Rabat -5% od 119 zł lub -10% od 179 zł  Kod: RABAT510   

Ranking regeneracji stawów

Suplementy na regenerację stawów — ranking

Ruch to zdrowie. Jednak długotrwałe ćwiczenia siłowe lub wytrzymałościowe zmuszają stawy do dużego wysiłku. Nadmierne obciążanie stawów może narażać Twój układ ruchu na kontuzje. Wielokrotne powtórzenia często związane są z przeciążeniami, które mogą nadwyrężać stawy i uszkadzać wyściełającą je tkankę łączną. Produkty na regenerację chrząstki stawowej mogą pomóc w zapobieganiu kontuzjom. Przejrzyj ich ranking i wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada.

Suplementy na regenerację stawów — czym są?

Suplementy na stawy to preparaty zawierające substancje o sprawdzonym działaniu wspierającym chrząstkę stawową. Mogą to być produkty opierające się na jednym konkretnym składniku, jednak dobrą praktyką jest łączenie substancji, które pomagają sobie w procesie wchłaniania (np. hydrolizat kolagenu i witamina C) lub uzupełniają się wzajemnie [1]. Wszystko po to, aby zapewnić Ci zdrowe stawy wolne od kontuzji.

Preparaty te polecane są osobom narażonym na zwiększone obciążenia stawów, a także tym, którzy cierpią na zmniejszoną ilość mazi stawowej. Dlatego w grupie osób, które powinny regularnie korzystać z możliwości regeneracji chrząstki stawowej dzięki suplementom na stawy, powinni być sportowcy oraz osoby ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów.

Jak wybrać najlepsze suplementy na regenerację stawów?

Wybór preparatów na wzmocnienie stawów jest bardzo duży. Produkty różnią się zarówno składami, jak i formą, w jakiej mogą być przyjmowane. To daje spore możliwości dopasowania suplementu, który będzie łatwym sposobem na uzupełnienie zbilansowanej diety i radzenie sobie z takimi problemami, jak choroba zwyrodnieniowa stawów.

Wybierając suplement diety na stawy, przyjrzyj się przede wszystkim jego składowi. Zwróć uwagę, aby preparat miał dużą ilość składników aktywnych, a najlepiej, aby była to mieszanka kilka składników takich jak hydrolizat kolagenu typu II, kwas hialuronowy, siarczan chondroityny, czy glukozamina [2,3]. Na Twoją decyzję powinna też mieć wpływ forma suplementu, która pozwoli Ci w wygodny sposób dostarczać składniki do regeneracji stawów. Do wyboru masz tabletki, kapsułki oraz proszek do rozrabiania z wodą.

Sposób działania suplementów na wzmocnienie stawów polega na nawilżaniu przestrzeni międzystawowych poprzez produkcję mazi stawowej oraz łagodzeniu stanów zapalnych i ochronie chrząstki przed zużyciem. Jednak działanie danego preparatu i zakres korzyści, jakie zapewnia, różnią się w zależności od składu.

Jak działają suplementy na regenerację stawów?

Suplementy na stawy mają na celu zapobieganie, a nawet złagodzenie bólu i stanu zapalnego spowodowanego zapaleniem i osłabieniem stawów. Większość suplementów na stawy zawiera trzy główne składniki: glukozaminę, chondroitynę i metylosulfonylometan (powszechnie określany jako MSM) [4]. Rolą tych suplementów jest przynoszenie korzyści zdrowotnych, takich jak pomoc chrząstce w zatrzymywaniu większej ilości wody, zwiększenie syntezy kolagenu, produkcji mazi stawowej i zmniejszenie stanu zapalnego. Część suplementów tego typu może też pomóc zmniejszać dolegliwości bólowe.

Wiarygodny ranking suplementów na regenerację stawów

Dbanie o zdrowie stawów może być dużym wyzwaniem, biorąc pod uwagę, że raz wyrządzone szkody są trudne do naprawienia. W takich przypadkach, a także u osób starszych, suplementy dla stawów są bardzo dobrym środkiem zapobiegawczym i regenerującym, który może wspierać tradycyjne leczenie.

