.

Tak więc, jeśli chcemy, to możemy brać kreatynę na czczo przed pierwszym posiłkiem w ciągu dnia co może w minimalnym stopniu prowadzić do jej lepszej przyswajalności, natomiast jeśli spożyjemy ją po posiłku tez nie będzie to dużym błędem.

Czy brać kreatynę przed snem?

Często pojawia się pytanie, czy kreatyna na noc jest dobrym pomysłem. Jeśli wykonujemy trening wieczorem, a niedługo po nim kładziemy się spać to suplementacja kreatyną ma jak najbardziej sens. Jeśli jednak nie wykonywaliśmy wieczornego treningu, lepszym rozwiązaniem będzie stosowanie kreatyny okołotreningowo.

Trec Creatine + Trec Creatine 100%

Czy brać kreatynę w dni bez treningu?

Aby zapewnić odpowiedni poziom kreatyny w organizmie warto przyjmować ją również w dni nietreningowe. Pozwoli to na utrzymywanie odpowiedniego stężenia tej substancji w organizmie, co poprawi nasze wyniki w budowaniu masy mięśniowej. Jeśli będziemy suplementować kreatynę tylko w dni treningowe, to jej stężenie może spadać, a najlepsze efekty osiągniemy utrzymując stały poziom tej substancji w naszym organizmie.

Powinniśmy również pamiętać, że kreatyna występuje naturalnie m.in. w mięsie, więc powinniśmy to uwzględnić w naszej suplementacji.

Formotiva Creatine Mono Formotiva Creatine Mono

Przyjmowanie kreatyny - kiedy najlepiej brać kreatynę?

Ile przed treningiem brać kreatynę? Zależy to w dużej mierze od nas, naszego organizmu oraz naszych celów treningowych. Przyjęta przed treningiem (szczególnie w połączeniu z kofeiną) pozwoli nam trenować z większą mocą, zaś zastosowana po treningu poprawi naszą regenerację oraz zwiększy przyrost naszej masy mięśniowej.

Jabłczan kreatyny przed czy po treningu? Najlepszym sposobem będzie próbowanie brania kreatyny o różnych porach, co pozwoli nam zobaczyć, jaki wpływ ma ona na nasz organizm. Dzięki temu będziemy mogli zdecydować jaka pora jej przyjmowania będzie dla nas najlepsza. Możemy również podzielić sobie dzienną porcję kreatyny na dwie mniejsze porcje i przyjąć je o różnych porach dnia. Możemy sobie pozwolić na eksperymentowanie z porami przyjmowania tego suplementu, ponieważ jest on najlepiej przebadany na rynku, a co za tym idzie jest całkowicie bezpieczny.

Sprawdź także: Kreatyna - czy trzeba stosować ją cyklicznie?

Jakie są efekty po kreatynie?

Podstawowym zadaniem kreatyny jest magazynowanie energii (ATP) w komórkach mięśniowych po to by podczas wysiłku fizycznego mogła zostać uwolniona do wykonania pracy. Podwyższony poziom kreatyny w mięśniach skutkuje większą ilością energii dostępną do wykorzystania. Oprócz uwalniania energii kreatyna prowadzi również do zwiększenia masy mięśniowej oraz siły i wytrzymałości,

Czytaj więcej na https://www.sfd.pl/kreatyna_przed_snem_-t321538.html

Po rozpoczęciu suplementacji kreatyny możemy spodziewać się m.in. zwiększonego przyrostu masy mięśniowej. Dzieje się tak ponieważ wspomaga ona syntezę białek mięśniowych, co przekłada się na naszą masę mięśniową i jednoczesny przyrost masy mięśniowej.

Będziemy mogli również zauważyć wzrost mocy oraz wytrzymałości podczas treningów. Działanie kreatyny polega również na odbudowywaniu ATP, które jest głównym nośnikiem energii w organizmie człowieka. Tak więc odpowiednie dawkowanie kreatyny pozwoli nam uzyskać wiele korzyści.

Gdy zaczniemy suplementację kreatyny, to prawdopodobnie zauważymy przejściowe zatrzymanie się wody w organizmie. Jest to całkowicie normalny oraz bezpieczny proces, którym nie powinniśmy się przejmować.

Scitec 100% Creatine Monohydrate Scitec 100% Creatine Monohydrate

Działanie kreatyny:

 • Pomaga uzyskać większe przyrosty mięśni,
 • Zwiększa wydajność organizmu,
 • Wpływa na poprawę wyników siłowych,
 • Dba o większą wytrzymałość,
 • Nasila metabolizm energetyczny kluczowy podczas wysiłku (wpływa na przemiany ATP),
 • Pozwala na znacznie dłuższe wykonywanie ćwiczeń.

Przeczytaj także: Co brać pomiędzy cyklami kreatynowymi?

Jak długo można brać kreatynę?

Kreatynowy suplement diety przez niektóre osoby jest przyjmowany przez cały czas. Inni stosują go cyklicznie, czyli suplementując ją 4-6 tygodni, z przerwą między cyklami 2-3tygodnie. Musimy również pamiętać, aby odpowiednio dawkować kreatynę. Optymalna ilość w przypadku monohydratu kreatyny to 10g dziennie w dwóch porcjach po 5g.

W przypadku przedawkowania kreatyny, jej nadmiar zostanie wydalony z moczem, a my niekiedy możemy spodziewać się trudności w trawieniu czy skurczy żołądka.

Wato wiedzieć: Kreatyna a sporty wydolnościowe - bieganie, pływanie, jazda na rowerze

🛒Najlepsze kreatyny kupisz w sklepie bcaa.pl


Bartosz Dzwonek

Środa, 7 września 2022

Artykuł nie był jeszcze oceniany.

Zaloguj się, aby ocenić.

Mogą Cię zainteresować

Kreatyna przed czy po treningu - wyniki badań

Kreatyna przed czy po treningu - wyniki badań

Kreatyna - przed czy po treningu? Odwieczne pytanie, na które damy Wam odpowiedź! Przewlekła suplementacja kreatyną sprzyja wzrostowi jej całkowitego stężenia, a także wzrostowi fosfokreatyny, mięśni szkieletowych, suchej masy mięśniowej oraz rozmiaru włókien mięśniowych. Można suplementować ją zarówno przed, jak i po treningu. Aby sprawdzić która pora dawkowania kreatyny jest najkorzystniejsza, przeprowadzono badanie. Jego celem jest określenie różnicy między zażywaniem kreatyny przed i po treningu oraz wpływu tego zabiegu na skład masy ciała.
Kreatyna – jak ją właściwie dawkować?

Kreatyna – jak ją właściwie dawkować?

Kreatyna jest aminokwasem, który nie wchodzi w skład struktury tworzącej białka, występuje w organizmie człowieka i powstaje z glicyny. Występuje również w produktach, które spożywamy na co dzień, głównie w mięsie, najwięcej kreatyny zawiera wołowina. Ze względu na udział kreatyny w metabolizmie wysiłku fizycznego, upodobali ją sobie adepci wszelkich dyscyplin sportowych.
Która forma kreatyny jest najlepsza?

Która forma kreatyny jest najlepsza?

Kreatyna należy do suplementów, po które sięga bardzo dużo sportowców. Występuje w wielu różnych formach, a wybór najlepszej z nich często jest trudny. Czym się sugerować? Sprawdźcie w poniższym artykule.

Kreatyna a sporty wydolnościowe - bieganie, pływanie, jazda na rowerze

Kreatyna a sporty wydolnościowe - bieganie, pływanie, jazda na rowerze

Organizm ludzki podczas treningu poddawany jest dużemu obciążeniu zarówno fizycznemu, jak i psychicznemu. Dlatego by praca była efektywna konieczne są odpowiednie metody odnowy biologicznej. Co jest ważne dla właściwej regeneracji organizmu?

Napisz pierwszy komentarz!

 • Wygraj bon BCAA.pl o wartości 100 zł!

  Co miesiąc losowanie kolejnej nagrody. Zapoznaj się z warunkami!

 • Baw się i pisz, co myślisz!

  Komentarze pomagają nam tworzyć bardziej interesujące treści. Dzięki nim wiemy, na co mamy zwrócić większą uwagę.

Napisz komentarz

Chcesz mieć własny awatar (obrazek) i pseudonim?
Utwórz konto i profil na forum BCAA.pl!