Jeśli zastanawiasz się, który suplement na stawy polecany jest najbardziej, zapoznaj się z listą preparatów na stawy. Ranking suplementów na stawy bierze pod uwagę najpopularniejsze produkty z tej kategorii. Są to preparaty, które mają dobre składy i znajdują się wśród produktów najczęściej wybieranych przez użytkowników.

Ranking uwzględnia preparaty w różnych formach: proszku, saszetek, kapsułek i tabletek. Wśród nich znajdują się najlepsze suplementy na stawy, w tym legendarny już Animal Flex.

Pytania i odpowiedzi na temat suplementów na stawy

Czy suplementy na stawy mogą stosować tylko sportowcy?

Czy regeneratory stawów to leki?

Czy suplementy na stawy mogą brać osoby starsze?

Która forma suplementu na stawy jest najlepsza?

Kiedy brać suplementy na stawy?

Czy można brać suplementy na regenerację stawów na czczo?

Jakie są najpopularniejsze składniki suplementów na stawy?

Suplementy diety na stawy najczęściej zawierają w składzie substancje takie jak:

Jak dobrać odpowiedni suplement na stawy?

Czy suplementy z tej kategorii można brać cały czas?

Czy suplementy na stawy działają?

Kiedy wybierać suplementy na stawy?

Suplementy na regeneracje stawów są szczególnie pomocne, jeśli odczuwasz dyskomfort w ich obrębie, doświadczasz problemów takich jak uczucie tarcia. Tego typu produkty mogą również pomóc w regeneracji chrząstki po urazach i mogą zwiększyć sprawność funkcjonalną, w tym zakres ruchu. Jeśli nie odczuwasz bólu stawów, ale intensywnie ćwiczysz, również możesz przyjmować tego typu suplementy jako środek zapobiegawczy.

Problemy ze stawami mogą się ujawnić już w wieku 30 lat, a 60% osób w wieku powyżej 60 lat cierpi na choroby zwyrodnieniowe stawów obawiające się bólem i problemami z poruszaniem się. Oczywiście żaden suplement diety nie zastąpi wizyty u ortopedy i fizjoterapeuty, ale może skutecznie wspierać całą terapię, w tym regenerację chrząstki stawowej.

Oprócz osób w starszym wieku grupą szczególnie zmagająca się ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów są osoby odbywające ciężkie treningi sportowe. Są to przede wszystkim dyscypliny takie jak: bieganie, piłka nożna, podnoszenie ciężarów, tenis, narciarstwo, wspinaczka. Zwiększone obciążenia stawów u osób aktywnych fizycznie powodują częste mikrourazy, które zwykle nie mają szansy na sprawną regenerację i objawiają się ostrym bólem, a czasami problemami z ruchomością.

Bibliografia:

[1] Ali Mobasheri et al: A White Paper on Collagen Hydrolyzates and Ultrahydrolyzates: Potential Supplements to Support Joint Health in Osteoarthritis? Current Rheumatology Reports volume 23, Article number: 78 (2021)
https://link.springer.com/article/10.1007/s11926-021-01042-6

[2] Xiaoyue Zhu et al: Effectiveness and safety of glucosamine and chondroitin for the treatment of osteoarthritis: a meta-analysis of randomized controlled trials. J Orthop Surg Res. 2018; 13: 170.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6035477/

[3] Olivier Bruyère et al: Efficacy and safety of glucosamine sulfate in the management of osteoarthritis: Evidence from real-life setting trials and surveys. Semin Arthritis Rheum. 2016 Feb;45(4 Suppl):S12-7.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26806187/

[4] Matthew Butawan et al: Methylsulfonylmethane: Applications and Safety of a Novel Dietary Supplement. Nutrients. 2017 Mar; 9(3): 290.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5372953/